Čože? Takéhoto víťaza nikto nečakal, jediný Slovák v hre ďaleko za najlepšími

Nemecký biatlonista Roman Rees zaznamenal svoje premiérové víťazstvo vo Svetovom pohári.Nemecký biatlonista Roman Rees zaznamenal svoje premiérové víťazstvo vo Svetovom pohári. Zdroj: SITA/AP/Anders Wiklund/TT News Agency

ÖSTERSUND - Nemecký biatlonista Roman Rees zaznamenal svoje premiérové víťazstvo vo Svetovom pohári.

V nedeľu triumfoval vo švédskom Östersunde vo vytrvalostných pretekoch na 20 km, keď urobil na strelnici jedinú chybu. V cieli mal pred krajanom Justusom Strelowom (1 tr. minúta) náskok 12,1 sekundy, tretí skončil s dvoma netrafenými terčmi suverén uplynulej sezóny Johannes Thingnes Bö z Nórska (+25,0). Jediný slovenský reprezentant na štarte Tomáš Sklenárik si pripísal štyri trestné minúty a obsadil 62. miesto.

Rees bol v doterajšej kariére v prestížnom seriáli na pódiu iba dvakrát za tretie miesto, v úvodných individuálnych pretekoch novej sezóny však nenašiel premožiteľa. Tridsaťročný Nemec vybielil 19 z 20 terčov, keď zaváhal jediný raz na záverečnej položke, no stačilo mu to na prvenstvo. "Neuveriteľné. Stále to nechápem. Je to určite prekvapenie pre mňa osobne i pre ostatných. Cítim sa skvele," citovali nemecké médiá Reesa.

Nemecký biatlonista Roman Rees Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP/Anders Wiklund/TT News Agency

Konkuroval mu krajan Strelow, v bežeckej stope však bol pomalší, no aj tak je to pre neho doterajšie kariérne maximum. Nemci boli na prvých dvoch miestach v SP naposledy v januári 2017 v Oberhofe.

Topfavorit Johannes Thingnes Bö netrafil po jednom terči na prvej a štvrtej položke a to znamenalo tretiu priečku o štyri sekundy pred štvrtým Andrejsom Rastorgujevsom z Lotyšska a piatym Švajčiarom Sebastianom Stalderom. Nemecký úspech podporil deviatou priečkou Benedikt Doll.

Sklenárik so štyrmi chybami

Sklenárik bežecky nesklamal, keď mal 43. najlepší čas, ale na strelnici si pripísal až štyri chybné výstrely a na bodované miesta tak pomýšľať nemohol. Tri neúspešné výstrely mal v ľahu, jeden v stoji a bez chyby zvládol až záverečnú položku (1-1-2-0). V cieli mal na víťazného Reesa manko 5:14,4 min.

"S behom som naozaj celkom spokojný. Ďakujem veľmi pekne servisu za perfektné lyže. Vyzerá to celkom sľubne na začiatok sezóny. Dúfam, že sa budem na trati cítiť stále lepšie a lepšie, a tak správne vyladíme formu na vrchol sezóny. Streľba ma však veľmi mrzí. Takéto chyby sa nemôžu stávať a dúfam, že ich do ďalších pretekov odstránim. Boli to vyslovene iba moje chyby," povedal pre portál slovenskybiatlon.sk.

SP v biatlone - 1.kolo, Östersund (Švéd.)

muži - vytrvalostné preteky na 20 km: 1. Roman Rees (Nem.) 51:27,2 min (1 tr. min.), 2. Justus Strelow (Nem.) +12,1 (1), 3. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +25,0 (2), 4. Andrejs Rastorgujevs (Lot.) +29,1 (1), 5. Sebastian Stalder (Švajč.) +29,3 (1), 6. Endre Strömsheim (Nór.) +39,3 (1), 7. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +40,4 (3), 8. Tommaso Giacomel (Tal.) +46,8 (2), 9. Benedikt Doll (Nem.) +55,6 (2), 10. Emilien Claude (Fr.) +1:16,0 (0),... 62. Tomáš SKLENÁRIK (SR) +5:14,4 (4)

Viac o téme: ÖSTERSUND Johannes Thingnes Bö Tomáš Sklenárik Roman Rees