Šokovali Mourinhov Rím, teraz si búchajú hlavy o stenu: Slavia dostala od UEFA rekordný trest

Gólové oslavy futbalistov SlavieGólové oslavy futbalistov Slavie Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Futbalová Slavia dostala za udalosti počas domáceho zápasu Európskej ligy s AS Rím (2:0) pokuty v celkovej výške 91.625 eur, čo je najvyšší peňažný trest, aký jej disciplinárna komisia UEFA doteraz udelila.

Pražania majú navyše podmienečne uzavretú tribúnu Sever a asistent trénera Zdeněk Houštecký dostal za nešportové správanie trest na jedno stretnutie. UEFA o tom informovala na webe.

Vyššiu pokutu dostala z českých klubov už len Sparta v roku 2018 kvôli výtržnostiam fanúšikov v 2. predkole Európskej ligy so Spartakom Subotica. Letenskí zaplatili dve pokuty v celkovej výške 100-tisíc eur a na ďalšie domáce stretnutie v pohároch mali uzavretý štadión.

Komisia vytkla Slavii organizačné nedostatky a správanie fanúšikov na tribúnach. Pražania musia zaplatiť 34.000 eur za blokovanie schodiska a východov a 30.000 eur za použitie pyrotechniky v "kotle" najaktívnejších priaznivcov na tribúne Sever. Fanúšikovia sa podľa UEFA previnili aj provokatívnymi a urážlivými heslami (17.500 eur) a vhadzovaním predmetov na hraciu plochu (10.125 eur).

Práve tribúna Sever je teraz kvôli použitiu pyrotechniky v podmienke. Sektory 106 až 110 na štadióne v Edene budú uzavreté na jedno stretnutie v európskych pohároch, ak fanúšikovia porušia pravidlá UEFA v nasledujúcich dvoch rokoch znova.

"Kotol" Slavie, ktorý sídli za jednou z brán, už bol v minulosti v treste. Čiastočne uzavretý bol okrem iného počas štvrťfinále Európskej ligy v roku 2019 proti londýnskej Chelsea. V roku 2022 v predkole Európskej konferenčnej ligy proti gibraltárskemu tímu St Joseph's nesmeli tradiční fanúšikovia na severnú tribúnu vôbec, vďaka výnimke od UEFA ale mohli miesta zaujať takmer tri tisícky detí.

Slavia má teraz podmienku na domáce aj vonkajšie stretnutia. Po úvodnom stretnutí v Ríme (0:2) proti AS dostala za nevhodné správanie svojich priaznivcov od UEFA pokutu 20-tisíc eur a k tomu na jeden pohárový zápas na ihrisku súpera podmienečne zakázaný predaj vstupeniek do sektora hostí, opäť s dvojročnou skúšobnou lehotou.

Viac o téme: UEFA Slavia Praha Európska liga AS Rím
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy