Demonštrácia sily a kvality par excellence: City znemožnili United a utíšili Old Trafford

Zdrvení hráči Manchestru UnitedZdrvení hráči Manchestru United Zdroj: SITA/AP/Dave Thompson

MANCHESTER - Futbalisti Manchestru City triumfovali v nedeľnom mestskom ligovom derby na ihrisku rivala United hladko 3:0.

Dvoma gólmi o tom rozhodol nórsky kanonier Erling Haaland a pridal aj asistenciu. Zverenci Pepa Guardiolu figurujú po 10. kole Premier League v tabuľke na tretej priečke o dva body za lídrom Tottenhamom a o skóre za Arsenalom. Manchester United je na ôsmej pozícii.

Hráči City potvrdili na Old Trafforde úlohu favorita. Od začiatku diktovali tempo a už vo 8. minúte sa zaskvel brankár domácich Andre Onana pri šanciach Phila Fodena a následne aj Haalanda. Po necelej hodine hry sa skóre zmenilo, keď Rasmus Höjlund v šestnástke pridržal rukou Rodriho a po posúdení videa nariadil arbiter penaltu. Haaland ju bezpečne premenil - 0:1.

Na druhej strane brankár Ederson v nadstavení prvého polčasu vytiahol spod brvna pokus Scotta McTominaya a Onana vzápätí zlikvidoval hlavičkovú tutovku Haalanda. Nór si však napravil chuť v 49. minúte, keď už jeho hlavička po spätnom centri Bernarda Silvu z ľavej strany skončila v bránke domácich - 0:2. Haaland je tak s jedenástimi gólmi na čele tabuľky strelcov PL.

Erling Haaland Galéria fotiek (41) Erling Haaland oslavuje gól Zdroj: SITA/AP/Dave Thompson

Domáci sa snažili o odpoveď, ale duel nezdramatizoval ani Marcus Rashford, ktorého pokus v 69. minúte skončil tesne vedľa. Odpor domácich definitívne zlomil v 80. minúte gólom na 3:0 Phil Foden, ktorému pred odkrytú bránku naservíroval loptu Haaland.

"Je to pre nás fantastické víťazstvo. Celý tím podal neuveriteľný výkon. Pred penaltou som bol trochu nervózny, ale všetci sme to zvládli parádne," povedal pre Sky Sports bezprostredne po zápase Haaland, ktorý je s jedenástimi gólmi na čele tabuľky strelcov Premier League.

Pred 191. manchesterským derby si oba tímy i fanúšikovia uctili na Old Trafforde pamiatku legendy United Sira Bobbyho Charltona, ktorý zomrel minulý víkend vo veku 86 rokov. Pred výkopom zaznel minútový aplauz, hráči United i City mali na rukách čierne pásky.

Priaznivci na tribúne Stretford End rozvinuli transparent s vyobrazením Charltona, držiaceho trofej za triumf v EPM 1968, spolu s nápisom: "Najlepší anglický futbalista, akého kedy svet videl." Fanúšikovia na inej tribúne vytvorili mozaiku s nápisom "Sir Bobby".

Liverpool s totálnym prehľadom

Futbalisti Liverpool FC vyhrali v nedeľnom dueli 10. kola Premier League nad Nottinghamom hladko 3:0. V tabuľke figurujú priebežne na tretej priečke s mankom troch bodov na lídra Tottenham a jedného na druhý Arsenal.

Liverpool nastúpil bez kolumbijského krídelníka Luisa Díaza, ktorému v jeho rodnej krajine uniesli rodičov. Úlohu favorita potvrdili domáci už v prvom polčase gólmi Dioga Jotu a Darwina Nuneza, v druhom polčase pridal tretí zásah Mohamed Salah. Nottingham nezaznamenal plný bodový zisk už šesť duelov.

Mohamed Salah a Diogo Galéria fotiek (41) Mohamed Salah a jeho gólová oslava s Diogom Jotom Zdroj: SITA/AP/Jon Super

O bod za Liverpoolom je v tabuľke Aston Villa, ktorá potvrdila formu triumfom nad Lutonom 3:1. Fulham na lavičke so slovenským brankárom Marekom Rodákom získal bod na ihrisku Brightonu vďaka remíze 1:1. Vyrovnávajúcim gólom v 65. minúte ju zariadil portugalský stredopoliar Joao Palhinha. Fulham je priebežne štrnásty, Brighton nevyhral už štyri kolá za sebou a patrí mu siedma priečka.

Karamelky vyplienili Londýn

Everton uspel na ihrisku West Hamu 1:0 a poskočil na 15. miesto tabuľky. Jediný gól stretnutia zaznamenal v 51. minúte Dominic Calvert-Lewin, bol to jeho jubilejný 50. gól v najvyššej anglickej súťaži. West Ham čaká na víťazstvo už tri kolá.

Dominic Calvert-Lewin oslavuje gól Galéria fotiek (41) Dominic Calvert-Lewin oslavuje jubilejný 50. gól Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth