FIS prišla so zásadným rozhodnutím: Chceme urobiť ďalší krok a mať nový svetový rekord

Nemecká skokanka na lyžiach Katharina AlthausováNemecká skokanka na lyžiach Katharina Althausová Zdroj: TASR/AP/Darko Bandic

BAD MITTERNDORF - Ešte pred pár rokmi sa Medzinárodná lyžiarska federácia snažila brzdiť vývoj svetového rekordu v skokoch na lyžiach kvôli bezpečnosti pretekárov, teraz chce naopak napomôcť k jeho prekonaniu.

Prispieť k tomu majú úpravy mamutích mostíkov v Planici a vo Vikersunde, uviedol riaditeľ pretekov Sandro Pertille na tradičnom predsezónnom sympóziu Forum Nordicum v Bad Mitterndorfe. Svetový rekord drží od marca 2017 Rakúšan Stefan Kraft výkonom 253,5 metra z Vikersundu.

"Chceme urobiť ďalší krok a mať za pár rokov nový svetový rekord," uviedol Pertille. Agentúre APA povedal, že k doterajšiemu maximu by mohol pribudnúť desať až pätnásť metrov.

"Ale treba byť opatrný," vyhlásil funkcionár FIS. Možnosťami ako k vylepšeniu rekordu pomôcť sa od jari zaoberá skupina expertov.

Zástupcovia slovinského lyžovania tiež oznámili, že v roku 2028 chcú v Planici usporiadať prvý spoločný svetový šampionát mužov a žien v letoch. Lyžiarky v uplynulej sezóne absolvovali premiérové ​​preteky Svetového pohára v letoch. Medzi pätnástkou najlepších skokaniek v seriáli triumfovala vo Vikersunde Slovinka Ema Klinecová aj vďaka svetovému rekordu 226 metrov.

Viac o téme: FIS Medzinárodná lyžiarska federácia Sandro Pertille
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy