K prvenstvu mu stačilo aj umiestnenie v top päťke: Amundsen sa stal celkovým víťazom Tour de Ski

Nórsky bežec na lyžiach Harald Östberg Amundsen sa teší na pódiu z celkového víťaza na Tour de SkiNórsky bežec na lyžiach Harald Östberg Amundsen sa teší na pódiu z celkového víťaza na Tour de Ski Zdroj: TASR/AP/Alessandro Trovati

VAL DI FIEMME - Nórsky bežec na lyžiach Harald Östberg Amundsen sa stal celkovým víťazom Tour de Ski.

K prvenstvu mu stačilo aj piate miesto v záverečnej 7. etape, ktorou boli nedeľné preteky na 10 km voľne s hromadným štartom v talianskom Val di Fiemme. V nich triumfoval Francúz Jules Lapierre, ktorý zvíťazil s náskokom 2,4 sekundy pred Nemcom Friedrichom Mochom a o 16 sekúnd pred krajanom Hugom Lapalusom.

Amundsen mal pred záverečnou etapou v celkovom poradí TdS k dobru minútu a 34 sekúnd na krajana Erika Valnesa, víťaza sobotňajších pretekov na 15 km klasicky s hromadným štartom. Valnes už nedokázal o deň neskôr manko skresať, naopak v nedeľu skončil až jedenásty so stratou 1:13 minúty na Lapierra. V celkovej klasifikácii sa prepadol až na šiestu priečku.

Amundsen slávil životný úspech, na tohtoročnej Tour de Ski vyhral dve etapy a raz bol tretí. Prevzal žezlo od krajana a trojnásobného šampióna Johannesa Hösflota Kläba, ktorý tento rok na podujatí neštartoval pre chorobu.

Lapierre uspel v záverečnom výbehu na zjazdovku Alpe Cermis, tradičnom finále prestížneho seriálu. Vo finiši sa dostal pred Mocha, ktorý celý výstup odpracoval a v závere už nemal síl, aby odolal nástupu protivníka. Nemecký reprezentant sa však mohol tešiť, že sa v celkovom hodnotení Tour de Ski vyšvihol na konečné druhé miesto. Za Amundsenom zaostal o 1:19 minúty. Celkovo tretí bol Lapalus (+1:32).

Slovensko nemalo v seriáli zastúpenie. Celkové poradie SP vedie Amundsen o 291 bodov pred Valnesom.

7. etapa Tour de Ski - 10 km voľne s hromadným štartom vo Val Di Fiemme:

muži: 1. Jules Lapierre (Fr.) 33:00,7 min., 2. Friedrich Moch (Nem.) +2,4 s, 3. Hugo Lapalus (Fr.) +16,0, 4. Mika Vermeulen (Rak.) +27,8, 5. Harald Östberg Amundsen +30,2, 6. Martin Löwström Nyenget (obaja Nór.) +45,5, 7. Jens Burman (Švéd.) +46,6, 8. Beda Klee (Švaj.), 9. Arsi Ruuskanen (Fín.) +1:05,9 min., 10. Maurice Manificat (Fr.) +1:10,9

konečné poradie Tour de Ski (7): 1. Amundsen 3:41:21 h, 2.  Moch +1:19, 3. Lapalus +1:32, 4. Nyenget +1:57, 5. Klee +2:07, 6.  Erik Valnes (Nór.) +2:17, 7. Henrik Doennestad (Nór.) +2:41, 8. Burman +3:05, 9. Lapierre +3:53, 10. Vermeulen +3:56

celkové poradie SP (17 z 34): 1. Amundsen 1302 b., 2. Valnes 1011, 3. Pal Golberg 957, 4. Lapalus 751, 5. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.) 734, 6. Moch 705

Viac o téme: Tour de Ski Harald Östberg Amundsen Jules Lapierre