VIDEO Veľké jubileum pre Adama Ružičku, Černák svedkom nevídanej prestrelky

Gólová radosť hráčov Tampy Bay, s číslom 81 sa raduje aj slovenský obranca Erik ČernákGólová radosť hráčov Tampy Bay, s číslom 81 sa raduje aj slovenský obranca Erik Černák Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

EDMONTON - Hokejisti Tampy Bay Lightning v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom triumfovali v noci na piatok v NHL na ľade Edmontonu 7:4 a ukončili osemzápasovú víťaznú sériu Oilers.

Černák odohral 23:59 min a na konto si pripísal dva plusové body. Kanonier hostí Steven Stamkos vsietil prvýkrát v profiligovej kariére v jednom zápase štyri góly, brankár Andrej Vasilevskij vykryl 53 striel. Stý zápas v kariére odohral Adam Ružička, ale Calgary aj s Martinom Pospíšilom nestačilo na Minnesotu.

Edmonton otočil z 0:2 a po dvoch tretinách viedol 3:2. Na 3:3 však vyrovnal v 47. minúte svojim druhým gólom Stamkos, do vedenia dostal “blesky” líder produktivity súťaže Nikita Kučerov a potom dvanásty hetrik v kariére skompletizoval Stamkos. Domáci v 58. minúte znížili na 4:5, keď sa presadil Ryan Nugent-Hopkins, ale hostia dvomi gólmi do prázdnej bránky spečatili triumf.

Svätá dvojica Edmontonu - Galéria fotiek (16) Svätá dvojica Draisaitl - McDavid oslavuje gól Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

Vasilevskij vs. Oilers

Posledné slovo mal sedem sekúnd pred koncom Stamkos. Kučerov ku gólu pridal aj dve asistencie a na konte má ako prvý hráč v tejto sezóne 50 bodov. “Olejári” prestrieľali hostí v pomere 54:24, ale v bránke žiaril Vasilevskij.

“Bez neho by to nebol vyrovnaný zápas. Toto víťazstvo patrí Vasymu, držal nás celý čas,” povedal podľa tsn.ca Stamkos, ktorý ako 20. hráč histórie NHL strelil 200 gólov v presilovke. “Bol to výkon hodný člena Siene slávy. Stále hovorím, že patrí do Siene slávy aj keď má len 28 rokov,” dodal obranca “bleskov” Michail Sergačov. Za domácich mal Connor McDavid bilanciu 1+1 a bodoval v jedenástom zápase za sebou.

Výhra aj napriek nie celkom optimálnemu výkonu

Washington v zostave s Martinom Fehérvárym prehral vo Philadelphii 3:4 po predĺžení. Slovenský zadák strávil na ľade 20:15 min a zaznamenal dva mínusové body. Flyers dostali duel do predĺženia zásluhou Owena Tipetta, ktorý v 58. minúte vyrovnal na 3:3. V nájazdoch potom rozhodol Bobby Brink.

“Nebol to náš najlepší výkon, strácali sme veľa pukov a boli sme nedôrazní. Ale je dôležité vyhrávať aj takéto zápasy,” povedal tréner “letcov” John Tortorella pre nhl.com. Brankár Samuel Ersson uspel v nájazdoch tretíkrát v sezóne a spoločne s Josephom Wollom (Toronto) je v tejto štatistike na čele NHL.

Slovenský obranca Martin Fehérváry Galéria fotiek (16) Slovenský bek Martin Fehérváry Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

Alexander Ovečkin vyšiel gólovo naprázdno v jedenástom zápase za sebou, počas tejto série nazbieral štyri asistencie. Je to jeho najdlhšia séria bez gólu v kariére, tá doterajšia trvala desať zápasov (22. februára - 12. marca 2017).

Stý zápas Ružičku v NHL

Calgary s Martinom Pospíšilom a Adamom Ružičkom podľahlo domácej Minnesote 2:3 po nájazdovom rozstrele. Pospíšil absolvoval 13:04 min a na bránku Wild vyslal tri strely a mal šesť hitov. Svojou nepríjemnou a dôraznou hrou išiel často súperovi "pod kožu." Jeho výkon ocenili viacerí žurnalisti píšuci o Flames.

"Páčilo sa mi nasadenie Martina Pospíšila a spôsob, ako dokázal vytočiť hráčov Minnesoty Wild. Flames nemali takého štváča v zostave, odkedy odišiel Matthew Tkachuk," napísal na sociálnej sieti X Robert Munnich z Flames Nation.

"Nováčik Martin Pospíšil dnes poriadne znepríjemňoval život súperom. A odviedol fantastickú prácu," dodal Wes Gilbertson. "Pospíšil sa učí, ako v NHL nahnevať súperov od Anderssona a Nazema Kadriho, to sú skvelí učitelia," pridal pohľad Ryan Pike.

Ružička nastúpil na svoj 100. zápas v NHL, mal minutáž 9:14 a zaznamenal jednu strelu. V nájazdoch sa za Wild presadili Mats Zuccarello a Matt Boldy, ktorý skóroval aj v riadnom čase a do streleckej listiny sa zapísal v treťom zápase za sebou. Víťazstvo Minnesoty vychytal Filip Gustavsson, ktorý kryl 35 striel.

“Hrali sme kompaktne a bol to výborný tímový výkon. Som spokojný,” povedal tréner Minnesoty John Hynes, ktorý od svojho nástupu (27. 11.) vyhral šesť z ôsmich zápasov. V drese “plameňov” sa darí bieloruskému útočníkovi Jegorovi Šarangovičovi, ktorý skóroval v štvrtom zápase v rade.

Hráči Calgary Flames oslavujú Galéria fotiek (16) Hráči Calgary sa tešia z gólu Zdroj: SITA/AP/Abbie Parr

Leafs, čo to?

Strhujúci duel videli diváci v Toronte, kde domáci prehrali s Columbusom 5:6 po predĺžení. Maple Leafs prehrávali po dvoch tretinách 0:5, ale v záverečnej dvadsaťminútovke strelili päť gólov a vyrovnali. Napokok však o víťazstve Blue Jackets rozhodol svojim druhým gólom v zápase Kent Johnson.

“Tešil som sa na predĺženie aj keď sme mali za sebou ťažkú tretinu. Chcel som na to zabudnúť a užiť si extra čas. Som rád, že to vyšlo,” povedal strelec víťazného gólu Johnson. Blue Jackets sa stali prvým tímom v histórii NHL, ktorý vyhral po tom, ako premrhal v tretej tretine päťgólové vedenie. V bránke Columbusu mal 43 zákrokov Elvis Merzlikins, ktorý sa medzi žrde vrátil po trojzápasovej absencii spôsobenej chorobou.

Dva góly Maple Leafs strelil v závere Auston Matthews a pridal aj asistenciu, tri body (1+2) mal tiež Mitchell Marner. “Aj keď sme napokon nevyhrali, páčila sa mi reakcia tímu. Prehrávali sme o päť gólov, ale dokázali sme z toho vytĺcť bod, čo sa cení. Columbus si zaslúžil vyhrať, to musíme uznať,” povedal tréner “javorových listov” Sheldon Keefe.

Tešiaci sa hráči Blue Galéria fotiek (16) Tešiaci sa hráči Blue Jackets po góle v predĺžení Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Nathan Denette

Nová metla zatiaľ zmietla obstojne

Úspešnú premiéru na lavičke St. Louis absolvoval tréner Drew Bannister, ktorý nahradil odvolaného Craiga Berubeho. Blues zdolali Ottawu 4:2 a zastavili sériu štyroch prehier. Dvoma gólmi a asistenciou prispel k úspechu Robert Thomas.

Pjotr Kočetkov zaznamenal 25 zákrokov a pomohol Caroline k víťazstvu 2:1 na ľade Detroitu. Za Hurricanes skóroval Jordan Staal a Chris Drury, jediný gól domách strelil Michael Rasmussen.

Sedemgólový prídel pre Bedarda a spol.

Hokejisti Seattlu vyhrali druhýkrát za sebou po osemzápasovej sérii prehier, keď zdolali doma Chicago vysoko 7:1. Kailer Yamamoto strelil dva góly, Oliver Bjorkstrand mal bilanciu 1+2. V bránke Kraken sa 21 zákrokmi prezentoval Joey Daccord. Blackhawks prehrali tretíkrát za sebou, prvýkrát po desiatich zápasoch nebodoval vonku prvý muž tohtoročného draftu Connor Bedard.

Thatcher Demko zlikvidoval 36 striel a výrazne sa podieľal na víťazstve Vancouveru nad Floridou 4:0. Bol to jeho tretí shutout v sezóne a šiesty v kariére. Dvakrát skóroval Dakota Joshua, gól strelil aj Brock Boeser a bodoval v deviatom zápase za sebou.
NHL - výsledky:

Philadelphia Flyers - Washington Capitals 4:3 pp a sn (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 23. Brink (Staal, Frost), 46. Farabee (Poehling), 58. Tippett (Frost), rozh. náj. Brink - 23. McMichael (Protas, Mantha), 36. Wilson (Strome, Oshie), 50. Strome (Protas, Wilson). Brankári: Ersson - Lindgren, strely na bránku: 32:30.

Toronto Maple Leafs - Columbus Blue Jackets 5:6 pp (0:2, 0:3, 5:0 - 0:1)
Góly: 41. Nylander (Matthews, Lagesson), 44. Marner (Tavares, McMann), 55. McCabe (Timmins, Robertson), 59. Matthews (Nylander, Marner), 60. Matthews (Marner, Tavares) - 7. Laine (Johnson), 12. Johnson (Peeke), 29. Danforth (Provorov, Jiříček), 31. Činachov (Provorov, Jiříček), 35. Gaudreau (Činachov, Werenski), 64. Johnson (Werenski, Danforth). Brankári: Samsonov - Merzlikins, strely na bránku: 48:35.

Detroit Red Wings - Carolina Hurricanes 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Góly: 26. Rasmussen (Copp, Berggren) - 5. Drury (Noesen, Nečas), 32. Staal (Pesce). Brankári: Husso - Kočetkov, strely na bránku: 26:39.

Minnesota Wild - Calgary Flames 3:2 pp a sn (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 5. Boldy, 45. Rossi (Goligoski, Johansson), rozh. náj. Boldy - 34. Šarangovič (Lindholm, Zary), 45. Coleman (Šarangovič). Brankári: Gustavsson - Vladař, strely na bránku: 32:38.

St. Louis Blues - Ottawa Senators 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Góly: 9. Thomas (Faulk, Bučnevič), 26. Thomas (Faulk, Krug), 29. Saad (Leddy, Kapanen), 48. Bučnevič (Kyrou, Thomas) - 31. Kubalík (Batherson, Chychrun), 59. Joseph (Greig, Chychrun). Brankári: Binnington - Korpisalo, strely na bránku: 30:34.

Edmonton Oilers - Tampa Bay Lightning 4:7 (0:2, 3:0, 1:5)
Góly: 22. Nurse (Nugent-Hopkins, Ryan), 28. McDavid, 31. Hyman (Bouchard, Nugent-Hopkins), 58. Nugent-Hopkins (Bouchard, McDavid) - 2. Stamkos (Paul, Kučerov), 8. Motte (Raddysh, Eyssimont), 47. Stamkos (Fleury, Sheary), 53. Kučerov (Point, Sergačov), 55. Stamkos (Sheary), 59. Cirelli, 60. Stamkos (Kučerov, de Haan). Brankári: Skinner - Vasilevskij, strely na bránku: 54:24.

Seattle Kraken - Chicago Blackhawks 7:1 (2:0, 3:1, 2:0)
Góly: 4. Yamamoto (Borgen), 18. Yamamoto (Larsson, Dunn), 25. Bjorkstrand (Evans), 35. Kartye (Borgen, Tanev), 38. Tolvanen (Gourde, Bjorkstrand), 44. McCann (Evans, Bjorkstrand), 44. Bellemare (Shore, Dumoulin) - 24. Raddysh (Beauvillier). Brankári: Daccord - Söderblom (44. Mrázek), strely na bránku: 30:22.

Vancouver Canucks - Florida Panthers 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Góly: 5. Kuzmenko (Garland), 14. Joshua (Blueger), 31. Joshua, 36. Boeser (Miller, Pettersson). Brankári: Demko - Bobrovskij (41. Stolarz), strely na bránku: 18:36.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 16

Viac o téme: Washington Capitals Tampa Bay Lightning Calgary Flames Erik Černák Martin Fehérváry Adam Ružička Martin Pospíšil