Stagnácia národného tímu ich nezaujíma! Česko reaguje na zotrvanie Šilhavého na čele reprezentácie

Jaroslav ŠilhavýJaroslav Šilhavý Zdroj: Profimedia

PRAHA - Futbalových expertov v Česku neprekvapilo, že Jaroslav Šilhavý zostane reprezentačným trénerom minimálne do konca kvalifikácie majstrovstiev Európy. Predseda Futbalovej asociácie ČR Petr Fousek a výkonný výbor podľa kouča Stanislava Levého dnešným verdiktom vyslali jasný odkaz, že ich súčasná stagnácia národného tímu nezaujíma.

Šilhavého pozícia bola v ohrození po kvalifikačnom debakli 0:3 v Albánsku. Fousek hneď po štvrtkovom stretnutí zvolal mimoriadne rokovanie výkonného výboru, ktorý 61-ročného kouča podržal vo funkcii na novembrové zápasy, hoci sa zaoberal viacerými variantmi.

Stagnácia ich vôbec nezaujíma

"Týmto rozhodnutím predseda (Fousek) aj celý výkonný výbor vyslali jasný odkaz, že im to takto vyhovuje, sú spokojní s prácou trénera, celého realizačného tímu a že ich vôbec nezaujíma, že reprezentácia nejakým spôsobom stagnuje a nie je tam progres," povedal Levý.

"Ja som bol za to, aby sa urobila zmena, ale vedenie futbalu nám vysvetlilo, prečo sa k tomu neodhodlalo. Tento variant nie je žiadna istota, ale asi nechceli úplne búrať všetko, čo tento realizačný tím urobil," uviedol bývalý reprezentačný obranca Ján Rajnoch.

Nepochybuje, že Šilhavému výrazne pomohla aj nečakaná domáca remíza Poľska 1:1 s Moldavskom, po ktorej Česi v súčte s domácou výhrou 1:0 nad Faerskými ostrovmi udržali druhé postupové miesto v kvalifikačnej skupine. Na účasť na šampionáte v budúcom roku v Nemecku im tak stačí doma poraziť Moldavsko. Predtým sa predstavia v Poľsku.

Zvládnuť novembrový dvojzápas

"Keď to poviem blbo, tak nám stačí pripraviť sa na Moldavsko, aj keď to nikto nebude chcieť nechať na posledný zápas. Len si želám, aby realizačný tím trénera Šilhavého našiel ešte nejaké sily a motiváciu, aby sa novembrový dvojzápas zvládol," uviedol Rajnoch.

"Poliaci nám totálnym zlyhaním dali šancu mať to vo vlastných rukách, takže som nič iné (len pokračovanie Šilhavého) neočakával," pridal Levý.

Podľa neho pre Šilhavého nebude ľahké ani v prípade postupu na Euro získať futbalovú verejnosť späť na svoju stranu. FAČR po vzájomnej dohode upravila zmluvy trénera a členov realizačného tímu, kontrakt nanovo platí do 30. novembra s možnosťou obojstrannej opcie. Predchádzajúcu zmluvu mal kouč do konca kvalifikačného cyklu s automatickou opciou na záverečný turnaj v prípade postupu.

"Hlasy po jeho odvolaní boli naozaj veľmi silné. Je tam šanca dvoma zápasmi atmosféru nejako zlepšiť, ale že by potom bol pohľad naň úplne iný a pozitívny, to si neviem predstaviť," povedal Levý.

"Som presvedčený, že ak sa postúpi, budú s celým realizačným tímom pokračovať aj na Eure," mienil bývalý tréner Slovácka, Plzne, Korcë alebo Vratislavi.

"Kritika je veľmi silná, samozrejme, nezávidím mu to. Dôležité pre neho je, aby sa zvládli novembrové zápasy. Bohužiaľ, dostali sme sa do situácie, že je jedno, akým štýlom sa na Euro postúpi. Otázka je, či to nie je také Pyrrhovo víťazstvo," dodal Rajnoch, niekdajší stopér Mladej Boleslavi, Slovácka alebo tureckých celkov Ankaragücü a Sivassporu.

Viac o téme: Česko Jaroslav Šilhavý Petr Fousek Stanislav Levý Ján Rajnoch
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy