Výsledok im zahral do kariet: Liverpool môže oslavovať, Klopp vydvihol dôležitý fakt

Futbalisti Liverpoolu oslavujú gól Codyho Gakpa
Futbalisti Liverpoolu oslavujú gól Codyho Gakpa Zdroj: SITA/AP/Jon Super

LIVERPOOL - Futbalisti Liverpoolu si pred záverečným kolom hlavnej fázy Európskej ligy zabezpečili postup do osemfinále z prvého miesta E-skupiny.

Na štvrtkovom hladkom triumfe 4:0 nad LASK Linz sa podieľal dvomi gólmi Cody Gakpo, po jednom presnom zásahu pridali Luis Diaz a Mohamed Salah. Egyptský útočník sa presadil v 51. minúte z penalty a zaznamenal 199. gól za klub z Anfieldu.

Oceňujem, že mužstvo nepoľavilo

Tréner Jürgen Klopp bol s výkonom mužstva spokojný. "Splnili sme cieľ, s ktorým sme išli do zápasu. Pomohli nám dva rýchle góly, oceňujem však, že mužstvo nepoľavilo a naďalej búšilo do súpera," citovala Kloppa agentúra AFP.

Jeho zverenci vyslali 25 streleckých pokusov, ich súper len šesť. V štatistike očakávaných gólov svietilo pri Liverpoole číslo 4,02, ktoré napokon aj korešpondovalo s konečným výsledkom.

"Po prehre s Toulouse som očakával od mužstva reakciu a tá prišla. Do kariet nám zahral aj výsledok druhého zápasu skupiny a keďže Toulouse nezvíťazilo, môžeme oslavovať prvenstvo v skupine. Je to dobré, pretože máme nabitý kalendár a v záverečnom zápase môžem šetriť niektorých hráčov," dodal Klopp.

Tréner LFC Jürgen Klopp
Galéria fotiek (13) Vysmiaty tréner LFC Jürgen Klopp Zdroj: SITA/AP/Jon Super

Brigton a Marseille sa pobijú o priamy postup

Darilo sa aj ďalšiemu anglickému tímu Brightonu, ktorý svoju premiérovú účasť v európskej pohárovej súťaži pretavil na postup do jarnej fázy EL. Rozhodlo o tom jeho víťazstvo 1:0 na pôde AEK Atény, o ktoré sa postaral gólom v 55. minúte z jedenástky Brazílčan Joao Pedro.

Brighton nemôže skončiť v tabuľke B-skupiny horšie ako na druhom mieste a má istú účasť minimálne v 16-finále EL, v záverečnom zápase sa však pobije s Olympique Marseille o priamy postup do osemfinále. Francúzskeho súpera potrebuje zdolať, pomôcť mu môže domáce prostredie.

"Tuší niekto, ako ďaleko sa môžeme dostať? Ja si to netrúfam povedať, ale treba si klásť tie najvyššie ciele. Chceme postúpiť až do finále a vyhrať ho," netajil maximalistické ambície kapitán Lewis Dunk.

Souček vystrelil cenné víťazstvo Kladivárov

Postup do jarných bojov v EL si zaistili aj hráči West Hamu United. Víťazi Európskej konferenčnej ligy si poradili so srbskou Bačkou Topolou 1:0, víťazný gól strelil v 89. minúte volejom Tomáš Souček. Český stredopoliar má skvelú formu, skóroval už v piatom zápase za sebou. Jeho tímu stačí na spečatenie prvenstva v A-skupine v záverečnom zápase doma proti Freiburgu aj remíza.

Tomáš Souček sa teší Galéria fotiek (13) Tomáš Souček sa raduje zo streleného gólu v drese WHU Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovič

Slavia Praha a AS Rím potvrdili postup

Z G-skupiny sa kvalifikovali Slavia Praha a AS Rím. Český tím zvládol ťažký zápas na pôde Šeriffu Tiraspoľ (3:2) aj bez svojho trénera Jindřicha Trpišovského, ktorý si zlomil nos a necestoval s výpravou. Triumf "zošívaných" zariadil v piatej minúte nadstaveného času z jedenástky Muhamed Tijani.

"Poriadne sme si to tu skomplikovali. Po prvom polčase sme mohli viesť 3:0, namiesto toho sme inkasovali. Našťastie nám súper na konci daroval penaltu. Bol to dar z nebies. Chvalabohum, máme tri body," citoval idnes.cz útočníka Václava Jurečku.

Oslavy futbalistov pražskej Slavie Galéria fotiek (13) Radosť hráčov pražskej Slavie Zdroj: SITA/AP/Aurel Obreja

Z lavičky náhradníkov Slavie sledovali úspešné ťaženie svojich spoluhráčov traja slovenskí legionári - Jakub Hromada, Ivan Schranz a Michal Tomič. Slavia je na čele skupiny s dvojbodovým náskokom pred AS Rím, ktorý zaváhal v Ženeve a so Servette iba remizoval 1:1. Víťazstvo nad švajčiarskym súperom v Edene posunie Slaviu priamo do osemfinále.

"Budeme mať výhodu domáceho prostredia. Je na nás, aby sme to zvládli," dodal Jurečka pred súbojom, ktorý je na programe 14. decembra.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 13

Viac o téme: SK Slavia Praha Európska liga West Ham United Ivan Schranz Jakub Hromada Liverpool FC Tomáš Souček Cody Gakpo