VIDEO Českí hrdinovia sú doma: Bronzové hviezdy prehovorili o nezabudnuteľných momentoch

Českí hokejisti do 20 rokov sa tešia po zisku bronzuČeskí hokejisti do 20 rokov sa tešia po zisku bronzu Zdroj: SITA/AP/Bjorn Larsson Rosvall/TT News Agency

PRAHA - Búrlivého privítania sa cez neskorú hodinu návratu z dejiska majstrovstiev sveta dočkala v sobotu pred polnocou česká hokejová dvadsiatka, ktorá v Göteborgu vydrela bronz.

Bolo zrejmé, že tím kouča Patrika Augustu končil turnaj výhrou, na tvárach všetkých žiarili široké úsmevy. Veľký rozdiel oproti vlaňajšku, keď pritom juniori dobyli striebro. Vtedy však hráči ešte len potrebovali postupne vstrebať, aký veľký úspech dosiahli, hoci im titul svetových šampiónov pretiekol medzi prsty.

Mladíci sa vydali aj do centra mesta

"Tie oslavy sme si užili bezprostredne po zápase viac ako vlani. Predsa len som neprehrali finále ako minulý rok, ale ten zápas bol víťazný," pritakal v rozhovore s novinármi útočník Matyáš Šapovaliv, jeden z pamätníkov vlaňajšej cesty do finále.

"Bolo to niečo iné ako pred rokom v Halifaxe, pretože po prehratom finále - aj keď je aj druhé miesto úspech - sa šampáňo v kabíne nebúcha. Tu sa to mohlo osláviť trošku viac. Je to jednoducho lepší pocit bezprostredne po zápase, keď zakončíte turnaj víťazne. V kabíne sa slávilo dlho, potom sme sa vydali aj do centra, ale nebolo to nič šialené," priblížil devätnásťročný útočník.

 


"Pri odlete sme síce s autobusom chvíľu čakali, ale zišli sme sa všetci," hlásil s úsmevom. Ďalšie oslavy budú nasledovať. "Ešte budeme pokračovať, niekam s chlapcama zájdeme. Je tu veľa chlapcov, čo musia späť do junioriek v zámorí. Väčšina nás odlieta v pondelok," dodal Šapovaliv.

 

 

Dve medaily za sebou 

Čas od skončenia zápasu do odletu mužstvo riadne využilo. "Hneď po zápase sme si priťukli, oslávili sme to a zarevali si. Ja som išiel za mamou, ktorá nám pogratulovala, potom sme sa napili ešte v kabíne a presunuli sa na hotel, kde oslava pokračovala. A potom sme zamierili do mesta, ale myslím, že späť sme sa vrátili v slušnú hodinu. Vo Švédsku je to drahé, tak sme nič nevymýšľali. Dôstojná oslava slušných chlapcov," uistil s úsmevom Tomáš Hamara.

Taktiež on patrí do šestice šťastlivcov, ktorí vybojovali dve medaily za sebou. "Hovorili sme o tom s chlapcama po zápase, aké obrovské šťastie máme, že sa nám to takto podarilo. Máme teraz veľa výborných hráčov v NHL, ktorým sa to nepodarilo a medailu z dvadsiatky nemajú. Pre nás je to super odrazový mostík do seniorského hokeja, ktorý je pred nami," verí Hamara.

 


Práve pri jeho mene zostane už navždy pripísaný víťazný gól duelu o bronz proti Fínom (8:5). "Postup vo štvrťfinále cez Kanadu, to bolo niečo nádherné. No pre mňa osobne je absolútne nezabudnuteľným zážitkom tá tretia tretina proti Fínom. Dokázali sme si už počas turnaja, že všetko je možné. A keď sme všetci verili, že to dokážeme otočiť, tak sa to aj stalo," pripomenul k fantastickému obratu v samom závere stretnutia.

"Tá eufória bola veľká. Túto akciu si budeme dlho pamätať. Dlhodobo sme sa pripravovali a pracovali, hráčom patrí obrovská vďaka za to, ako to odmakali na ľade. Mohli sme si to potom celé užiť s nimi," ocenil hráčov za ich prístup hlavný kouč Augusta.

"Ako prebiehali oslavy? Niektorí z tých chlapcov ešte nie sú plnoletí, takže tí to dodržiavajú. A tí, ktorí už plnoletí sú, tak si môžu robiť, čo chcú. Myslím, že aj keď to nie je zlato, tak aj bronz je pre túto krajinu úspech, ktorý sa musí osláviť. Tak sme to oslávili aj my tréneri. A myslím, že sme si to užili," doplnil ho asistent Robert Reichel.

Nezabudnuteľné momenty

"Momentov, ktoré utkvie v pamäti, je samozrejme viac. Ten záver s Kanadou. Potom úplný koniec zápasu o tretie miesto, ktorý bol ako horská dráha. Stále sme tlačili na hráčov, aby verili, že to dokážeme zvládnuť. A to v nás zostane. Celý ten príbeh, ktorý sa tam odohral, to si asi budú pamätať všetci," poznamenal druhý z asistentov Pavel Trnka.

Českí hokejisti do 20 Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Bjorn Larsson Rosvall/TT News Agency


Vedenie Českého hokeja zastupoval pri privítaní člen výkonného výboru Jiří Šlégr. Nijako neskrýval, ako ho záver bitky o bronz dojal. "Všimol som si, keď sa na konci tréneri objímali v tom koliesku na striedačke, ako Robertovi aj tiekli slzy.

A ja sa mu nedivím, lebo mne doma tiekli tiež. Je to vždy úžasná eufória. A bolo vidieť, ako veľmi si to užili hráči, ale s nimi aj tréneri. Chlapci nám urobili obrovskú radosť," povedal bývalý vynikajúci obranca, ktorý práve s Reichlom vyhral olympijské hry v Nagane.

Pripustil, že mužstvo nebolo v jednoduchej pozícii, keď na sever Európy išlo obhajovať striebro. "Na začiatku sme boli veľmi prekvapení porážkou (so Slovákmi), ale chlapci potom hrali lepšie a lepšie. Ten záver bol šokujúci pre celý hokejový svet a budeme na to všetci dlho spomínať. Hokej je v tomto nevyspytateľný a nádherný, že sa môže stať čokoľvek. A keď veríte, môžete sa v priebehu pár sekúnd stať medailistom na majstrovstvách sveta," uviedol Šlégr.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 9

Viac o téme: Česko Oslavy Bronz
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Twitter/Český hokej
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy