VIDEO Nenahraditeľný pilier zo Slovenska: Černák bol lídrom Tampy, ruská hviezda valcuje NHL

Hokejisti Tampy Bay Lightning, zľava Nicholas Paul, Nikita Kučerov a Victor HedmanHokejisti Tampy Bay Lightning, zľava Nicholas Paul, Nikita Kučerov a Victor Hedman Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

TAMPA - Hokejisti Tampy Bay zvíťazili v v zámorskej NHL na domácom ľade nad Pittsburghom 3:1.

V drese víťazov odohral celý zápas slovenský obranca Erik Černák, jeho spoluhráč Nikita Kučerov si vďaka asistencii natiahol bodovú sériu už na 11 zápasov. Hetrikom sa blysol Zach Hyman, ktorý pomohol Edmontonu k triumfu 6:1 nad Carolinou.

Černák odohral 22:09 minút a bol tretí najvyťažovanejší hráč tímu. Pripísal si plusový bod, rozdal dva bodyčeky a zblokoval dve strely súpera. Brankár Andrej Vasilevskij mal 24 úspešných zákrokov a bol blízko k druhému čistému kontu za sebou. Inkasoval až 24 sekúnd pred koncom, keď ho prekonal Jake Guentzel, útočník Pittsburghu potrestal zlú rozohrávku ruského brankára. Tampa tak dostala v uplynulých dvoch zápasoch dokopy len gól.

"Presne to očakávate od svojho tímu, že nemusíte dať veľa gólov, aby ste zvíťazili. Ak hráte zodpovedne v obrane, stanú sa dobré veci. Ak náhodou vzadu prepadneme, je tam brankár, ktorý nás zachráni," povedal pre nhl.com tréner "bleskov" Jon Cooper.

Victor Hedman pomohol k výhre dvomi asistenciami. Kučerov asistoval v jedenástom zápase v sérii, čím vytvoril nový klubový rekord. Ten doterajší zdieľal s Martinom St. Louisom a Bradom Richardsom (10).

"Myslím si, že sme si vypracovali šance, najmä v prvej tretine, no nespadlo nám to tam. Snažili sme sa to vykombinovať až do bránky a nikdy nám to nevyšlo," poznamenal tréner "tučniakov" Mike Sullivan. Jeho tím nevyužil už 34 presiloviek v rade. Zápas nedohral útočník hostí Bryan Rust, ktorý odstúpil z hry v druhej tretine pre zranenie v hornej časti tela.

Rodrigues ťahúňom Panthers

Florida zdolala Dallas 5:4, v jej drese sa blysol Evan Rodrigues. Zaznamenal dva góly a dve asistencie, štyri body v zápase dosiahol druhýkrát v sezóne. V prvých 25 stretnutiach ročníka to dokázal ako druhý hráč v klubovej histórii po Krisovi Versteegovi (2011/2012).

"V predzápasovej príprave sme si hovorili, že toto je pre nás ako súboj play off, pretože sme čelili skvelému mužstvu. Tak sme k tomu aj pristúpili," prezradil Rodrigues. Sekundoval mu Sam Reinhart s gólom a dvomi asistenciami, kapitán Aleksander Barkov pridal dva body (1+1).

Panthers vyhrali druhý zápas z uplynulých troch. "Bol to Evanov najlepší výkon v sezóne. Vyzdvihujeme jeho štyri body, no on robil dobre na ľade aj množstvo iných vecí. Potrebovali sme to," pochválil Rodriguesa tréner "panterov" Paul Maurice.

Hokejisti Floridy Evan Rodrigues Galéria fotiek (13) Hokejisti Floridy Evan Rodrigues a Oliver Ekman-Larsson Zdroj: SITA/AP/Lynne Sladky

Obhajca titulu Vegas si poradil s domácim St. Louis 6:3, hoci po prvej dvadsaťminútovke prehrával 1:3. Jeden z jeho gólov dal Jack Eichel, skóroval už vo štvrtom zápase po sebe. Golden Knights otočili skóre v druhej tretine, v ktorej strelili štyri góly, z toho tri v priebehu 2:36 min. "Vrátili sme sa späť do hry. Naše špeciálne formácie boli schopné sa presadiť, to bola naša výhoda," hodnotil duel tréner "zlatých rytierov" Bruce Cassidy.

Eichel, Keegan Kolesar a William Karlsson prispeli k triumfu gólom a asistenciou, Jon Marchessault dal svoj 200. gól v profiligovej kariére a Ivan Barbašov si pripísal dve asistencie. Knights bodovali v šiestom zápase v sérii. Blues nepomohli ani dva body Jordana Kyroua (1+1).

Hyman opäť s hetrikom

Edmonton si pripísal piate víťazstvo v rade, Carolinu zdolal 6:1 a to najmä zásluhou hetriku Zacha Hymana. Bol to pre neho druhý trojgólový zápas v sezóne a celkovo jeho tretí v NHL. Hyman sa stal štvrtým hráčom v tomto ročníku s viac ako jedným hetrikom, prvý dosiahol 11. novembra.

"Snažím sa každý rok zlepšovať. Je to jednoduché - pracujem na veciach, o ktorých viem, že ich potrebujem zdokonaliť. A hrám s vynikajúcimi hráčmi, mám vo formácii mimoriadne produktívnych hokejistov," tešil sa Hyman.

Hokejista Edmontonu Oilers Zach Galéria fotiek (13) Hokejista Edmontonu Oilers Zach Hyman oslavuje hetrik Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

Connor McDavid a Mattias Janmark zaznamenali zhodne tri asistencie. Oilers položili základ víťazstva už v úvode, prvú tretinu vyhrali 4:0, pričom prvé dva góly dali v priebehu 41 sekúnd. Dosiahli druhé najrýchlejšie dva góly v histórii klubu, 28. marca 1982 na to vtedajším "olejárom" stačilo 24 sekúnd.

Už v šiestej minúte Hyman vyhnal z bránky hostí Piotra Kočetkova, ktorý predviedol v zápase iba tri úspešné zákroky. Nahradil ho Antti Raanta, ktorý následne vykryl 25 z 28 striel. Domáci brankár Stuart Skinner zneškodnil 38 striel súpera, ako jediný ho v tretej tretine prekonal Jordan Staal.

NHL-výsledky

Tampa Bay Lightning - Pittsburgh Penguins 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Góly: 6. Cirelli (Hedman, Kučerov), 29. Kučerov (Hedman, Stamkos), 38. Jeannot (Eyssimont) - 60. Guentzel (Crosby). Brankári: Vasilevskij - Jarry, strely na bránku: 27:25.

Edmonton Oilers - Carolina Hurricanes 6:1 (4:0, 1:0, 1:1)
Góly: 1. McLeod (Foegele, Janmark), 1. Ekholm (McDavid, Bouchard), 6. Hyman (Janmark, Bouchard), 15. Hyman (Nugent-Hopkins, McDavid), 23. Foegele (Janmark), 50. Hyman (McDavid) - 48. Staal (Slavin). Brankári: Skinner - Kočetkov (6. Raanta), strely na bránku: 34:40.

Florida Panthers - Dallas Stars 5:4 (2:1, 1:0, 2:3)
Góly: 5. Rodrigues (Mikkola, Reinhart), 19. Reinhart (Barkov, Rodrigues), 21. Verhaeghe (Bennett, Mikkola), 45. Barkov (Reinhart, Rodrigues), 48. Rodrigues (Ekman-Larsson, Ekblad) - 14. Faksa (Steel, Harley), 41. Marchment (Duchene, Heiskanen), 45. Dadonov (Hakanpää, Johnston), 53. Harley (Marchment). Brankári: Bobrovskij - Oettinger, strely na bránku: 31:33.

St. Louis Blues - Vegas Golden Knights 3:6 (3:1, 0:4, 0:1)
Góly: 10. Neighbours (Thomas), 11. Hayes (Krug, Kyrou), 18. Kyrou (Schenn, Faulk) - 9. Whitecloud (Roy, Kolesar), 30. Eichel (Barbašov, Stone), 32. Marchessault (Karlsson, Eichel), 33. Kolesar (McNabb, Korczak), 40. Amadio (Stephenson, Barbašov), 60. Karlsson (Hague). Brankári: Binnington - Thompson, strely na bránku: 29:49.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 13

Viac o téme: NHL Florida Panthers St. Louis Blues Pittsburgh Penguins Dallas Stars Edmonton Oilers Tampa Bay Lightning Carolina Hurricanes Erik Černák Connor McDavid Jack Eichel Nikita Kučerov Andrej Vasilevskij Jake Guentzel Vegas Golden Knights Zach Hyman Evan Rodrigues