VIDEO Návrat o desať rokov späť: Výnimočný okamih, králi Vancouveru opäť spolu na ľade

Roberta Luonga uviedol Vancouver do Prstenca cti (Ring of Honor)Roberta Luonga uviedol Vancouver do Prstenca cti (Ring of Honor) Zdroj: SITA/AP/Ethan Cairns/The Canadian Press

VANCOUVER - Kanadský hokejový klub Vancouver Canucks si pred piatkovým zápasom NHL s Floridou Panthers uctil Roberta Luonga. Bývalého brankára uviedli do Prstenca cti (Ring of Honor), kde sa dostal ako ôsmy člen Canucks v histórii.

Luongo je od roku 2022 členom Siene slávy NHL. Dres Vancouveru obliekal osem sezón (2006-2014) a doteraz patrí k najúspešnejším brankárom Canucks. S 252 víťazstvami a 38 shutoutami je na čele klubových štatistík a s priemerom 2,36 inkasovaných gólov a úspešnosťou zásahov 91,9 percent je na druhom mieste.

Vedenie Canucks zorganizovalo ceremóniu pred zápasom s Floridou, kde Luongo strávil ďalšiu významnú časť svojej úspešnej kariéry (11 sezón). Diváci ho privítali tradičným pokrikom “Luuu”, na čo bývalý kanadský brankár reagoval s úsmevom. "Vrátili sa mi všetky spomienky, ktoré som na tomto ľade zažil," povedal Luongo podľa nhl.com.

Na ľad prišiel legendárny brankár v spoločnosti bývalých spoluhráčov Daniela a Henrika Sedinovcov, Coryho Schneidera, sprevádzala ho aj manželka Gina a deti Gabriella and Gianni.

Roberta Luonga uviedol Vancouver Galéria fotiek (4) Roberta Luonga uviedol Vancouver do Prstenca cti (Ring of Honor) Zdroj: SITA/AP/Ethan Cairns/The Canadian Press

Canucks sa v zápase darilo, brankár Thatcher Demko zlikvidoval 36 striel a Vancouver vyhral nad Floridou 4:0.

Kučerov ako prvý na méte 50 bodov

Výnimočný brankársky výkon podal aj Andrej Vasilevskij, ktorý chytil 53 striel hráčov Edmontonu a prispel k víťazstvu Tampy Bay 7:4. Lightning zastavili sériu ôsmich víťazstiev “olejárov.” Gól a dve asistencie zaznamenal Nikita Kučerov a stal sa prvým hráčom v tejto sezóne, ktorý nazbieral 50 bodov (20+30). Ako prvý hokejista klubovej histórie do dokázal za prvých 30 zápasov sezóny.

Gólová radosť hráčov Tampy Galéria fotiek (4) Gólová radosť hráčov Tampy Bay Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

Strelecký koncert predviedol kapitán “bleskov” Steven Stamkos, ktorý prvýkrát v kariére dal štyri góly v jednom zápase. Druhýkrát strelil tri góly v jednej tretine a zaznamenal dvanásty hetrik v kariére. Zároveň sa stal 20. hráčom v histórii NHL, ktorý dal 200 gólov v presilovke.

Divoký zápas sa odohral v Toronte, kde Maple Leafs v poslednej dvadaťminútovke vyrovnali s Columbusom z 0:5 na 5:5, ale napokon prehrali v predĺžení. Columbus sa stal šiestym tímom v histórii NHL, ktorý vyhral zápas, keď stratil päťgólové vedenie.

Naposledy sa niečo podobné stalo v profilige 12. decembra 1992, keď Quebec Nordiques triumfovali nad San Jose Sharks 8:7 po predĺžení. Columbus je však prvým tímom v histórii, ktorý stratil päťgólové vedenie v tretej tretine a napokon vyhral.

Viac o téme: Roberto Luongo Vancouver Canucks