VIDEO Dva najlepšie celky proti sebe: Súboj titanov rozhodlo až napínavé predĺženie

Ideš, Jaylen, skóruj!Ideš, Jaylen, skóruj! Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

BOSTON - Basketbalisti Bostonu v stredajšom zápase najlepších tímov NBA zvíťazili nad Minnesotou 127:120 po predĺžení a obhájili prvé miesto.

Jayson Tatum k tomu prispel 45 bodmi. Na Minnesote tak na prvej priečke Západnej konferencie už dotiera Oklahoma City, ktorá po víťazstve 128:120 v Miami stráca jedinú výhru. A Oklahoma City odskočila aj tretiemu Denveru, ktorý, naopak, prehral v hale Utahu 111:124.

V stretnutí medzi Bostonom a Minnesotou oba tímy postrádali hlavných pivotov. Domácim chýbal Kristaps Porzingis, hosťom Rudy Gobert. Dlho sa zdalo, že Minnesota by mohla ako prvý tím v tejto sezóne uspieť v Bostone, kde pritom Timberwolves nevyhrali od roku 2005. Tentoraz ešte dve minúty pred koncom viedli o sedem bodov, ale Boston zachránil Tatum. Šiestimi bodmi v koncovke zariadil predĺženie a v ňom dal ďalších 12 bodov, zatiaľ čo súper len deväť.

Dramatický finiš zápasu Boston - Minnesota

"Žijem pre tieto okamihy. Za každú cenu chcem pomôcť tímu k víťazstvu. A jednoducho nechcem prehrať doma, kde sme stále neporazení. Od fanúšikov dostávame veľkú energiu a nechceme ich sklamať," povedal Tatum s pripomienkou, že Boston vyhral doma všetkých 18 stretnutí v sezóne Jaylen Brown mu pomohol 35 bodmi a 11 doskokmi, za Minnesotu dal Anthony Edwards 29 bodov.

Zaváhanie Timberwolves využila Oklahoma City, ktorá zápas v Miami rozhodla dvoma šnúrami v druhej polovici. Najprv vstúpila do polčasu sérií 13:0 a potom na rozmedzí tretej a štvrtej štvrtiny zlomila súpera 17 bodmi v rade. Postupne tak získala vedenie až o 16 bodov a Miami už nemalo odpoveď.

Zaujímavosťou zápasu bolo, že Oklahoma v prvej polovici strieľala s abnormálnou úspešnosťou 69 percent, napriek tomu v polčase viedlo Miami 69:65. Od roku 1996, kedy sa tieto štatistiky vedú, sa nikdy nestalo, aby tím s takou úspešnosťou prehrával. Miami totiž malo viac streleckých pokusov.

Bam Adebayo prechádza cez Galéria fotiek (5) Bam Adebayo prechádza cez Luguentza Dorta Zdroj: SITA/AP/Marta Lavandier

Oklahoma, ktorú opäť ťahal Shai Gilgeous-Alexander s 28 bodmi, tak sa nielen priblížila Minnesote, ale aj odskočila Denveru. Ten narazil na Utah a hráči Jazz vyhrali šieste z posledných siedmich stretnutí, keď nestačili len na vedúci Boston.

Proti Denveru viedli takmer celý zápas a vybudovali si náskok až 25 bodov. Starali sa o to najmä Lauri Markkanen s 26 bodmi a 12 doskokmi a náhradník Jordan Clarkson, ktorý dal 27 bodov a mal deväť asistencií. Denveru nepomohlo ani 27 bodov Nikolu Jokiča.

Atlanta bez českého reprezentanta Víta Krejčího zvíťazila doma nad Philadelphiou 139:132 po predĺžení. Sixers opäť chýbal najlepší strelec súťaže Joel Embiid a navnivoč vyšlo aj 35 bodov Tyresa Maxeyho. Za Atlantu mal Trae Young 28 bodov a 11 asistencií a Jalen Johnson 25 bodov a 16 doskokov.

V Atlante bolo postarané o zábavu

V súboji dvoch najhorších tímov súťaže San Antonio prestrieľalo Detroit 130:108. Victor Wembanyama si zapísal prvý ligový triple-double za 16 bodov, 12 doskokov a 10 asistencií. Stačilo mu na to iba 21 minút. V histórii NBA stihol triple-double rýchlejšie len Russell Westbrook, ktorý ho zapísal za 20 minút. Wembanyama je navyše v 20 rokoch najmladším hráčom s triple-doublom, pri ktorom nezaznamenal ani jednu stratu.

NBA - výsledky:

Boston Celtics - Minnesota Timberwolves 127:120 pp (32:27, 22:26, 25:32, 32:26 - 16:9)
najviac bodov: Tatum 45, J. Brown 35 (11 doskokov), Holiday 12 - Edwards 29, Towns 25 (13 doskokov), Reid 19 (10 doskokov)

Detroit Pistons - San Antonio Spurs 108:130 (19:31, 32:32, 26:32, 31:35)
najviac bodov: Duren 21 (12 doskokov), Bogdanovič a Ivey po 19 - K. Johnson 17, Vassell 16, Wembanyama 16 (12 doskokov, 10 asistencií)

Charlotte Hornets - Sacramento Kings 98:123 (28:33, 31:38, 21:24, 18:28)
najviac bodov: Bridges 24, Rozier 22, Miller 15 - K. Murray 25, Sabonis 24 (10 doskokov), Monk 20

Indiana Pacers - Washington Wizards 112:104 (23:21, 31:34, 35:25, 23:24)
najviac bodov: Turner 18 (13 doskokov), B. Brown a Mathurin po 16 - Poole 28, Avdija a Kispert 15

Atlanta Hawks - Philadelphia 76ers 139:132 pp (34:31, 27:33, 34:34, 30:27 - 14:7)
najviac bodov: Young 28, J. Johnson (16 doskokov) a D. Murray po 25 - Maxey 35, Harris 32 (10 doskokov), Morris 17

Miami Heat - Oklahoma City Thunder 120:128 (35:29, 34:36, 27:34, 24:29)
najviac bodov: Adebayo 25 (11 doskokov), Jaquez 21, Highsmith 19 - Gilgeous-Alexander 28, Holmgren 23, Jalen Williams 19 (12 asistencií)

Chicago Bulls - Houston Rockets 124:119 pp (28:24, 34:30, 32:29, 18:29 - 12:7)
najviac bodov: White 30, LaVine 25 (13 doskokov), DeRozan 19 - Sengün 25, VanVleet 20 (10 asistencií), Jalen Green a Smith (15 doskokov) po 18

Golden State Warriors - New Orleans Pelicans 105:141 (27:46, 33:27, 23:32, 22:36)
najviac bodov: Moody 21, Jackson-Davis 19, Curry 15 - Valančiunas 21, Williamson 19, Murphy 16

Utah Jazz - Denver Nuggets 124:111 (35:24, 36:29, 28:25, 25:33)
najviac bodov: Clarkson 27, Markkanen 26 (12 doskokov), Sexton 22 - Jokič 27 (11 doskokov), J. Murray 17, Caldwell-Pope a Gordon po 12

Los Angeles Clippers - Toronto Raptors 126:120 (28:29, 30:28, 33:35, 35:28)
najviac bodov: George a Leonard po 29, Harden 14 (11 asistencií) - Quickley 25, Barrett 24, Schröder 22

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5

Viac o téme: Miami Heat Atlanta Hawks Minnesota Timberwolves Boston Celtics Denver Nuggets Utah Jazz Oklahoma City Thunder Philadelphia 76ers Nikola Jokič Jordan Clarkson Jayson Tatum Tyrese Maxey
  • Zdroj: TASR, ČTK