Totálne fiasko, ráno ťa vyhodia: Červená časť Manchestru sa môže aspoň chvíľku usmievať

Takto vyzerá radosť v podaní Rasmusa HojlundaTakto vyzerá radosť v podaní Rasmusa Hojlunda Zdroj: SITA/AP/PA/Martin Rickett

MANCHESTER - Futbalisti Manchestru United zvíťazili v utorňajšom zápase anglickej Premier League nad Aston Villou 3:2 a udržali 45-ročný klubový rekord.

V deň britského vianočného sviatku Boxing Day na Old Trafforde neprehrali od roku 1978. Spomedzi anglických tímov majú na konte najväčší počet víťazstiev z 26. decembra (53).

Najviac prehier za 93 rokov

"Červení diabli" prežívajú turbulentnú sezónu. Do Vianoc utrpeli trinásť prehier vo všetkých súťažiach, čo je najviac od roku 1930. V predošlých troch ligových zápasoch zaznamenali dve prehry a jednu remízu, pričom inkasovali päť gólov a nevsietili žiadny. Nepriaznivo začali aj duel s Aston Villou, po prvom polčase prehrávali 0:2. V 21. minúte sa presadil John McGinn a o päť minút neskôr zvýšil Leander Dendoncker.

Fanúšikovia United reagovali na nepriaznivý stav bučaním a pokrikmi ako napríklad "Old Trafford padá". Na adresu trénera Erika ten Haga skandovali slová "ráno ťa vyhodia". Prvý zápas manchesterského klubu, odkedy v ňom 25-percentný podiel odkúpil britský miliardár Jim Ratcliffe, z tribúny sledoval aj jeho spolupracovník a nový športový riaditeľ tímu Dave Brailsford.

Hojlund? Konečne!

Domáce fiasko sa však v druhom polčase zmenilo na rozprávkový obrat. Dvoma gólmi sa o vyrovnanie postaral 19-ročný Alejandro Garnacho. Argentínsky mladík mohol zaznamenať hetrik, no jeho zásah zo 48. minúty neplatil pre ofsajd.

O triumfe domácich rozhodol v 82. minúte hrotový útočník Rasmus Höjlund, ktorý zaknihoval svoj prvý ligový gól od letného príchodu z Atalanty. Čakal naň 1027 minút. "Bol to nejaký čas, ale momentálne som najšťastnejší človek na svete," skonštatoval 20-ročný Dán.

Tešiace sa duo Hannibal Galéria fotiek (2) Tešiace sa duo Hannibal Mejbri a Rasmus Hojlund Zdroj: SITA/AP/Dave Thompson

Ten Hag po zápase uviedol, že počas polčasovej prestávky nestrácal nádej: "Po polčase som povedal hráčom, aby naďalej verili. Atmosféra sa od prvej polovice veľmi zmenila. Ak budeme hrať najlepšie, ako vieme, dokážeme zdolať kohokoľvek. Aj keď prehrávame o dva góly, na tom nezáleží. Treba pokračovať a ukázať charakter. Dnes sme dokázali, že ho máme."

Dočasne šiesta priečka

United sa vďaka zisku troch bodov posunuli na šieste miesto pred West Ham, ktorý odohral o duel menej. "Myslím si, že naši fanúšikovia si to zaslúžili. Vždy za nami stoja a mali sme dosť nezdarov. Som naozaj spokojný s výkonom hráčov. Ktorý tím sa dokáže vysporiadať s takým množstvom neúspechov, ako sme mali my?," citovala Holanďana agentúra AP.

Strata bodov pripravila Aston Villu o šancu posunúť sa na druhú priečku za vedúci Liverpool. Zverenci trénera Unaia Emeryho sú tretí, ak Arsenal zvíťazí nad West Hamom, na lídra budú strácať štyri body. Birminghamský klub predvádza v prebiehajúcom ročníku skvelé výkony, v utorok utrpel prvú prehru po jedenástich stretnutiach.

"Pred dvoma týždňami sa ma opýtali, či sme uchádzači o titul, a povedal som, že nie. Prečo? Pretože hráme s niekoľkými špičkovými tímami, ktoré majú väčšie šance ako my. Hráčom som povedal, že prvá časť sezóny bola fantastická, ale chcem viac," zhodnotil Emery.

Viac o téme: Manchester United Aston Villa Unai Emery Erik Ten Hag Rasmus Hojlund