VIDEO Černák a Slafkovský si skrížili hokejky, Ružička s Pospíšilom svedkami pôsobivej otočky

Mikhail Sergačev v súboji s Joshom AndersonomMikhail Sergačev v súboji s Joshom Andersonom Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Christinne Muschi

MONTREAL - Slovenský hokejista Erik Černák prispel v noci na stredu v zámorskej NHL asistenciou k víťazstvu Tampy Bay na ľade Montrealu 5:3.

V prvom útoku Canadiens sa predstavil Juraj Slafkovský, ale nebodoval. Bodovo naprázdno vyšli aj Adam Ružička a Martin Pospíšil, ktorí sa tešili z triumfu Calgary nad Nashvillom 4:2. Dvaja Slováci si zahrali v jednom tíme profiligy prvýkrát od apríla 2022.

V akcii bol aj Tomáš Tatar, ktorého Colorado vyhralo nad New Jersey 6:3. Až v dvanástom zápase sezóny vybojovali prvé víťazstvo hráči San Jose, ktorí zdolali Philadelphiu 2:1.

Devastačná prvá tretina Bleskov

Tampa položila základ triumfu už v prvej tretine, ktorú vyhrala jasne 4:0. Nick Paul sa na úspechu Lightning podieľal dvomi gólmi, Nikita Kučerov mal gól a asistenciu. Brankár Matt Tomkins predviedol 22 úspešných zákrokov a tešil sa z prvého víťazstva v kariére v NHL.

Černák nastúpil v prvej obrannej dvojici "bleskov", asistoval pri góle Michaela Eyssimonta na 4:0. Odohral 19:27 minút, rozdal dva bodyčeky a pripísal si aj plusový bod. Bodoval v treťom zápase z uplynulých štyroch. Slafkovský počas 16:16 min na ľade vyslal na súperovu bránku jednu strelu, inkasoval dve trestné minúty, zaznamenal jeden hit a mínusku. Jeho tím zaznamenal štvrtú prehru za sebou.

Bitka Arbera Xhekaja s Galéria fotiek (30) Bitka Arbera Xhekaja (Montreal) a Tannera Jeannota Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Christinne Muschi

"Momentálne sme krehký tím. Trochu sme stratili sebadôveru. Cítil som však, že sme sa vrátili do hry a nikto po nevydarenej prvej tretine nezvesil hlavu. To sa mi na hráčoch páčilo, že bojovali až do konca," uviedol tréner kanadského tímu Martin St. Louis pre oficiálnu webstránku súťaže.

Stav 0:2 neznamenal absolútne nič

Calgary otočilo duel s Nashvilleom, v ktorom prehrávalo po prvej tretine 0:2 a na začiatku tretej časti 1:2. Ružička, ktorý pre zranenia ramena vynechal predošlé štyri zápasy, sa vrátil do zostavy Flames a ako center štvrtého útoku odohral 11:33 minúty. Odsedel si dve trestné minúty za podrazenie a pripísal mínusový bod. Pospíšil nastúpil na krídle tretej formácie, počas 12:29 min ohrozil súperovho brankára štyrmi strelami a rozdal dva hity.

Najväčšiu šancu mal v 4. minúte, keď si prebral puk v strednom pásme, prekorčuľoval obrancu, ale na zakončenie bekhendom nemal veľa priestoru. Flames uspeli druhýkrát za sebou, predtým ťahali šesťzápasovú sériu prehier. Predators striedajú lepšie stretnutia s horšími, čo si uvedomuje aj útočník "predátorov" Kiefer Sherwood:

Adam Ružička (vľavo) sa Galéria fotiek (30) Adam Ružička v súboji s Michaelom McCarronom Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Jeff McIntosh

"Máme pred sebou ešte veľa práce. Myslím si, že keď sa dokážeme nastaviť na boj celých 60 minút, potom máme dobrú šancu, pretože máme veľa vecí, ktoré sú potrebné, aby sme víťazili. Teraz nám však chýba konzistentnosť."

Poslednými dvoma Slovákmi, ktorí nastúpili v drese jedného tímu NHL v stretnutí základnej časti, boli Andrej Sekera a Marián Studenič. Spoločne si zahrali za Dallas 18. apríla 2022.

