Česko dosiahlo historický úspech a ďalej sníva o zlate: Bolo by skvelé, keby sa nám to podarilo!

Oslavujúce hokejistky Česka na MS v hokeji do 18 rokovOslavujúce hokejistky Česka na MS v hokeji do 18 rokov Zdroj: Profimedia

ZUG - České hokejistky do 18 rokov postúpili prvýkrát do finále majstrovstiev sveta. Zverenkyne trénera Dušana Andrašovského nečakane porazili v semifinále 4:2 favorizovanú Kanadu a v nedeľňajšom zápase o zlato sa stretnú s držiteľom rekordných ôsmich titulov USA. Američanky v druhom semifinále porazili Fínsko 4:2.

Mladé Češky oplatili Kanade nedeľňajšiu prehru 1:8 zo základnej skupiny a zdolali ju prvýkrát v histórii. Zámorský tím v predchádzajúcich štyroch zápasoch turnaja nezaváhal a vyhral ich s celkovým skóre 35:1. České hokejistky sa už teraz postarali o najlepší výsledok na MS, maximom ich predchodkýň boli bronzy z rokov 2008 a 2014.

Siahajú na zlato

"Som veľmi rada, že sa nám to podarilo a že sme to takto ubojovali. Dali sme do toho všetko. Ale keď sme už došli takto ďaleko, tak chceme dôjsť najďalej, čo to ide. Bolo by skvelé, keby sa nám podarilo zlato," povedala serveru hokej.cz kapitánka Adéla Šapovalivová, ktorej starší brat Matyáš získal striebro a bronz na posledných dvoch majstrovstvách hráčov do 20 rokov.

Češky smerovali za prekvapením od úvodu, po góloch Šapovalivovej a Anežky Čabelovej viedli v 24. minúte 2:0. Kanaďanky ale ešte do druhej prestávky vďaka najproduktívnejšej hráčke turnaja Chloe Primeranovej znížili a v 43. minúte vyrovnala Stryker Zablocká.

"Keď vyrovnali na 2:2, tak boli trošku na koni, ale my sme si stále opakovali, že to je náš zápas a stále to môžeme vyhrať," povedala Šapovalivová, ktorá v piatich zápasoch šampionátu nazbierala osem gólov a dve asistencie.

Andrašovského tím sa skutočne po strate náskoku nezlomil a v 47. minúte ho poslala znovu do vedenia Klaudie Slavíčková. Kanaďanky prestrieľali české družstvo 47:12, ale brankárku Anetu Šenkovú už neprekonali a iba druhýkrát v histórii nepostúpili do finále. V poslednej minúte pri kanadskej power play pečatila senzačnú českú výhru do prázdnej bránky svojím druhým gólom v stretnutí Čabelová.

Viac o téme: Dušan Andrašovský Česko 18 USA 18 Kanada 18 Adela Šapovalivová