VIDEO Tatarov tím valcuje jedna báseň, Slafkovský s Montrealom doma rupol s najslabším v lige

Radujúci sa hráči Seattle KrakenRadujúci sa hráči Seattle Kraken Zdroj: SITA/AP/Manuel Balce Ceneta

WASHINGTON - Hokejisti Seattlu zvíťazili v NHL v ôsmom stretnutí v sérii a vyrovnali tak klubový rekord, vo Washingtone uspeli 4:1.

V drese víťazov nastúpil v prvom útoku Tomáš Tatar, v prvej obrane domácich nechýbal Martin Fehérváry. Do kanadského bodovania sa však ani jeden nezapísal. Na ľade sa v noci na piatok predstavilo sedem Slovákov, no žiaden štatistiky produktivity neobohatil.

Kraken bodovali v dvanástom zápase za sebou, čím vylepšili svoj rekordný zápis v tretej sezóne v NHL. “Keď sa vyhráva, tak je to veľká zábava. Užívame si to a som rád, že som súčasťou tohto príbehu,” povedal pre nhl.com brankár Joey Daccord, ktorý má v posledných 11 zápasoch bilanciu 9-0-2 a v riadnom čase prehral naposledy 10. decembra s Minnesotou.

Góly Kraken si podelili všetky štyri formácie, blízko k úspešnému zásahu bol aj Tatar, ale v tretej tretine v dobrej šanci Darcyho Kuempera neprekonal. Tatar odohral v 15 minút a 39 sekúnd a mal dve strely na bránku. Jediný gól Capitals strelil zraneniami sužovaný Max Pacioretty, ktorý skóroval premiérovo v drese Washingtonu a v NHL sa presadil prvýkrát od 10. januára 2023, keď dal gól ako hráč Caroliny. Fehérváry odohral za Capitals 20:44 minúty, mal tri mínusové body a jeden hit.

Alex Wennberg oslavuje so Galéria fotiek (23) Alex Wennberg oslavuje gól so spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP/Manuel Balce Ceneta

Zranený Erik Černák

Erik Černák odohral za Tampu Bay iba 7:58 min, po bodyčeku od Nathana Bastiana už do stretnutia nezasiahol. Lightning doma zdolali New Jersey 4:3 po predĺžení, v druhej obrane Devils nastúpil Šimon Nemec. Duel rozhodol v 62. minúte obranca Darren Raddysh, keď mu svojou druhou asistenciou v zápase pripravil pozíciu líder produktivity NHL Nikita Kučerov.

"Stačí sa uvoľniť a Kučerov vás nájde. S týmito chlapcami sa naháňame v tabuľke, takže extra bod je veľmi dôležitý," povedal pre nhl.com Raddysh, ktorý dal svoj tretí gól v sezóne. Dvakrát za Lightning skóroval Luke Glendening, presadil sa aj Brayden Point. Góly Devils strelili Dawson Mercer, Jesper Bratt a Bastian.

"Myslím, že sme odohrali veľmi dobrý zápas. V prvej tretine sa naša mladá obrana trochu trápila, ale potom sme začali puk lepšie posúvať a vytvárali sme si šance. Napriek prehre som tam videl veľa pozitív," uviedol tréner “diablov” Lindy Ruff.

Nemec odohral najmenej v kariére NHL - 16 minút a 24 sekúnd. Na ľade bol pri inkasovanom góle v predĺžení, mal jednu mínusku, raz vystrelil a na trestnej lavici si odsedel dve minúty v rámci vzájomného trestu za hrubosť po strete s Brendanom Hagelom.

Porada Darrena Raddysha a Galéria fotiek (23) Porada Darrena Raddysha a Nikitu Kučerova Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

Bastian zranil Černáka na konci prvej tretiny, keď ho nepríjemne narazil a spôsobil mu zranenie hornej časti tela. Slovenského obrancu si išiel okamžite pomstiť kanadský útočník s portugalskými koreňmi Gage Goncalves, ktorý hral svoj prvý zápas v NHL. Tréner “bleskov” Jon Cooper nemal po zápase správy o stave Černáka, ktorý hral len druhý zápas po návrate so zranenia.

