Bez Slovákov, Čechov aj Rusov: Veľkolepý Svetový pohár zrejme nebude, plán je nasledovný

Slovenský obranca Zdeno Chára oslavuje gól s tímom Európy na Svetovom pohári 2016 v ToronteSlovenský obranca Zdeno Chára oslavuje gól s tímom Európy na Svetovom pohári 2016 v Toronte Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA - Svetový pohár. Obrovská udalosť, ktorá sa v histórii konala len trikrát - v rokoch 1996, 2004 a 2016. Azda nie je turnaj, ktorý by v hokejovom svete pútal viac pozornosti a kontroverzie. A inak to nie je ani teraz.

Svetový pohár vznikol v roku 1996 ako nástupca Kanadského pohára. Počiatky Svetového pohára, resp. Kanadského pohára ale siahajú až do roku 1974, kedy chcela NHL dať na jeden ľad najlepších hokejistov sveta. Zimná olympiáda nemala v tom čase veľkú gráciu, bol to len "amatérsky turnaj" a počas MS v hokeji každoročne finišovalo play-off Stanleyho pohára. Toto bola jediná príležitosť vidieť najväčšie hviezdy bojovať proti sebe.

Prvého ročníka v roku 1996 sa zúčastnilo osem tímov. Okrem veľkej šestky (Kanada, USA, Fínsko, Švédsko, Rusko, Česko) sa podujatia zúčastnili výbery Nemecka a Slovenska. Náš čerstvo zložený tím, hnaný neúspechom na ZOH v Lillehameri, na prvom turnaji prehral všetky tri zápasy s Ruskom, Kanadou aj USA. Prvý trumf si domov odniesli hráči Spojených štátov, ktorí vo finále zdolali Kanadu.

Rovnaký scenár v prípade našej reprezentácie sa naplnil aj o osem rokov neskôr, tesne pred veľkou výlukou v NHL. Na Svetový pohár cestoval hviezdny výber na čele s Mariánom Hossom, Miroslavom Šatanom, Petrom Bondrom či Žigom Pálffym. Bohužiaľ, neuspeli sme a opäť sme zlyhali vo všetkých troch stretnutiach.

Kým na prvom turnaji triumfovali USA, v tom druhom si víťazstvo uchmatla Kanada. Všetci boli spokojní a očakávalo sa, že turnaj sa bude naďalej organizovať s určitou pravidelnosťou. To sa však nestalo. Svetový pohár upadol do zabudnutia, až kým ho v roku 2015 neobnovil súčasný komisár NHL Gary Bettman.

Komisár hokejovej NHL Gary Galéria fotiek (4) Komisár NHL Gary Bettman Zdroj: TASR/AP/Jack Dempsey

V roku 2016 sa turnaj vrátil do mekky hokeja, kanadského Toronta. Air Canada Centre hostilo opäť osem tímov, nie však s čisto slovenskou účasťou. Big six doplnili organizátori o výber hráčov Európy a severoamerický tím do 23 rokov.

Tím Európy, zložený z hráčov Slovenska, Nemecka, Nórska, Slovinska, Švajčiarska, Francúzska a Dánska šokoval zámorie a dostal sa až do finále. Vo výbere sa ocitla aj šestica Slovákov - Zdeno Chára, Marián Hossa, Tomáš Tatar, Jaroslav Halák, Andrej Sekera a Marián Gáborík. Naši hokejisti hrali vo výbere "odpadlíkov" prvé husle a právom si zaslúžili 2. miesto.

Podľa plánov zámorských organizátorov sa však takýto scenár naplniť nemal. Tím zložený z európskych hráčov si tak na ďalšom prípadnom turnaji už vopred podpísal svoj ortieľ. Bettman takúto "hanbu" viac nechcel zažívať. Prakticky od konca turnaja sa ale pohrával s myšlienkou, že Svetový pohár ešte nedostal definitívnu stopku.

Ďalšie vydanie malo prísť v roku 2020, to sa však kvôli nezhodám NHL a NHLPA (hráčska asociácia) nepodarilo zorganizovať. Neuspela ani šanca spojiť hráčov v roku 2021. Najlepších hokejistov sme nemali možnosť sledovať ani na ZOH v Pekingu a tak silneli hlasy, že Svetový turnaj sa musí zorganizovať.

Svetový pohár nebude

Aktuálne sa píše rok 2023 a NHL čoraz viac živí naratív, že významný turnaj sa uskutoční v roku 2025. Na veľké či malé prekvapenie, kto sa ako na to pozrie, bez účasti Slovenska ako samostatného tímu.

Momentálne musíme športovo priznať, že ani s najlepším výberom hráčov spod Tatier nedokážeme konkurovať Kanade, Švédsku, či USA. S najsilnejším možným mužstvom sme sa naposledy predstavili na ZOH 2014 v ruskom Soči a všetci vieme, ako sme dopadli.

Hráči Slovenska pred zápasom Galéria fotiek (4) Slovenskí hokejisti na ZOH 2014 v Soči Zdroj: SITA

Najnovšie správy o novom ročníku Svetového pohára však prekvapujú ešte viac. Na víkendovom podujatí NHL Global Series vo Švédsku sa ukázali aj vrchní predstavitelia najlepšej ligy sveta, ktorí podľa renomovaného novinára Franka Seravalliho nepočítajú ani s účasťou Česka a Ruska.

Na turnaji by sa tak mali predstaviť len hráči zo štyroch krajín - Kanady, USA, Fínska a Švédska. Dokonca sa to nebude volať ani Svetový pohár.

"Dúfame, že sa nám podarí zorganizovať medzinárodný turnaj vo februári 2025. Na jeho konštrukcii pracujeme s hráčskou asociáciou (NHLPA). Potom by sme chceli pravidelne striedať zimné olympijské hry a Svetový pohár každý druhý rok," uviedol zástupca komisára NHL Bill Daly.

Podľa navrhovaného formátu by USA a Kanada odohrali dva zápasy v Severnej Amerike, zatiaľ čo Švédsko a Fínsko by odohrali dve stretnutia v jednej z týchto dvoch krajín. Víťaz zápasov by sa buď na základe bodov, alebo súčtu gólov stretol s najlepším tímom z druhého duelu s najväčšou pravdepodobnosťou v Severnej Amerike. Turnaj by trval približne týždeň, počas ktorého by NHL prerušila ligu.

"V rámci dohody by sme chceli zorganizovať akciu aj v Európe, ale zatiaľ nie je nič dotiahnuté ani rozhodnuté. Nedošlo ani k dohode o názve či značke podujatia. Turnaj pravdepodobne nebude schválený IIHF a preto sa ho zúčastnia iba hráči z tímov NHL," vysvetlil pre Daily Faceoff výkonný riaditeľ NHLPA Marty Walsh.

Ten potvrdil, že na turnaji nebudú štartovať hráči Ruska. "Pravdepodobne hrať nebudú," dodal Walsh s tým, že ostatné hokejové federácie, zrejme Fínsko a Švédsko, dali jasne najavo, že odmietnu účasť, ak sa na turnaji zúčastnia hráči ruského pôvodu kvôli konfliktu na Ukrajine.

Takéto rozhodnutie Walsha a celé odbory postavili do veľmi zložitej situácie. Ako Rusom oznámia, že nebudú hrať? NHLPA totižto zastupuje všetkých hráčov v zámorí, bez ohľadu na národnosť.

"Zastupujem všetkých a budem podporovať každého. Je to komplikované a zároveň veľmi nešťastné," doplnil komisár hráčskej asociácie NHLPA.

Čo s olympiádou v roku 2026?

Ak by v roku 2025 NHL naozaj vyrukovala s turnajom štyroch krajín, čo sa bude diať na ZOH 2026? Walsh potvrdil, že NHL naďalej spolupracuje s Medzinárodným olympijským výborom (MOV), aby sa hviezdy zámorských klzísk mohli objaviť pod olympijskými kruhmi v Miláne. Naposledy sa hráči NHL zúčastnili hier ešte v Soči. Výsledok rokovaní je ale naďalej v nedohľadne.

Komisár NHL Gary Bettman Galéria fotiek (4) Komisár NHL Gary Bettman Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

"Po úvodnom medzinárodnom 'predjedle' v roku 2025, po ktorom budú nasledovať olympijské hry v roku 2026, je v pláne oznámiť komplexný harmonogram, v ktorom sa počíta so striedaním ZOH a Svetového pohára s intervalom každé dva roky. Dúfam, že čoskoro niečo urobíme," zakončil Walsh.

O tom, aký bude formát sľúbeného Svetového pohára a s akými krajinami sa počíta, zatiaľ známe nie je. Fanúšikovia na Slovensku musia ale rátať s možnosťou, že náš výber sa v najbližších edíciách prestížneho turnaja ako samostatný tím neobjaví.

Viac o téme: NHL Slovensko Svetový pohár NHLPA Marty Walsh
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy