Všade dobre, doma najlepšie: Švédsky pár nedal súperom ani len čuchnúť k šanci na víťazstvo

Švédski biatlonisti Sebastian Samuelsson (vpravo) a Hanna Öbergová po triumfe v biatlonovom mixeŠvédski biatlonisti Sebastian Samuelsson (vpravo) a Hanna Öbergová po triumfe v biatlonovom mixe Zdroj: Profimedia

OSTERSUND - Švédski biatlonisti Sebastian Samuelsson a Hanna Öbergová vyhrali úvodné preteky nového ročníka Svetového pohára.

Na domácej trati v Östersunde triumfovali v sobotu v miešanej štafete dvojíc o 13,2 s pred nórskym duom Sturla Laegreid, Juni Arnekleivová. Tretí boli Francúzi Fabien Claude a Julia Simonová (+42,2). Slovenskí reprezentanti Tomáš Sklenárik (0+7) a Mária Remeňová (0+3) obsadili 17. miesto s mankom 2:50,2 min.

Švédi ťažili z rýchleho behu, keď boli na všetkých úsekoch najrýchlejší. Strelecky však nezačali dobre a po štyroch dobíjaniach Samuelssona im po prvom úseku patrilo až 17. miesto. Postupne sa však drali dopredu, po piatej z ôsmich streleckých položiek ich Samuelsson dostal dostal na čelo a pred seba už nikoho nepustili, keď sa Öbergová v závere s prehľadom udržala pred Nórkou Arnekleivovou.

Francúzi obsadili tretiu priečku, keď boli do polovice trate na čele, no Claude na svojom druhom úseku "zbabral" streľbu a musel ísť na dve trestné kolá. Jeho tím klesol na koniec prvej desiatky, no obhajkyňa veľkého glóbusu Simonová parádnym záverom vytiahla Francúzov na stupne víťazov o päť sekúnd pred štvrtým Slovinskom.

Slováci zdolali sedem štafiet a s celkovou streleckou bilanciou 0+10 im patrila 17. priečka. Sklenárik musel pri svojej premiére v mixe dvojíc dobíjať na prvom úseku na dvoch streľbách celkovo päťkrát a odovzdával na poslednom 24. mieste s viac ako minútovou stratou na vedúcich Rakúšanov.

Remeňová na druhom úseku vybielila bez dobíjania všetkých desať terčov, celkovo bola jedenásta najlepšia a posunula sa o päť priečok dopredu na 19. miesto (+1:26). To už boli na čele Francúzi vďaka obhajkyni veľkého glóbusu Simonovej. Sklenárik na druhom úseku s bilanciou 0+2 vylepšil slovenské postavenie na 17. pozíciu, tú napokon Remeňová udržala vo fotofiniši tesne pred Rumunskom.

"Bolo z nás oboch cítiť pred štartom stres, keďže sme nemali za sebou predsezónne preteky, na ktorých by sme sa porovnali s konkurenciou. Škoda Tomášovej úvodnej ležky, kde pri dobíjaniach stratil a v single mixoch sa to už potom ťažšie dobieha. Snažila som sa to nejako zlepšiť a najlepšie bolo mať čistú streľbu a bežať rýchlo. Som rada, že sa mi to na druhom úseku podarilo a aj potom v závere. Cítila som sa veľmi dobre," uviedla M. Remeňová v rozhovore pre portál slovenskybiatlon.sk.

V sobotu bola v Östersunde ešte na programe klasická miešaná štafeta (bez slovenskej účasti) a v nedeľu sa pôjdu vytrvalostné preteky mužov a žien.

SP v biatlone - 1.kolo, Östersund (Švéd.)

mix dvojíc: 1. Sebastian Samuelsson, Hanna Öbergová (Švéd.) 37:46,9 min (0+8), 2. Sturla Holm Laegreid, Juni Arnekleivová (Nór.) +13,8 (0+6), 3. Fabien Claude, Julia Simonová (Fr.) +42,2 (2+12), 4. Jakov Fak, Polona Klemenčičová (Slovin.) +47,4 (0+5), 5. Simon Eder, Lisa Theresa Hauserová (Rak.) +56,9 (0+10), 6. Niklas Hartweg, Amy Basergová (Švajč.) +59,9 (1+8), 7. Justus Strelow, Hanna Kebingerová(Nem.) +1:00,3 Min. (0+7), 8. Sean Doherty, Deedra Irwinová (USA) +1:10,9 (0+8), 9. Tuomas Harjula, Suvi Minkkinenová (Fín.) +1:16,5 (0+4), 10. Artem Tyščenko, Anastassija Merkušinová (Ukr.) +1:21,3 (0+7),... 17. Tomáš SKLENÁRIK, Mária REMEŇOVÁ (SR) +2:50,2 (0+10)

Viac o téme: Slovensko Švédsko Hanna Öbergová Tomáš Sklenárik Sebastian Samuelsson Mária Remeňová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy