VIDEO Mentalita šampiónky v plnej kráse: Nečakaný paradox, Swiateková prekvapila priznaním

Poľská tenistka Iga Swiateková vyhrala premiérovo Turnaj majsteriekPoľská tenistka Iga Swiateková vyhrala premiérovo Turnaj majsteriek Zdroj: SITA/AP/Fernando Llano

CANCÚN - Poľská tenistka Iga Swiateková po víťazstve na Turnaji majsteriek uviedla, že náročné podmienky v Cancúne jej paradoxne pomohli. Sústredila sa vďaka nim predovšetkým na svoju hru a nie na to, že sa môže vrátiť na čelo svetového rebríčka.

Dvadsaťdvaročná Swiateková v pondelkovom finále deklasovala 6:1, 6:0 Američanku Jessicu Pegulovú a zakončí druhýkrát za sebou rok ako svetová jednotka. Varšavská rodáčka priznala, že na návrat na trón myslela od septembra, kedy ju z neho po 75 týždňoch zosadila Bieloruska Aryna Sabalenková.

"Mala som to dosť v hlave, ale nechcela som, aby ma to tentoraz toľko ovplyvňovalo. Samozrejme, dialo sa to, pretože je ťažké na niečo také nemyslieť, ale vedela som, že ako vyjdem na kurt, musím sa sústrediť na iné veci," uviedla Swiateková.

Tenistky sa v Cancúne museli vyrovnať s náročnými klimatickými podmienkami, dažďom a vetrom, kvôli ktorým sa turnaj dohrával o deň neskôr. Navyše sa niektoré z nich, napríklad Sabalenková alebo Markéta Vondroušová, sťažovali na nebezpečný povrch na novo vybudovanom kurte.

"Tieto komplikované podmienky mi svojim spôsobom pomohli zamerať sa na prácu nôh, na údery. Skrátka som mala iné veci na prácu, než myslieť na pozíciu svetovej jednotky. A vo finále som sa sústredila len na tie správne veci," pochvaľovala si Swiateková zápas, v ktorom zmietla Pegulaovú za hodinu.

Najmladšia víťazka Turnaja majsteriek od roku 2011

Štvornásobná grandslamová šampiónka ziskom šiesteho titulu v sezóne a sedemnásteho v kariére potvrdila svoju výbornú formu v závere roka. Pred Cancúnom vyhrala turnaj v Pekingu a na finále sezóny WTA Tour nestratila ani set a prehrala len 20 gemov. Predviedla tak najdominantnejší výkon na Turnaji majsteriek od roku 2003, kedy na ňom bol znovu zavedený súčasný formát so skupinami.

"Som veľmi šťastná a tiež som na seba veľmi pyšná. Nebol to ľahký týždeň, ale svojím spôsobom odrážal celú sezónu. Mám radosť, že som sa tu so všetkým vyrovnala dobre a využila som skúsenosti z minulých rokov, aby som tu predviedla dobré výkony," pochvaľovala si Swiateková, ktorá sa stala najmladšou víťazkou Turnaja majsteriek od roku 2011, kedy v Istanbule triumfovala dvadsaťjedenročná Petra Kvitová.

Tohtoročná víťazka Roland Garros porazila v Mexiku okrem iného všetky ostatné tohtoročné grandslamové šampiónky. V skupine Swiateková zdolala wimbledonskú víťazku Vondroušovú aj šampiónku US Open Cori Gauffovú, v semifinále potom vyradila víťazku Australian Open a vtedajšiu svetovú jedničku Sabalenkovú.

Bez straty setu prešla do finále aj Pegulová, ktorá pred porážkou so svetovou dvojkou Swiatekovou porazila jednotku Sabalenkovú, trojku Gauffovú a štvorku Jelenu Rybakinovú. Stala sa tak prvou tenistkou od zavedenia rebríčka WTA Tour v roku 1975, ktorá na jednom turnaji čelila štyrom najvyššie postaveným hráčkam svetového rebríčka.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 20

Viac o téme: Turnaj majsteriek WTA Finals Jessica Pegulová Iga Swiateková Aryna Sabalenková