Netradičná situácia pred žrebom EURO 2024: Také niečo Česko ešte nezažilo

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Profimedia

HAMBURG - V sobotu večer budú rozlosované futbalové majstrovstvá Európy v budúcom roku v Nemecku. Trojicu súperov v skupine spoznajú aj slovenská a česká reprezentácia, ktoré figurujú v treťom zo štyroch výkonnostných košov.

České národné mužstvo sa v základnej časti turnaja s istotou vyhne bývalému federálnemu partnerovi Slovensku, Holandsku, Chorvátsku, Škótsku a Slovinsku. Český tím bude pri žrebe bez trénera, po kvalifikácii skončil kouč Jaroslav Šilhavý a vedenie FAČR hľadá jeho nástupcu.

Európskeho šampionátu sa tretíkrát za sebou zúčastní 24 krajín, turnaj má rovnaký formát ako minule. Žreb rozdelí účastníkov do šiestich štvorčlenných skupín, do vyraďovacej fázy postúpia vždy prvé dva tímy tabuľky a štyri najlepšie mužstvá z tretích miest.

Český celok sa kvalifikoval na šampionát z druhého miesta svojej skupiny o skóre za víťazným Albánskom, na ktoré môže znova naraziť, pretože balkánsky tím figuruje v druhom koši. Medzi elitnými šiestimi krajinami pred žrebom sú giganti vrátane usporiadateľa Nemecka, ktoré má isté miesto v skupine A.

Až vo štvrtom koši sú obhajcovia zlata Taliani. Okrem nich medzi najslabšími z kvalifikácie figurujú aj Srbsko, Švajčiarsko a traja víťazi marcového play off o šampionát. Ak žreb Čechom prisúdi jedného z tejto trojice, nebudú poznať presného tretieho súpera, ale len štvoricu, z ktorej vzíde.

FAČR bude v Hamburgu zastupovať štvorčlenná delegácia na čele s predsedom Petrom Fouskom. Chýbať na žrebe nezvyčajne bude tréner. Nástupca Šilhavého, ktorému vo štvrtok oficiálne vypršala zmluva, asociácia doteraz neurčila. Vymenovať by ho chcela čo najskôr v novom roku.

"Nevnímam to tak, že by to bol handicap, že na žrebe nebudeme mať trénera. Žrebovanie je technický akt. Bude nás zaujímať hlavne to, aké bude zloženie našej skupiny, kam budeme nasmerovaní v rámci štadiónov. Že sa tam s trénerom nevyfotíme, s tým asi dokážeme žiť. Medzi žrebom a momentom, kedy by sme chceli nového trénera menovať, nie je taký rozostup, aby sme ohrozili prípravu na Euro," povedal Fousek.

"Uvidíme, akých súperov nám žreb prisúdi. Šampionát je pre našich fanúšikov v dojazdovej vzdialenosti. Môžu sa tešiť na skvelú nemeckú organizáciu, pohostinnosť a plné štadióny," doplnil Fousek.

Séria účastí na ME pokračuje

Český tím od rozdelenia federácie postúpil zo všetkých európskych kvalifikácií a na kontinentálnych majstrovstvách si zahrá ôsmykrát za sebou. Predvlani došiel do štvrťfinále, jeho maximom v samostatnej histórii je striebro z roku 1996.

Šampionát v Nemecku bude hostiť 10 štadiónov v rovnakom počte miest. Turnaj sa začne 14. júna a vyvrcholí o mesiac neskôr finálovým zápasom v Berlíne.

FAČR by za účasť reprezentácie na Eure mala získať prémiu 9,25 milióna eur, UEFA schváli presnú čiastku v sobotu na zasadnutí výkonného výboru, ktoré bude predchádzať žrebu. Zaoberať sa bude okrem iného aj budúcim ročníkom Ligy národov.

Rozdelenie do košov:

Kôš 1: Nemecko, Portugalsko, Francúzsko, Španielsko, Belgicko, Anglicko

Kôš 2: Maďarsko, Turecko, Rumunsko, Dánsko, Albánsko, Rakúsko

Kôš 3: Holandsko, Škótsko, Chorvátsko, Slovinsko, Slovensko, Česko

Kôš 4: Taliansko, Srbsko, Švajčiarsko, víťaz play off A (Wales, Fínsko, Poľsko alebo Estónsko), víťaz play off B (Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Izrael alebo Island), víťaz play off C (Gruzínsko, Luxembursko, Grécko alebo Kazachstan).

Viac o téme: Slovensko Česko Žreb EURO 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Twitter/UEFA EURO 2024
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy