Súperka Vlhovej už vie, čo sa stalo: Išlo o prvú podobnú diskvalifikáciu v dejinách!

Ragnhild MowinckelováRagnhild Mowinckelová Zdroj: Profimedia

SÖLDEN - Príčinou diskvalifikácie nórskej lyžiarky Ragnhild Mowinckelovej v otváracich pretekoch Svetového pohára v Söldene nebol neregulárny vosk, ale skutočnosť, že pri príprave lyží použili servismani nástroje kontaminované zakázaným fluórom.

Uviedol to výrobca lyží Head, ktorý po sobotňajšom prípade pátral po príčinách porušenia nového pravidla.

Mowinckelová bola z úvodného obrovského slalomu vylúčená kvôli nameranej extrémne vysokej hodnote fluóru na sklznici. Po prvom kole pretekov figurovala dvojnásobná strieborná olympijská medailistka na šiestom mieste.

Na vine bol znečistený nástroj

Použitý vosk prešiel kontrolou lyžiarskej federácie FIS a fluór neobsahoval. Teraz výrobca lyží dospel k záveru, že na vine bol znečistený nástroj.

"Sme radi, že sa nám spoločne podarilo odhaliť príčinu prekročenia hraničných hodnôt, a je to dôležité usmernenie, na čo si v budúcnosti pri príprave lyží musíme dať pozor," uviedol šéf športového oddelenia Rainer Salzgeber.

Nórka Ragnhild Mowinckelová Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

Mowinckelová, ktorá ako tretia žena z obrovského slalomu na tohtoročných majstrovstvách sveta v Méribeli patrila v Söldene k favoritkám, bola podľa neho úplne bez viny. "Dostáva lyže pred pretekmi kompletne pripravené od nás," uviedol.

Prvý prípad diskvalifikácie po zavedení zákazu

V Söldene to bol hneď na úvod sezóny prvý prípad diskvalifikácie v lyžovaní po zavedení zákazu používania voskov s fluórom, ktorý je škodlivý voči životnému prostrediu i zdraviu človeka.

Kvôli nariadeniu EÚ v záujme ochrany životného prostredia a ľudského zdravia mal pôvodne platiť už od sezóny 2020/21, ale nakoniec sa kontroverzné pravidlo nestihlo zaviesť ani v minulej sezóne. Platné je až od tohto roku, stále ale panujú pochybnosti o spoľahlivosti vykonávaných testov.

Viac o téme: Ragnhild Mowinckelová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy