Premiérový triumf aj ťažké pády: Stálica Svetového pohára skončila vo vrtuľníku

Francúz Cyprien Sarrazin v cieli pretekov super-G vo WengeneFrancúz Cyprien Sarrazin v cieli pretekov super-G vo Wengene Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

WENGEN - Francúzsky lyžiar Cyprien Sarrazin triumfoval v piatkovom super-G Svetového pohára vo švajčiarskom Wengene.

Na slávnej zjazdovke Lauberhorn predstihol o 58 stotín sekundy domáceho zjazdára a lídra celkového poradia i disciplíny Marca Odermatta, na tretej priečke skončil Nór Aleksander Aamodt Kilde (+1,00).

Líder Svetového pohára Marco Galéria fotiek (16) Líder Svetového pohára Marco Odermatt v cieli pretekov vo Wengene Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

Dvadsaťdeväťročný Sarrazin dosiahol tretie víťazstvo vo SP a prvýkrát sa tešil v superobrovskom slalome, dosiahol zároveň aj prvé pódium v tejto disciplíne. V treťom super-G sezóny mu vyšiel už úvod, keď zvládol Hundschopf najrýchlejšie zo všetkých pretekárov.

Agresívne a čisto prešiel "Kernen-S", aj keď sa pred nájazdom dotkol ochrannej siete. Náskok postupne navyšoval, vyšli mu technické pasáže a na Silberhornsprung už mal náskok 2,50 sekundy pred dovtedajším lídrom Kanaďanom Jeffreyom Readom. Francúz bol v cieli rýchlejší o viac ako tri sekundy.

Ťažký pád skúseného pretekára

Najväčší favorit a víťaz skráteného zjazdu Odermatt už od prvého medzičasu strácal a napriek zvládnutej záverečnej technickej pasáži s obávaným cieľovým esíčkom stratil na Francúza 58 stotín sekundy. Kilde skončil rovnako ako vo štvrtok tretí. Preteky poznačil ťažký pád Francúza Alexisa Pinturaulta s číslom 5, ktorého vrtuľník transportoval do nemocnice.

Francúz Alexis Pinturault bol Galéria fotiek (16) Francúz Alexis Pinturault bol počas super-G prevezený vrtuľníkom do nemocnice Zdroj: SITA/AP/Jean-Christophe Bott/Keystone

Vo Wengene sa súťažilo v super-G iba štyrikrát, vlani vyhral Kilde. Pred dvoma rokmi bol najlepší Odermatt a v roku 1994 Luxemburčan Marc Girardelli. Vo švajčiarskom stredisku sa v sobotu pôjde klasický zjazd (12.30 h) a v nedeľu slalom (10.15 a 13.15).

výsledky super-G SP mužov vo Wengene: 1. Cyprien Sarrazin (Fr.) 1:47,75 min., 2. Marco Odermatt (Švaj.) 0,58 s, 3. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +1,00, 4. Dominik Paris +1,06, 5. Guglielmo Bosca (obaja Tal.) +1,16, 6. Stefan Babinsky (Rak.) +1,28, 7. Justin Murisier (Švaj.) +1,38, 8. Raphael Haaser (Rak.) +1,41, 9. Stefan Rogentin (Švajč.) +1,58, 10. Mattia Casse (Tal.) +1,62

celkové poradie SP (po 14 zo 41 súťaží): 1. Odermatt 916 b., 2. Marco Schwarz (Rak.) 464, 3. Kilde 440, 4. Sarrazin 380, 5. Manuel Feller (Rak.) 284, 6. Vincent Kriechmayr (Rak.) 271

poradie v super-G (3 z 7): 1. Odermatt 240, 2. Kriechmayr 174, 3. Sarrazin 150, 4. Haaser 126, 5. Kilde 120, 6. Daniel Hemetsberger (Rak.) 94

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 16

Viac o téme: Wengen Svetový pohár Cyprien Sarrazin Aleksander Aamodt Kilde Marco Odermatt