Francúzske kvarteto nenašlo premožiteľa, Slovenky by na túto štafetu najradšej zabudli

Francúzske kvarteto Julia Simonová, Sophie Chauveauová, Jeanne Richardová a Lou JeanmonnotováFrancúzske kvarteto Julia Simonová, Sophie Chauveauová, Jeanne Richardová a Lou Jeanmonnotová Zdroj: SITA/Sven Hoppe/dpa via AP

RUHPOLDING - Francúzske biatlonistky zvíťazili v stredajšej štafete 5. kola Svetového pohára v Ruhpoldingu. Kvarteto Lou Jeanmonnotová, Jeanne Richardová, Sophie Chauveauová a Julia Simonová triumfovalo na 4x6 km v nemeckom stredisku časom 1:08:44,5 h.

Druhé finišovali Švédky so stratou 8,7 sekundy a tretie boli domáce Nemky (+46,7 s). Pre Slovenky v zložení Zuzana Remeňová, Mária Remeňová, Ema Kapustová a Júlia Machyniaková sa preteky skončili po tom, čo ich stiahli z trate po šiestej streleckej položke a obsadili predposlednú 18. priečku.

Francúzky nadviazali na nedeľnajší triumf z Oberhofu a v tejto sezóne vyhrali druhú štafetu. Rozhodujúci okamih v stredu nastal na siedmej streľbe, ktorú Simonová zvládla najrýchlejšie a prvé miesto udržala až do cieľa.

Ukrajinky viedli po prvej položke, no ďalších osem štafiet strácalo menej ako desať sekúnd. Iryna Petrenková bola stopercentná aj v stoji a udržala prvé miesto. Na trati ju predstihli reprezentácie Švédska a Francúzska, ale medzi prvou trojicou boli minimálne rozdiely. Prvý úsek nevyšiel Nórke Marit Ishol Skoganovej, ktorá musela ísť na dve trestné kolá a odovzdala až na 16. priečke.

Švédka Mona Brorssonová
Galéria fotiek (6) Švédka Mona Brorssonová počas streľby Zdroj: SITA/Sven Hoppe/dpa via AP

Lisa Vittoziová dostihla prvé tri pretekárky, rýchlo odstrieľala a dostala sa na čelo. Druhé Francúzky strácali šesť sekúnd. Talianka napriek dvom chybám v stoji zostala prvá a držala svoju reprezentáciu na najvyššej priečke po polovici pretekov. Švajčiarky poskočili na druhé miesto a tretie boli Ukrajinky, ktoré boli stále stopercentné a nemuseli použiť žiadny náhradný náboj.

Rozostupy medzi prvou šesticou však boli naďalej minimálne. Karoline Offigstad Knottenová síce nemusela absolvovať trestné kolo, no napriek tomu to nestačilo na posun Nóriek, boli až na 13. pozícii. Franziske Preussovej vyšla streľba v ľahu a prebojovala sa na prvé miesto. V kontakte však boli aj Švédky, Francúzky a Talianky. Preussová zvládla aj stojku a odovzdala prvá, ale prvá trojka bola v rozmedzí šiestich sekúnd a o všetkom sa rozhodlo na záverečnom úseku.

Francúzka Julia Simonová Galéria fotiek (6) Francúzka Julia Simonová Zdroj: SITA/Sven Hoppe/dpa via AP

Elvira Öbergová bola bežecky najlepšia, ale na strelnici bola najslabšia a do čela sa dostala Julia Simonová. Ohajkyňa veľkého glóbusu bola stopercentná a rýchla aj na záverečnej položke a dotiahla Francúzky k triumfu. Nórkam, ktoré prvé dve štafety vyhrali a v Oberhofe skončili druhé, nevyšla štafeta a skončili až na 10. priečke.

Slovenky zaznamenali najhoršie umiestnenie v sezóne

Slovensko nasadilo na úvodná časť Zuzanu Remeňovú, ktorej vyšiel úvod na trati a posunula sa na ôsmu priečku. Nevyšla jej však streľba, musela využiť všetky tri náhradné náboje, zvládla to, ale klesla na 16. miesto. V stoji urobila len jednu chybu, rýchlo dobila a udržala pozíciu.

Pred odovzdávkou klesla o jednu priečku nižšie. Jej sestra Mária dvakrát netrafila a vďaka ďalšiemu času na strelnici stratila miesto a bola až na 18. pozícii so sekundovým náskokom pred posledným Kazachstanom. Mária musela aj v stoji dvakrát dobijať, zostala na rovnakej priečke a odovzdala Kapustovej so stratou 3:44,5 minúty a mankom 34 sekúnd na Bulharky.

Francúzske biatlonistky zvíťazili v Galéria fotiek (6) Francúzske biatlonistky zvíťazili v stredajšej štafete 5. kola Svetového pohára v Ruhpoldingu, za nimi skončili Švédky a na treťom mieste sa umiestnili Nemky Zdroj: SITA/Sven Hoppe/dpa via AP

Slovenka odstrieľala čisto a priblížila sa Lotyške na rozdiel siedmich sekúnd. V stoji však prvé štyri rany netrafila, musela ísť na trestné kolo, no už ho nebežala a bola dostihnutá o kolo. Júlia Machyniaková sa už na trať nedostala. Slovenky tak zaznamenali najhoršie umiestnenie v tejto sezóne. V Oberhofe a Östersunde boli na 13. priečke a v rakúskom Hochfilzene skončili na 14. pozícii.

Vo štvrtok je v Ruhpoldingu na programe štafeta mužov na 4x7,5 km (14.30 h). V piatok pokračuje program 5. kola SP šprintom žien a v sobotu sa v rýchlostných pretekoch predstavia aj muži. Podujatie v nemeckom stredisku uzavrú stíhačky žien a mužov.

5. kolo SP v Ruhpolding:

štafeta žien na 4x6 km:

1. Francúzsko (Lou Jeanmonnotová, Jeanne Richardová, Sophie Chauveauová, Julia Simonová 1:08:44,5 h (0+4), 2. Švédsko (Anna Magnussonová, Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Elvira Öbergová) +8,7 s (0+3), 3. Nemecko (Janina Hettichová-Walzová, Sophia Schneiderová, Franziska Preussová, Hanna Kebingerová) +46,7 (0+3), 4. Švajčiarsko +1:22,3 min (0+7), 5. Ukrajina +1:36,1 (0+4), 6. Taliansko +1:40,7 (0+9), 7. Česko +2:33,1 (0+8), 8. Rakúsko +2:37,5 (0+7), 9. Slovinsko +3:09,5 (0+8), 10. Nórsko +3:16,0 (2+6), ... , 18. SLOVENSKO (Zuzana Remeňová, Mária Remeňová, Ema Kapustová a Júlia Machyniaková) + 1 kolo

poradie SP v štafetách (4 z 5):

1. Nórsko 286 b., 2. Francúzsko 285, 3. Švédsko 285, 4. Nemecko 210, 5. Taliansko 174, 6. Švajčiarsko 172, ... , 13. SLOVENSKO 106

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6

Viac o téme: Svetový pohár Julia Simonová Jeanne Richardová Lou Jeanmonnotová Sophie Chauveauová