Calgary si vyšliaplo na Arizonu

Z triumfu sa tešilo aj slovenské duo v drese Calgary Martin Pospíšil a Adam Ružička, Flames vyhrali v Arizone 6:2. Pospíšil nezabodoval prvýkrát po troch dueloch, hoci mal až tri strely na bránku. Na ľade bol 10 minút a 42 sekúnd, zaznamenal dva mínusové body, jeden hit a tiež si odsedel dve trestné minúty za hrubosť za konflikt s Lawsonom Crouseom.

Pospíšil bol na ľade pri oboch inkasovaných góloch Coyotes. Pri prvom, keď Crouse znížil na 1:3 v prvej tretine, si nešťastne zrazil puk korčuľou za chrbát vlastného brankára Jacoba Markströma. Ružička bol v akcii 10 a pol minúty, na bránku súpera vyslal tri strely a vyhral všetky tri vzadzovania. Hrdinom zápasu bol bieloruský útočník Jegor Šarangovič, ktorý zaznamenal svoj prvý hetrik v službách Flames.

"Hrali sme veľmi dobre, ťažili sme zo skvelého vstupu do zápasu. V druhej časti sme trochu poľavili, ale potom sme znovu dupli na plyn," povedal Šarangovič, ktorý strelil päť gólov v posledných dvoch zápasoch. Flames vyhrali prvú tretinu 4:1, trojbodový večer zažil aj Blake Coleman (1+2).

Žraločie zuby hrýzli v Montreale ôsmy raz po sebe

Juraj Slafkovský a jeho spoluhráči z Montrealu museli stráviť domácu prehru s najslabším mužstvom ligy zo San Jose 2:3. Mackenzie Blackwood zaznamenal 33 zásahov, góly strelili Luke Kunin, Fabian Zetterlund a Nikita Ochoťuk a Sharks ukončili sériu 12 prehier. Bola to druhá najdlhšia séria neúspechov od sezóny 2014-15, kedy Buffalo Sabres prehralo 14 zápasov za sebou.

“Žraloci” vyhrali prvýkrát od 12. decembra a premiérovo sa v tomto ročníku tešili z úspechu vonku. "Dobre sme začali a postupne sme svoj výkon ešte vygradovali. Vedeli sme, že nás tu nečaká nič jednoduché, ale zvládli sme to. Veľmi sme toto víťazstvo potrebovali," povedal tréner San Jose David Quinn.

Tešiaci sa hráči San Galéria fotiek (23) Tešiaci sa hráči Sharks Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Christinne Muschi

Sharks vyhrali v Montreale ôsmy zápas za sebou, naposledy tu prehrali 21. marca 2015. Slafkovský nastúpil opäť v prvom útoku, na ľade bol 17 minút a 47 sekúnd a zaznamenal jeden strelecký pokus. Canadiens prehrali druhý zápas za dva dni.

Winnipeg naďalej kraľuje

Líder súťaže Winnipeg zdolal doma Chicago 2:1 a ôsmym víťazstvom za sebou si vytvoril klubový rekord. Blackhawks dlho viedli od 25. minúty po zásahu Connora Murphyho, ale v 57. minúte vyrovnal Gabriel Vilardi a o triumfe Jets rozhodol v čase 58:55 Nikolaj Ehlers.

"V tretej tretine sme im nedovolili dýchať a napokon sme z tlaku vyťažili obrat. Nepáčilo sa nám ako sme hrali v prostrednej časti, vedeli sme, že musíme pridať," povedal strelec víťazného gólu. Šance Chicaga, ktorému bude dlhodobo chýbať Connor Bedard, držal brankár Petr Mrázek (26 zákrokov), ale Blackhawks napokon prehrali už 15. zápas vonku za sebou. Duel nedohral kľúčový útočník Jets Mark Scheifele, ktorý odišiel do šatne pre zranenie dolnej časti tela.

Dráma nad drámu v Sunrise, gól sekundu pred koncom

Na víťaznej vlne sa vezú aj hokejisti Edmontonu a Floridy, oba tímy natiahli sériu úspechov už na deväť zápasov. Oilers vyhrali v Detroite 3:2, keď v predĺžení rozhodol obranca Darnell Nurse. Panthers zdolali Los Angeles doma takisto 3:2, sekundu pred koncom extra času rozhodol v presilovke úspešným bekhendom svojim 30. gólom v sezóne Sam Reinhart. Prvýkrát v histórii NHL sa stalo, že štyri tímy majú minimále osemzápasovú víťaznú sériu - Winnipeg a Seattle po 8, Edmonton a Florida po 9.

Edmonton deviatym úspechom za sebou vyrovnal klubový rekord z minulej sezóny a z roku 2001. Okrem Nursea skórovali aj Connor McDavid a Zach Hyman. "Keď si zoberieme, aké skvelé a úspešné tímy mali Oilers v 80-tych rokoch, keď vyhrali štyrikrát Stanley Cup, tak som šokovaný, že nemali dlhšiu víťaznú sériu ako deväť zápasov. Máme z toho radosť, ale musíme ísť ďalej," povedal tréner “olejárov” Kris Knoblauch.

Zach Hyman (vľavo) a Galéria fotiek (23) Zach Hyman (vľavo) a Ryan Nugent-Hopkins oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Paul Sancya

Minuloroční finalisti z Floridy prehrali naposledy 21. decembra doma so St. Louis (1:4). Odvtedy nenašli premožiteľa a s 56 bodmi sú druhý najlepší tím Východnej konferencie. Reinhart strelil najneskorší gól v predĺžení v klubovej histórii, predtým rozhodol v roku 1993 o víťazstve nad Tampou Bay štyri sekundy pred koncom Dave Lowry. Reinhart sa stal zároveň druhým najrýchlejším “panterom” s 30 gólmi v sezóne, potreboval na to 41 zápasov.

V klubovej histórii sa na túto métu dostal rýchlejšie len Pavel Bure (34 zápasov v ročníku 1990-00). "Vyhrali sme deväť zápasov a jediné čo teraz máme v hlavách je natiahnuť sériu v zápase proti New Jersey na desať," povedal Matthew Tkachuk, ktorý po hetriku v St. Louis opäť skóroval. Na druhej strane sa nedarí Kings, ktorí prehrali siedmy zápas za sebou.

Vedúci tím Východnej konferencie Boston prehral tretíkrát v sérii a to na ľade Vegas 1:2 po predĺžení. Víťazný gól dal Alex Pietrangelo 46 sekúnd po začiatku dodatočnej päťminútovky.

Alex Pietrangelo rozhoduje o Galéria fotiek (23) Alex Pietrangelo rozhoduje o víťazstve Vegas Zdroj: SITA/AP/John Locher

Hetrik Kyroua proti Rangers

Jordan Kyrou sa blysol tretím hetrikom v kariére a pomohol St. Louis k víťazstvu 5:2 nad New Yorkom Rangers. Bývalý hráč “jazdcov” Pavel Bučnevič uzavrel skóre zásahom do prázdnej bránky a mal aj dve asistencie. Rangers hrali bez chorého Miku Zibanejada. Buffalo zdolalo Ottawu 5:3, keď dva góly strelil Tage Thompson.

Hviezdny útočník Sabres sa neobjavil na ľade v posledných šiestich minútach, ale podľa trénera Dona Granata by mal byť v poriadku. Senators sa nedarí ani po zmene trénera, prehrali piaty zápas za sebou. Dvakrát skóroval za Ottawu veterán Claude Giroux, Anton Forsberg dostal jeden gól zo siedmich striel a pre zranenie slabín ho už v 12. minúte nahradil Joonas Korpisalo.

Carolina zdolala Anaheim 6:3 a natiahla bodovú sériu na sedem zápasov. V zápase sa obom tímom zranili brankári. Po kolízii s Isacom Lundeströmom v druhej tretine nedochytal Piotr Kočetkov, ktorého nahradil Antti Raanta a do bránky Ducks nevrátil na začiatok tretej časti John Gibson, ktorý prepustil miesto Lukášovi Dostálovi. Gólom a dvoma asistenciami prispel k úspechu “hurikánov” Seth Jarvis.

Jordan Martinook (sklonený) prijíma Galéria fotiek (23) Jordan Martinook (sklonený) prijíma gratulácie po tom, čo strelil gól vo svojom 600. zápase v NHL Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Pettersson a Barzal hráčmi večera

Elias Pettersson rozhodol v predĺžení o víťazstve Vancouveru 4:3 na ľade Pittsburghu a Canucks natiahli víťaznú sériu počas tripu na súperových ľadoch na štyri zápasy. Pettersson bol pri všetkých góloch svojho tímu, keď k dvom presným zásahom pridal aj dve asistencie. Dvakrát skóroval aj Brock Boeser, tri asistencie mal J.T. Miller. Za Penguins sa dvakrát presadil kapitán Sidney Crosby.

Štvorbodový večer zavŕšil víťazným gólom v predĺžení aj Mathew Barzal a New York Islanders zdolali Toronto 4:3. Barzal mal predtým v riadnom čase tri asistencie. Dva góly Maple Leafs strelil najlepší kanonier NHL Auston Matthews, ktorý má na konte 33 presných zásahov.

NHL - sumáre:

Buffalo Sabres - Ottawa Senators 5:3 (3:1, 1:0, 1:2)
Góly: 10. Peterka (Cozens, Power), 18. Thompson (Dahlin), 20. Thompson (Dahlin, Quinn), 25. Krebs (Robinson), 60. Cozens - 16. Tarasenko, 41. Giroux (Greig), 52. Giroux. Brankári: Luukkonen - Forsberg (17. Korpisalo), strely na bránku: 32:28.

Carolina Hurricanes - Anaheim Ducks 6:3 (2:0, 3:3, 1:0)
Góly: 16. Skjei (Jarvis, Staal), 17. Svečnikov (Aho, Teräväinen), 22. Martinook (Jarvis), 35. Noesen (Bunting, Kotkaniemi), 37. Drury (Noesen, Teräväinen), 50. Jarvis (Burns, Martinook) - 21. Lundeström (Leason, McGinn), 31. Strome (Terry), 31. Vatrano (Henrique). Brankári: Kočetkov (33. Raanta) - Gibson (41. Dostál), strely na bránku: 34:16.

Detroit Red Wings - Edmonton Oilers 2:3 pp (0:0, 0:0, 2:2 - 0:1)
Góly: 44. Copp, 57. Määttä (Raymond, Larkin) - 50. McDavid (Hyman), 54. Hyman (Nugent-Hopkins, Ekholm), 62. Nurse. Brankári: Lyon - Pickard, strely na bránku: 17:47.

Florida Panthers - Los Angeles Kings 3:2 pp (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
Góly: 31. Bennett (Luostarinen, Ekman-Larsson), 58. Tkachuk (Verhaeghe, Reinhart), 65. Reinhart (Barkov, Bobrovskij) - 7. Moore (Danault, Fiala), 40. Doughty (Kempe, Kopitar). Brankári: Bobrovskij - Talbot, strely na bránku: 41:33.

Montreal Canadiens - San Jose Sharks 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)
Góly: 18. Gallagher (Matheson, Savard), 57. Anderson (Matheson, Caufield) - 6. Kunin, 18. Zetterlund (Hertl, Zadina), 37. Ochoťuk (Granlund, Eklund). Brankári: Montembeault - Blackwood, strely na bránku: 35:35.

New York Islanders - Toronto Maple Leafs 4:3 pp (1:1, 2:2, 0:0 - 1:0)
Góly: 1. Palmieri (Dobson, Barzal), 25. Romanov (Barzal, Dobson), 34. Horvat (Dobson, Barzal), 61. Barzal (Dobson) - 13. McMann (Gregor, Brodie), 21. Matthews (Marner, Knies), 23. Matthews (Holmberg). Brankári: Sorokin - Jones, strely na bránku: 30:35.

Pittsburgh Penguins - Vancouver Canucks 3:4 pp (1:3, 1:0, 1:0 - 0:1)
Góly: 17. M. Pettersson (Harkins), 27. Crosby (Guentzel, M. Pettersson), 60. Crosby (Karlsson, Letang) - 6. Boeser (E. Pettersson, Miller), 7. Boeser (Miller, E. Pettersson), 18. E. Pettersson (Hronek, Miller), 64. E. Pettersson (Hronek). Brankári: Nedeljkovic (21. Jarry) - Demko, strely na bránku: 35:29.

Tampa Bay Lightning - New Jersey Devils 4:3 pp (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 13. Glendening (Perbix, Watson), 19. Glendening, 31. Point (Kučerov, Perbix), 62. Raddysh (Kučerov, Vasilevskij) - 8. Mercer (Haula, Miller), 37. Bratt (Marino, Toffoli), 44. Bastian. Brankári: Vasilevskij - Vaněček, strely na bránku: 20:30.

Washington Capitals - Seattle Kraken 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Góly: 26. Pacioretty (Ovečkin, van Riemsdyk) - 9. Kartye (McCann, Larsson), 19. Wennberg (Tanev), 39. Schultz (Tolvanen, Bjorkstrand), 53. Larsson (Tanev, Schwartz). Brankári: Kuemper - Daccord, strely na bránku: 26:23.

St. Louis Blues - New York Rangers 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)
Góly: 5. Kyrou (Thomas, Bučnevič), 8. Kyrou (Bučnevič, Thomas), 30. Saad (Schenn, Krug), 48. Kyrou (Leddy), 60. Bučnevič (Sundqvist, Parayko) - 2. Fox (Goodrow, Lindgren), 51. Trocheck (Kreider, Panarin). Brankári: Binnington - Šesťorkin, strely na bránku: 20:42.

Winnipeg Jets - Chicago Blackhawks 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Góly: 57. Vilardi (Lowry, Morrissey), 59. Ehlers (Lowry, Dillon) - 25. Murphy (Reichel, Guttman). Brankári: Brossoit - Mrázek, strely na bránku: 28:21.

Arizona Coyotes - Calgary Flames 2:6 (1:4, 1:0, 0:2)
Góly: 14. Crouse (Bjugstad, Maccelli), 22. Keller (Cooley, Kesselring) - 1. Backlund (Coleman), 7. Šarangovič (Coleman, Weegar), 8. Andersson (Kadri, Weegar), 14. Coleman (Tanev, Hanifin), 41. Šarangovič (Huberdeau, Lindholm), 48. Šarangovič (Lindholm, Huberdeau). Brankári: Vejmelka (14. Ingram) - Markstrom, strely na bránku: 34:30.

Vegas Golden Knights - Boston Bruins 2:1 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 48. Eichel (Marchessault, Martinez), 61. Pietrangelo (Stone, Eichel) - 53. Grzelcyk (Frederic). Brankári: Thompson - Swayman, strely na bránku: 25:33.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 23

Viac o téme: Washington Capitals Tomáš Tatar Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning San Jose Sharks New Jersey Devils Erik Černák Martin Fehérváry Šimon Nemec Juraj Slafkovský Seattle Kraken