Český hrdina v Raleigh, zatiaľ bez Haláka

Carolina zdolala Buffalo 3:2 po predĺžení. Slovenský brankár Jaroslav Halák, ktorý prišiel k Hurricanes na skúšku, zatiaľ iba trénuje s tímom a nebol na zápasovej súpiske. Medzi žŕdkami sa predstavil Fín Antti Raanta, náhradníkom bol Piotr Kočetkov.

O víťazovi duelu rozhodol v 2. minúte predĺženia český útočník Martin Nečas, pre ktorého to bol deviaty presný zásah v predĺžení. V histórii organizácie má viac na konte iba jeho spoluhráč Sebastian Aho (10). "V žiadnom prípade to nebol dokonalý zápas, ale myslím si, že sme to v defenzíve ustáli a získali aspoň bod," poznamenal brankár Sabres Ukko-Pekka Luukkonen.

San Jose? Och, konečne!

Po dvoch "desiatkach" od Vancouveru a Pittsburghu si prvé víťazstvo v novom ročníku pripísalo San Jose proti Philadelphii (2:1). Flyers boli strelecky výrazne aktívnejší (39:19), no Sharks podržal brankár Mackenzie Blackwood, ktorý pustil za svoj chrbát iba jeden puk.

Givani Smith (vpravo) v Galéria fotiek (30) Givani Smith (vpravo) v bitke s Nicolasom Deslauriersom Zdroj: SITA/AP/Godofredo A Vásquez

"Je to neskutočný pocit. Konečne sme to zvládli a máme prvé víťazstvo. Sme naozaj nadšení, pretože to bola drina," povedal český útočník v drese posledného tímu Západnej konferencie Tomáš Hertl. San Jose stráca dva body na predposledný Edmonton, ktorý sa s hviezdnym duom Connor McDavid - Leon Draisaitl v úvode sezóny trápi.

Dvaja brankári zatiahli roletu a vynulovali Ducks

Najlepší úvod neprežíva ani Pittsburgh, ktorý je predposledný vo Východnej konferencii. Po deklasovaní San Jose (10:2) dokázal tím vedený kapitánom Sidneym Crosbym pribrzdiť rozbiehajúci sa Anaheim na jeho ľade. Ducks mohli pridať siedmy triumf v sérii, no proti Penguins sa nedokázali ani raz presadiť a podľahli 0:2.

Tristan Jarry a Magnus Hellberg v bránke "tučniakov" zneškodnili spolu všetkých 32 striel. Do 39. minúty si pripísal 21 zákrokov Jarry, ktorý však na konci prostrednej časti pre zranenie prepustil miesto Hellbergovi a ten neinkasoval z jedenástich pokusov ani raz.

Crosby predĺžil svoju bodovú sériu už na šesť zápasov, no teší ho najmä herný i výsledkový progres tímu: "Najdôležitejšie bolo, že aj keď prvá tretina nebola z našej strany najlepšia, nezdolali sme sa sami. Dúfam, že dokážeme na tom stavať a budeme pokračovať."

Jevgenij Malkin (vľavo) v Galéria fotiek (30) Jevgenij Malkin (vľavo) v súboji s Masonom McTavishom Zdroj: SITA/AP/Ryan Sun

Až 10 kanadských bodov nazbieral elitný útok Winnipegu v zložení Kyle Connor (2+1), Mark Scheifele (1+2) a Alex Iafallo (0+4) pri víťazstve 5:2 nad St. Louis. "Myslím si, že sme výborne využívali jeden druhého a užívali sme si zápas. Sú to úžasní hráči a ja sa len snažím nájsť správne miesta, aby som im vybojoval puk," povedal o súhre prvej útočnej formácie Iaffalo, ktorý prežíva vydarený úvod sezóny v novom pôsobisku. Do Winnipegu prišiel v lete z Los Angeles.

NHL - výsledky:

Montreal Canadiens - Tampa Bay Lightning 3:5 (0:4, 0:0, 3:1)
Góly: 47. Suzuki (Caufield, Monahan), 48. Pezzetta (Evans, Guhle), 60. Dvorak (Harris, Barron) - 1. Kučerov (Hagel, Point), 8. Paul (Stamkos, Hedman), 10. Barre-Boulet (Hagel, Sergačov), 14. Eyssimont (Hedman, ČERNÁK), 58. Paul (Kučerov, Stamkos). Brankári: Allen (14. Montembeault) - Tomkins, strely na bránku: 26:32

Carolina Hurricanes - Buffalo Sabres 3:2 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 13. DeAngelo, 48. Skjei (Aho, Orlov), 62. Nečas (Aho, Skjei) - 24. Tuch, 50. Dahlin (Thompson, Mittelstadt). Brankári: Raanta - Luukkonen, strely na bránku: 27:22

New York Rangers - Detroit Red Wings 5:3 (1:0, 4:0, 0:3)
Góly: 2. Trocheck (Gustafsson), 28. Kreider (Gustafsson, Panarin), 29. Trocheck (Zibanejad, Kreider), 32. Panarin (Lafreniere), 35. Cuylle (Jones, Schneider) - 48. Rasmussen (Chiarot, Petry), 49. Kostin (Chiarot, Fischer), 54. Copp (Compher, Husso). Brankári: Quick - Husso, strely na bránku: 32:28

New York Islanders - Minnesota Wild 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
Góly: 11. Dobson (Cizikas, Clutterbuck), 29. Wahlstrom (Engvall, Aho) - 1. Maroon (Eriksson Ek, Middleton), 33. Lettieri (Boldy, Faber), 47. Kaprizov (Zuccarello, Johansson), 48. Eriksson Ek (Maroon). Brankári: Varlamov - Fleury, strely na bránku: 29:31

St. Louis Blues - Winnipeg Jets 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
Góly: 17. Thomas (Tucker, Kapanen), 49. Schenn (Krug, Faulk) - 9. Scheifele (Iafallo, Connor), 17. Pionk (Scheifele, Iafallo), 35. Connor (Morrissey, Iafallo), 42. Connor (Scheifele, Iafallo), 58. Perfetti (Morrissey). Brankári: Binnington - Hellebuyck, strely na bránku: 22:37

Calgary Flames - Nashville Predators 4:2 (0:2, 1:0, 3:0)
Góly: 36. Dube (Zadorov, Desimone), 45. Hanifin (Šarangovič, Tanev), 47. Coleman (Kadri, Desimone), 59. Kadri (Šarangovič, Zary) - 5. McCarron (Foudy, Del Gaizo), 15. Sherwood (Evangelista, Novak). Brankári: Markström - Saros, strely na bránku: 39:18

Arizona Coyotes - Seattle Kraken 4:3 pp a sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 7. Maccelli (Bjugstad, Dermott), 24. Keller (Schmaltz, Durzi), 42. Keller (Schmaltz, Durzi), rozh. nájazd Bjugstad - 1. Tolvanen (Gourde, Oleksiak), 25. Schultz (Beniers, Eberle), 42. Schwartz (Beniers, Tolvanen). Brankári: Ingram - Daccord, strely na bránku: 27:38

Colorado Avalanche - New Jersey Devils 6:3 (1:1, 2:2, 3:0)
Góly: 16. Rantanen (Makar, MacKinnon), 23. Colton (Wood, O´Connor), 32. Wood (Ničuškin, Makar), 48. Johansen, 50. MacKinnon (Rantanen, Makar), 59. Rantanen - 4. Toffoli (Marino, McLeod), 32. Meier (Bratt, Hamilton), 36. Hamilton (Toffoli, Palát). Brankári: Georgiev - Vaněček, strely na bránku: 32:23

Anaheim Ducks - Pittsburgh Penguins 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 13. Zohorna (Eller, Karlsson), 60. Crosby (Guentzel, Letang). Brankári: Gibson - Jarry (39. Hellberg), strely na bránku: 32:36

San Jose Sharks - Philadelphia Flyers 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 2. Duclair (Labanc, Granlund), 37. Eklund (Duclair) - 39. Farabee (Sanheim, Laughton). Brankári: Blackwood - Ersson, strely na bránku: 19:39

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 30

Viac o téme: NHL New York Rangers Detroit Red Wings New York Islanders Pittsburgh Penguins Buffalo Sabres Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning Nashville Predators Minnesota Wild Anaheim Ducks Carolina Hurricanes Calgary Flames Arizona Coyotes Adam Ružička Martin Pospíšil Tristan Jarry Juraj Slafkovský Seattle Kraken