Neúčasť najväčšieho favorita dokonale využil: Poznáme víťazov úvodnej etapy Tour de Ski

Linn SvahnováLinn Svahnová Zdroj: SITA/Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

DOBBIACO - Francúzsky bežec na lyžiach Lucas Chavanat a Švédka Linn Svahnová sa stali víťazmi úvodnej etapy Tour de Ski, keď triumfovali v sobotných šprintoch voľnou technikou v talianskom Dobbiacu. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Chavanat po prvenstve v doobedňajšej kvalifikácii potvrdil svoju dominanciu aj v poobednajšej programe. Zvíťazil vo svojom štvrťfinálovom a semifinálovom behu a vyhral aj vo finále. Triumfoval o 22 stotín sekundy pred svojím krajanom Julesom Chappazom. Na treťom mieste finišoval Američan Ben Ogden (+0,49). Na štarte chýbal najväčší favorit a obhajca prvenstva Nór Johannes Hösflot Kläbo, ktorý odstúpil z pretekov pre následky chrípky.

Hrozné ukončenie roka

"Tour de Ski bola mojím veľkým cieľom v tejto sezóne a myslím si, že budem mať problém nájsť motiváciu na zvyšok Svetového pohára. Je hrozné ukončiť rok 2023 v takomto stave a určite to nie sú Vianoce, aké som si predstavoval," uviedol Kläbo na Instagrame. Nór chcel zaútočiť na tretí v rade a štvrtý celkový triumf na Tour.

Svahnová skončila v kvalifikácii tretia. Vo svojom štvrťfinálovom a semifinálovom behu uspela aj vo finále žien. O svojom víťazstve rozhodla na cieľovej páske pre krajankou Jonnou Sundlingovou. Tretia skončila Nórka Kristine Stavaas Skistadová, ktorá mala výbornú koncovku a predrala sa na pódium.

Favoritka na celkový triumf a obhajkyňa prvenstva Frida Karlssonová zo Švédska nepostúpila do semifinále. Ďalšia Švédka Ebba Anderssonová nepostúpila z kvalifikácie, keď skončila až na 38. mieste a postupovala najlepších tridsať.

Seriál Tour de Ski pokračuje na Silvestra druhou etapou, v Dobbiace sú na programe preteky mužov a žien na 10 kilometrov klasickým spôsobom.

SP v behu na lyžiach - Tour de Ski - 1. etapa vo Dobbiace (Tal.):

šprint voľne
muži - finále:

1. Lucas Chavanat 2:35,75 min, 2. Jules Chappaz (obaja Fr.) +0,22 s, 3. Ben Ogden (USA) +0,49, 4. Erik Valnes (Nór.) +0,79, 5. Valerio Grond (Švajč.) +11,54, 6. Harald Östberg Amundsen (Nór.) +28,56

poradie Tour de Ski (po 1. zo 7 etáp): 1. Chavanat 1:33 min., 2. Chappaz +9 s, 3. Ogden +15, 4. Valnes +17, 5. Grond +18, 6. Amundsen +20

celkové poradie SP (10 z 34): 1. Amundsen 770 b., 2. Johannes Hösflot Kläbo 734, 3. Pal Golberg (obaja Nór.) 660, 4. Valnes 566, 5. Calle Halfvarsson (Švéd.) 513, 6. Andrew Musgrave (V. Brit.) 480

poradie v šprintoch (4 z 13): 1. Valnes 342, 2. Kläbo 328, 3. Amundsen 255

ženy - finále:
1. Linn Svahnová 3:01,22, 2. Jonna Sundlingová (obe Švéd.) +0,07, 3. Kristine Stavaas Skistadová (Nór.) +0,29, 4. Emma Ribomová (Švéd.) +0,52, 5. Nadine Fähndrichová (Švaj.) +1,34, 6. Johanna Hagströmová (Švéd.) +8,75

poradie Tour de Ski (po 1. zo 7 etáp): 1. Svahnová 1:55 min., 2. Sundlingová +2 s, 3. Skistadová +14, 4. Fähndrichová +17, 5. Ribomová +18, 6. Hagströmová +24

celkové poradie SP (10 z 34): 1. Jessica Digginsová (USA) 849 b., 2. Ribomová 782, 3. Rosie Brennanová (USA) 730, 4. Svahnová 659, 5. Ebba Anderssonová (Švéd.) 642, 6. Victoria Carlová (Nem.) 635

poradie v šprintoch (4 z 13): 1. Ribomová 357, 2. Svahnová 355, 3. Skistadová 336

Viac o téme: Tour de Ski Johannes Hösflot Kläbo Linn Svahnová Lucas Chavanat