Katastrofa z prvého tréningu sa neopakovala: Druhý tréning v réžii Ferrari, šéf tímu penil

Charles Leclerc najrýchlejší v druhom tréningu pred VC Las VegasCharles Leclerc najrýchlejší v druhom tréningu pred VC Las Vegas Zdroj: SITA/AP/Nick Didlick

LAS VEGAS - Monacký pilot Charles Leclerc z Ferrari vyhral oba úvodné tréningy na Veľkú cenu Las Vegas formuly 1.

Program sprevádzal chaos, organizátori predposledných pretekov sezóny v "meste hriechu" prvý tréning po ôsmich minútach predčasne ukončili kvôli opravám na trati, druhý tréning sa išiel po dlhej pauze deväťdesiat minút. Leclerc v ňom porazil tímového kolegu Carlosa Sainza o 517 tisícin sekundy.

Šampionát formuly 1 sa do Las Vegas vrátil po 41 rokoch. Prvý tréning ale nemal prakticky žiadnu vypovedajúcu hodnotu. Po pár kolách odstavil poškodený automobil Sainz, usporiadatelia vyvesili červené vlajky.

Prvý tréning zrušili už po ôsmich minútach. Sainz musel zastaviť vozidlo, keď narazil do uvoľneného poklopu odtokového kanála. Španielsky pretekár si poškodil monopost a keďže musel meniť niektoré komponenty, tak mu traťoví komisári udelili trest a na štarte nedeľnej VC sa posunie o desať miest dozadu.

"Úplne sme poškodili monopost, motor a batériu. Bude nás to stáť majetok. Show je show, je to fajn, ale to, čo sa stalo, je v dnešnej formule 1 jednoducho neakceptovateľné," povedal Sky Sports šéf Ferrari Fréderic Vasseur.

FIA vo vyhlásení uviedla, že na vine bolo zlyhanie betónového rámu kanála. Vozidlá F1 generujú počas jazdy veľký prítlak. Kvôli kontrole ďalších častí trate už usporiadatelia tréning nereštartovali. Problémy mal aj Esteban Ocon z Alpine, ktorý musel vymeniť šasi.

Dominancia Ferrari

Španielsky jazdec napriek tomu do druhého tréningu rovnako ako Ocon nastúpil a od začiatku zachádzal rýchle časy. Nakoniec skončil druhý za Leclercom. Ocon obsadil šestnáste miesto.

Už istý majster sveta Max Verstappen bol štvrtý a šiesty. Jeho tímový kolega Sergio Pérez, ktorý si môže v predposledných pretekoch sezóny zaistiť definitívne druhé miesto v šampionáte, zajazdil deviaty a štvrtý čas. Štvrtkový tréning bol vôbec prvá oficiálna súťaž na novom okruhu v Las Vegas.

Program Veľkej ceny Las Vegas bude pokračovať tretím tréningom, po ktorom sa uskutoční o polnoci na sobotu miestneho času (9:00 SEČ) kvalifikácia. Preteky sa začnú v rovnaký deň o 22 hodine (v nedeľu 7:00 SEČ). Prvýkrát od Veľkej ceny Južnej Afriky v roku 1985 sa preteky F1 nepôjdu v nedeľu.

Viac o téme: Carlos Sainz Ferrari Charles Leclerc Veľká cena Las Vegas F1
  • Zdroj: ČTK, TASR