Len smradľavé prachy, nič viac: FIFA dostala poriadny náklad od miláčika reprezentácie

Trofej pre víťaza MS vo futbaleTrofej pre víťaza MS vo futbale Zdroj: SITA/AP/Noah K. Murray, File

BERLÍN - Bývalý nemecký futbalový reprezentant Philipp Lahm kritizoval postupy, ktoré viedli k pravdepodobnému vymenovaniu Saudskej Arábie za organizátorov MS 2034.

Prezident Európskej futbalovej únie Aleksander Čeferin nechce, aby sa tento turnaj hral opäť v zimnom termíne. "Rozhodnutia a postupy v uplynulom čase boli veľmi pochybné," uviedol 40-ročný Lahm podľa agentúry DPA.

Svetový šampionát v roku 2034 bude hostiť Ázia alebo Oceánia. Po odstúpení Austrálie je jediným kandidátom na usporiadanie šampionátu Saudská Arábia. Organizátora musí schváliť kongres Medzinárodnej futbalovej federácie.

Majú dojem, že ide len o financie

"Mnohým fanúšikom právom chýba dôveryhodnosť. Majú dojem, že ide len o financie. To futbalu škodí, pretože futbal žije zo svojej pôvodnej dôveryhodnosti," dodal niekdajší obranca Bayernu Mníchov, ktorý bude riaditeľom turnaja na budúcoročných ME v Nemecku.

Podľa neho musí byť výber hostiteľa transparentnejší. Čeferin sa vyjadril ku kritike pravdepodobného organizátora MS 2024 a uviedol že UEFA nemá v tejto otázke žiadne reálne slovo: "V súlade s princípom rotácie sa len Ázijská futbalová konfederácia a Futbalová konfederácia Oceánie boli schopné vyjadriť svoj záujem o organizáciu šampionátu. Je dôležité poznamenať, že UEFA ako konfederácia nie je členom FIFA a ako taká sa nezúčastňuje na procese hlasovania."

Agentúra DPA pripomenula, že podobne ako Katar aj Saudská Arábia bola kritizovaná za dodržiavanie ľudských práv. Saudi masívne investovali v predošlých rokoch do viacerých športov vrátane futbalu, motorizmu a golfu. Tamojšia futbalová reprezentácia zdolala na vlaňajších MS v Katare ako jediná neskoršieho šampióna Argentínu (2:1). Na turnaji dosiahla najlepší výsledok od MS 1994 v USA, keď postúpila do osemfinále.

Ďalší svetový šampionát v zime asi nehrozí

Čeferin zároveň poznamenal, že nechce, aby sa zopakovala situácia z roku 2022, keď sa turnaj v Katare hral v novembri a decembri. V Saudskej Arábii sú podobné horúčavy ako v Katari počas tradičného termínu v júni a júli.

"Som si istý jednou vecou, že MS v zime neboli dobré pre futbal a bolo by nerozumné uvažovať o jeho zopakovaní, pretože to kladie záťaž na harmonogram súťaží a národné ligy," zdôraznil.

Nadchádzajúci šampionát sa bude v roku 2026 konať v USA, Mexiku a Kanade. Turnaj v roku 2030 FIFA v októbri pridelila Španielsku, Portugalsku a Maroku. Úvodné tri stretnutia tohto podujatia sa však na počesť 100. výročia šampionátu odohrajú v Argentíne, Uruguaji a Paraguaji.

Viac o téme: FIFA Nemecko Philipp Lahm Saudská Arábia MS 2034
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy