VIDEO Po postupe Česka na EURO vyšiel s pravdou von: Končím! Niekedy som to ani nechápal

Tréner českej futbalovej reprezentácie Jaroslav ŠilhavýTréner českej futbalovej reprezentácie Jaroslav Šilhavý Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

OLOMOUC - Tréner Jaroslav Šilhavý napriek postupu českých futbalistov na majstrovstvá Európy oznámil, že v národnom mužstve so súčasným realizačným tímom končí.

Šesťdesiatdvaročný kouč v rozhovore s Českou televíziou po víťazstve 3:0 nad Moldavskom v záverečnom kvalifikačnom zápase v Olomouci povedal, že čelil enormnému tlaku, ktorému niekedy ani nerozumel.

Šilhavého pozícia bola v ohrození už po októbrovej porážke 0:3 v Albánsku, po ktorej ho výkonný výbor Futbalovej asociácie ĆR (FAČR) vo funkcii podržal. Upravil mu však zmluvu, ktorá vyprší 30. novembra. Jej súčasťou je obojstranná opcia. Predchádzajúci kontrakt mal tréner do konca kvalifikačného cyklu s automatickou opciou na záverečný turnaj v prípade postupu.

"Hoci teraz máme radosť, tak už pred zápasom sme sa rozhodli, že pokračovať nebudeme. Oznámil som to (predsedovi FAČR) Petrovi Fouskovi. Tlak už bol enormný, niekedy som to ani nechápal. Aj to prispelo k nášmu rozhodnutiu," povedal Šilhavý, ktorý reprezentáciu viedol od septembra 2018.

K jeho rozhodnutiu čiastočne prispel aj incident z noci zo soboty na nedeľu, keď traja skúsení hráči obrancovia Jakub Brabec s Vladimírom Coufalom a útočník Ján Kuchta navštívili v Olomouci diskotéku a kvôli porušeniu tímových pravidiel boli vyradení z mužstva.

"Nečakal som to, veľmi ma to ranilo, ale už to v nás zrelo nejaký čas. Tieto udalosti tiež mali vplyv, ale nebolo to úplne to zásadné. Už sme tu nejaký piatok, tá situácia veľakrát eskalovala," povedal Šilhavý na tlačovej konferencii.

Rozhodnutie padlo už pred zápasom

Pripustil, že je zvláštne, že tréner, ktorý postúpi s tímom na Euro, na šampionát nepôjde. "Nebolo to jednoduché (rozhodovanie). Zvlášť teraz po zápase, veľká radosť v kabíne, fanúšikovia a tak ďalej. Je to zvláštne, ale rozhodnutie padlo už pred zápasom. Som rád aj za chlapcov, ako to zvládli," uviedol Šilhavý.

"Mám veľkú radosť, že sa to podarilo, že zase na Eure nebudeme chýbať, akurát to bude bez nás. Ja však tvrdím, že tím je na prvom mieste. Česko postúpilo na Euro v Nemecku, nie je to o Šilhavom," doplnil kouč.

Nástupca Karla Jarolíma národné mužstvo pozdvihol. Niekdajší reprezentačný asistent predvlani nečakane dokráčal s tímom na minulom európskom šampionáte až do štvrťfinále. S mužstvom tiež postúpil do elitnej divízie A Ligy národov, odkiaľ ale Česi následne zostúpili. Reprezentácia naopak neprešla na majstrovstvá sveta, výkonný výbor aj tak so Šilhavým vlani na jar predĺžil zmluvu.

"Je potrebné trénerovi Šilhavému poďakovať za to, že doviedol mužstvo na európsky šampionát, a za všetku prácu, ktorú v posledných piatich rokoch pre futbalovú asociáciu odviedol. Najmä za vydarené Euro 2020 a postup do štvrťfinále aj úspešnú Ligu národov a účasť v skupine A," povedal Fousek. 

Tréner českej reprezentácie Jaroslav Galéria fotiek (11) Zdroj: Profimedia

"Situácia je čerstvá, teraz ju budeme riešiť vo výkonnom výbore. O novom trénerovi budeme rokovať, nepredpokladám ale, že by sme o ňom rozhodli už počas utorkového zasadnutia výkonného výboru," dodal šéf FAČR.

Kapitán Tomáš Souček pripustil, že ho trénerov koniec veľmi mrzí. "Bol s nami päť rokov, mali sme úspechy, teraz sme postúpili na Euro. To, že skončil, nám trochu pokazilo oslavy. Chcel by som mu veľmi poďakovať za skvelých päť rokov. Bol tu pre hráčov vždy nápomocný, mal aj úspechy. Želám mu len to najlepšie do budúcnosti," povedal Souček novinárom.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 11

Viac o téme: Česko Moldavsko EURO 2024 Jaroslav Šilhavý
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Twitter/Sporťák
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy