VIDEO Nová sezóna NBA je tu! Úvodný zápas naznačil, kto bude opäť kraľovať

Nikola Jokič (Denver) odmieta len tak darovať loptu Anthonymu Davisovi (Lakers)Nikola Jokič (Denver) odmieta len tak darovať loptu Anthonymu Davisovi (Lakers) Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

DENVER - Basketbalisti Denveru Nuggets vykročili úspešne za obhajobou titulu v NBA.

V úvodnom stretnutí 78. ročníka zámorskej súťaže zvíťazili v noci na stredu v repríze finále Západnej konferencie nad Los Angeles Lakers 119:107. Úradujúci MVP finále Nikola Jokič si pripísal triple double 29 bodov, 13 doskokov a 11 asistencií.

Duelu predchádzala slávnostná ceremónia, domáci hráči si prevzali prstene šampiónov a pod strop haly vyvesili zástavu, ktorá pripomenula zisk historicky prvého titulu pre klub.

"Vlaňajšia sezóna bola úžasná. Teraz máte každý prsteň, ale kto chce ďalší? Bežte a ukážte, že to chcete," burcoval svojich zverencov tréner Michael Malone.

A tí ho vypočuli. Už na začiatku druhej štvrtiny viedli o 18 bodov a v pokoji si potom strážili vedenie až do konca. V úvode štvrtej časti sa síce Lakers priblížili na tri body, no vzápätí Nuggets opäť odskočili na dvojciferný rozdiel a nedopustili drámu.

"Ceremoniál nám dodal potrebný impulz. Nechceli sme, aby nám niečo pokazilo tento večer. Prvý polčas bol z našej strany vynikajúci. Potom sme trochu spomalili, ale v úplnom závere sme hrali veľmi dobre a dokázali zvíťaziť," pochvaľoval si po zápase Jokič podľa AFP.

Nikola Jokič štartuje útok Galéria fotiek (15) Nikola Jokič s loptou v ruke rozbieha útok Denveru Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

Srbskému pivotovi sekundoval Jamal Murray s 21 bodmi, na hranicu 20 bodov sa dostal aj Kentavious Calwell-Pope. Na oboch stranách sa dostali vzácne základné päťky do dvojciferných čísiel. Lakers tento rok vo finále play-off prehrali s Nuggets 0:4 na zápasy a v lete sa snažili predovšetkým rozšíriť kvalitu kádru. Hneď vo svojom prvom vystúpení v žlto-fialovom drese sa dobre uviedol Taurean Prince, bývalý hráč Minnesoty dal 18 bodov a stal sa druhým najlepším strelcom Lakers.

Ťahúňom hráčov z Kalifornie však bol opäť LeBron James, zaznamenal 21 bodov. Najlepší strelec histórie NBA bude mať tento rok v decembri už 39 rokov a prvý duel sezóny zreteľne naznačil, že klub bude výraznejšie regulovať jeho pobyt na palubovke. V minulej sezóne nastúpil James v priemere na 35 minút na zápas, v Denveri však odohral iba 29 minút.

"Vždy chcem byť na palubovke. Najmä ak je šanca na víťazstvo a cítim, že moja prítomnosť môže mať vplyv. Lenže máme tu systém a ja sa ním budem riadiť," prízvukoval najstarší hráč ligy podľa ESPN.

Golden State podľahli Phoenixu

V druhom stretnutí otváracieho dňa zvíťazili Phoenix Suns nad Golden State Warriors 108:104 aj vďaka 32 bodom Devina Bookera.

Phoenix zatiaľ neukázal svoju hviezdnu trojicu, pretože najväčšia posila Bradley Beal bojuje s bolesťou chrbta a nebol pripravený hrať. Aj tak si Suns poradili s Golden State najúspešnejším tímom uplynulej dekády, ktorým, naopak, chýbal Draymond Green. Nastúpila ale nová posila Chris Paul a 14 bodmi a 9 asistenciami pomohla k tomu, že sa hralo vo Phoenixe veľmi zaujímavé stretnutie.

Kevin Durant (Phoenix) strieľa Galéria fotiek (15) Kevin Durant (Phoenix) strieľa cez obranu Golden State Zdroj: SITA/AP/Jeff Chiu

Po úvodnej vyrovnanej štvrtine patrila druhá dvanásťminútovka Suns a získali náskok až 15 bodov. Lenže do druhej polovice vleteli Warriors ako uragán. Tretiu štvrtinu ovládli 40:19 a naopak sami išli do vedenia o osem bodov. Potom ale Suns v úvode štvrtej časti ožili šnúrou 11:0 a odvtedy sa hral vyrovnaný zápas.

"Po dobrom prvom polčase sme vedeli, že hráči súpera sa nevzdajú. Sú to šampióni spred dvoch rokov a majú veľmi dobrý tím. Po prestávke na nás vybehli a dali nám ranu, no my sme hrali ďalej a dokázali sa cez to dostať," pochvaľoval si Devin Booker z Phoenixu.

Kľúčovú trojku trafil 45 sekúnd pred koncom Eric Gordon. Vzápätí síce Steph Curry rovnako trojkou znížil na rozdiel dvoch bodov, no nový pivot Phoenixu Jusuf Nurkič košom 10 sekúnd pred koncom definitívne rozhodol.

Warriors nestačilo ani 27 bodov Curryho, ktorý tak po desiaty raz za sebou vstúpil do sezóny s viac ako 20 bodmi. Iba Michaelovi Jordanovi a Paulovi Pierceovi sa to podarilo jedenásťkrát. Za Suns dal 18 bodov Kevin Durant.