Česi ukázali, prečo sú o krok pred Slovenskom: Chystá sa veľká vec, ktorá postaví krajinu na nohy

Mathieu van der PoelMathieu van der Poel Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

TÁBOR - Úradujúci majster sveta v cyklokrose Mathieu van der Poel potvrdil, že chce začiatkom februára štartovať na šampionáte v Tábore a pokúsiť sa tam o obhajobu titulu.

Jedna z najväčších cyklistických hviezd súčasnosti to odkázala v nahranom videu, ktoré organizátori MS na juhu Čiech zverejnili počas utorkovej tlačovej konferencie v Prahe.

Dvadsaťosemročný Holanďan, ktorý sa stal tento rok majstrom sveta v cestných pretekoch, má v zbierke zo štartov medzi elitou krosových MS sedem medailí. Hneď päťkrát dosiahol na zlato. Prvýkrát práve v Tábore v roku 2015, keď sa v tamojšom areáli Komora konal šampionát naposledy. Ďalšie tituly pridal v rokoch 2019, 2020, 2021 a tento rok.

"Už sa veľmi teším na môj ďalší štart v Tábore. Sú to pre mňa špeciálne preteky, o to viac, že som tam vyhral svoj prvý titul majstra sveta v elitnej kategórii. Ale odjazdil som a vyhral na tamojšej trati už viac pretekov. Je to pre ma jeden z vrcholov sezóny," uviedol Van der Poel.

Šampionát v Tábore sa pôjde štvrtýkrát. "A pre nás je veľkým vyznamenaním, že účasť prisľúbil s takýmto predstihom práve Mathieu van der Poel," povedal predseda komisie cyklokrosu Petr Balogh. "Nebolo jednoduché majstrovstvá sveta získať, pretože sme bojovali s Francúzskom a ďalšími štátmi, ale podarilo sa to. Môžeme sa tak tešiť na ďalšie mimoriadne zážitky," doplnil prezident Českého zväzu cyklistiky Petr Marek.

V Tábore zrejme nedôjde na ďalšie pokračovanie súboja dvoch veľkých rivalov Van der Poela s Woutom Van Aertom, pretože Belgičan, ktorý dosiahol v rokoch 2016 až 2018 na zlatý hetrik, štart do svojich plánov podľa posledných informácií nezahrnul.

Rozlúčka Štybara

Veľkým lákadlom pre divákov však bude štart iného trojnásobného šampióna Zdeňka Štybara (2010, 2011, 2014), ktorý prvým titulom práve v Tábore naštartoval úspešnú kariéru. "Spomienky sú neuveriteľné, sú to krásne zábery a pozerá sa na to stále pekne," uviedol Štybar po zhliadnutí videa. "Príprava sa ale začala už v roku 2008, keď sme tam chodili po trati a premýšľali, ako by sme ju mohli upraviť a pripraviť tak, aby nám čo najviac sedela," pripomenul.

Nepodcenil vtedy nič. "Poctivo som sa pripravoval na schody, s psychológom sme sa pripravovali na desiatky rôznych scenárov, takže keď potom prišiel defekt, bol som na to pripravený a vlastne si tak vydýchol, že už sa ten zlý moment stal. Keď som potom vyhral rok nato v Sankt Wendelu, pripravoval som sa rovnakým spôsobom," spomínal Štybar, ktorý začiatkom februára pravdepodobne uzavrie kariéru.

"Na 99 percent to budú moje posledné preteky v kariére. Keď mi to niekto hovoril pred rokmi, že by to bolo ideálne zakončiť práve v Tábore, prišlo mi to veľmi skoro, ale po všetkých tých zdravotných problémoch v posledných troch rokoch... Prichádza to asi v pravý čas. Mám tréningové manko, ale snažím sa ho dohnať, ako najviac môžem. Do akej miery sa mi to podarí, to teraz nedokážem povedať," konštatoval Štybar.

Šéftréner reprezentácie Petr Klouček verí, že doplní zbierku 23 medailí, ktoré pod jeho vedením Česi na MS získali. "Na Tábor mám tie najlepšie spomienky, hlavne z roku 2001 (šesť medailí), kedy sa v sezóne objavoval na medailách iba Peter Dlask. Štyby v roku 2010 bol veľkým favoritom, čo tiež potvrdil. Verím, že nejaké medaily budú aj tentoraz," povedal Klouček.

Definitívne jasno o nominácii bude mať po domácom šampionáte, ktorý sa pôjde v polovici januára práve v Tábore. "Potom už nomináciu nechceme predlžovať, všetci to budú vedieť. Zhruba o polovici ľudí máme jasno už dnes," uviedol Klouček.

Viac o téme: Zdeněk Štybar Mathieu van der Poel MS v cyklokrose
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá