Gigantická sila z ľadového severu: Na 10-kilometrovej trati vypukol švédsky radostný rev

Švédka Ebba Anderssonová triumfovala na 10 km klasicky s intervalovým štartom počas SP v behu na lyžiach vo fínskom stredisku Ruka Švédka Ebba Anderssonová triumfovala na 10 km klasicky s intervalovým štartom počas SP v behu na lyžiach vo fínskom stredisku Ruka Zdroj: TASR/AP/Heikki Saukkomaa/Lehtikuva

RUKA - Švédka Ebba Anderssonová a Nór Martin Löwström Nyenget vyhrali v sobotu preteky na 10 km klasicky s intervalovým štartom na podujatí Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskej Ruke. Aj druhé preteky nového ročníka seriálu sa tak stali korisťou žien Švédska a mužov z nórskej reprezentácie. Slováci nemali v súťaži zastúpenie.

Anderssonová vyhrala s náskokom 4,9 sekundy pred Rosie Brennanovou z USA. Tretia skončila ďalšia Švédka Frida Karlssonová (+9,9 s). Na severe Európy sa v piatok z víťazstva v šprinte klasicky tešila Švédka Emma Ribomová. Tá v sobotu skončila štrnásta a v celkovom poradí SP je spolu s Brennanovou na druhej priečke s mankom 19 bodov za priebežnou líderkou Karlssonovou.

"Išlo sa mi dobre, menšie problémy som mala iba v druhom okruhu, ale snažila som sa držať tempo. S Rosie Brennanovou to bol tesný súboj a som rada, že sa mi ju podarilo zdolať. Je to skvelý štart do Svetového pohára pre celý náš tím," povedala v cieli víťazka Anderssonová.

Nyenget dosiahol svoje druhé prvenstvo v prestížnom seriáli. Začal pomalšie, no postupne stupňoval tempo a po polovici trate už figuroval na čele. V závere si udržal tesný náskok pred domácim Fínom Iivom Niskanenom (+2,9). Na tretej priečke skončil s odstupom 9,7 sekundy ďalší nórsky zástupca Erik Valnes, ktorý je po piatkovom triumfe v šprinte na čele celkovej klasifikácie. Nóri mali v najlepšej osmičke až päťnásobné zastúpenie, no obhajca veľkého glóbusu Johannes Hösflot Kläbo skončil až štrnásty.

V nedeľu sú v Ruke na programe preteky na 20 km voľne s hromadným štartom.

SP v behu na lyžiach, Ruka (Fín.) - 10 km klasicky:

ženy: 1. Ebba Anderssonová (Švéd.) 26:46,7 min, 2. Rosie Brennanová (USA) +4,9, 3. Frida Karlssonová (Švéd.) +9,9, 4. Moa Ilarová (Švéd.) +22,2, 5. Katharina Hennigová (Nem.) +31,6, 6. Victoria Carlová (Nem.) +32,7, 7. Kerttu Niskanenová (Fín.) +36,0, 8. Astrid Öyre Slindová (Nór.) +38,2, 9. Linn Svahnová (Švéd.) +42,1, 10. Heidi Wengová (Nór.) +45,0

poradie v SP: 1. Karlssonová 183, 2. Emma Ribomová (Švéd.) a Brennanová po 164, 4. Jonna Sundlingová (Švéd.) 153, 5. Svahnová 146, 6. Hennigová 143

muži: 1. Martin Löwström Nyenget (Nór.) 23:31,7 min, 2. Iivo Niskanen (Fín.) +2,9, 3. Erik Valnes (Nór.) +9,7, 4. Paal Golberg (Nór.) +10,8, 5. Andrew Musgrave (V. Brit.) +16,5, 6. Harald Oestberg Amundsen (Nór.) +29,0, 7. Hugo Lapalus (Fr.) +34,6, 8. Simen Hegstad Krüger (Nór.) +34,8, 9. William Poromaa (Švéd.) +38,6, 10. Calle Halfvarsson (Švéd.) +40,3

poradie v SP (2 z 33): 1. Valnes 202 b. 2. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.) 152, 3. Golberg 139, 4. Amundsen 139, 5. Federico Pellegrino (Tal.) 137, 6. Richard Jouve (Fr.) 112

Viac o téme: Ebba Anderssonová