VIDEO Bezchybní Američania ovládli aj finále MS: Domácemu Švédsku zostali len oči pre plač

Radosť amerických hokejistov do 20 rokov zo zlatej medailyRadosť amerických hokejistov do 20 rokov zo zlatej medaily Zdroj: SITA/AP/Bjorn Larsson Rosvall/TT News Agency

GÖTEBORG - Hokejisti USA získali na MS hráčov do 20 rokov vo Švédsku zlaté medaily. V piatkovom finále zdolali domácich reprezentantov 6:2 a vybojovali pre svoju krajinu šiesty titul v tejto vekovej kategórii. Na tróne vystriedali Kanadu, ktorá triumfovala na predošlých dvoch šampionátoch.

Američania ukončili aj vlaňajší šampionát víťazstvom nad Švédskom, nad ktorým triumfovali 8:7 po predĺžení v zápase o bronz. Tentoraz zvíťazili vo všetkých siedmich dueloch, pričom na víťaznej ceste zdolali aj slovenský tím (10:2 v základnej skupine). Po šiestom triumfe upravili svoju medailovú bilanciu z MS"20" na 15 cenných kovov - 6-2-7. Švédi získali už 12. striebro a 21. medailu (2-12-7).

Jedným z čiarových rozhodcov finálového duelu bol Slovák Oto Durmis. Slovenskí reprezentanti obsadili 6. miesto po tom, čo Fínom podľahli vo štvrťfinále 3:4 po predĺžení. Z elitnej kategórie vypadli Nóri, na budúcoročnom šampionáte ich nahradí Kazachstan.

Finálový duel mal od úvodných minút vysoké tempo a po viacerých príležitostiach ako prví skórovali Američania. V 17. minúte ich poslal do vedenia počas signalizovaného trestu Perreault, no tri minúty po prestávke vyrovnal Stenberg tečom Hävelidovej strely - 1:1.

Isaac Howard hrdinom finále

Američanov nasmeroval k víťazstvu Howard, ktorý v 30. minúte skóroval po individuálnej akcii a o päť minút jeho strela prekvapila brankára Huga Hävelida - 3:1. Domáci vykresali nádej gólom "do šatne," keď Lekkerimäki päť sekúnd pred druhou sirénou využil presilovku - 3:2.

Americkí hokejisti sa radujú Galéria fotiek (20) Gólová radosť hráčov USA Zdroj: SITA/AP/Adam Ihse/

V záverečnej časti už dávali góly len Američania. Dôležitá gól na 4:2 strelil Buium, ktorý sa po úspešnom buly dostal k puku a prekvapil švédskeho brankára. Od tohto momentu už Američania kontrolovali dianie na ľade a Švédov k ničomu nepustili.

V 57. minúte Švédi neubránili Leonarda, ktorý prekonal aj brankára Hävelida - 2:5. Domáci sa pokúsili o menší športový zázrak počas hry so šiestimi hráčmi, no McGroarty do prázdnej bránky uzavrel skóre - 6:2. Záver ešte spestrilo niekoľko potýčok.

MS do 20 rokov - finále:
USA - Švédsko 6:2 (1:0, 2:2, 3:0)
Góly: 17. Perreault (Smith, McGroarty), 30. Howard (Fortescue), 35. Howard (Brindley), 42. Buium (Smith, Perreault), 57. Leonard (Perreault), 57. McGroarty (Snuggerud) - 23. Stenberg (M. Hävelid, E. Pettersson), 40. Lekkerimäki (Sandin-Pellikka, Östlund). Rozhodovali: Hebeisen (Švajč.), Pearce (Kan.) – Durmis (SR), Gustafson (USA), vylúčení: 4:4 na 2 min., navyše Hutson, McGroarty (USA) - A. Johansson, Östlund (Švéd.) všetci 10 min. OT za hrubosť, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 11.512 divákov.

Švédsko: H. Hävelid – E. Pettersson, M. Hävelid, Lindstein, Willander, Salomonsson, Sandin-Pellikka, Johansson – Wahlberg, Östlund, Lekkerimäki – Öhgren, Bystedt, O. Pettersson – Stenberg, Edstrom, Unger Sörum – Born, F. Wagner, Forsfjäll – Rudslätt

USA: Augustine – Hutson, Chesley, Fortescue, Casey, Buium, Rinzel, Pohlkamp – Moore, Gauthier, McGroarty – Howard, Nazar, Brindley – Perreault, Smith, Leonard – Finley, Nelson, Snuggerud – Hayes
Konečné poradie: 1. USA, 2. Švédsko, 3. Česko, 4. Fínsko, 5. Kanada, 6. SLOVENSKO, 7. Švajčiarsko, 8. Lotyšsko, 9. Nemecko, 10. Nórsko