Všetkými velebený a milovaný: Vzývajte hrdinu, Vinícius ťahá Real Madrid na futbalový vrchol

Brazílčan Vinícius Júnior počas útočnej akcieBrazílčan Vinícius Júnior počas útočnej akcie Zdroj: SITA/AP

RIJÁD - Trinásty španielsky Superpohár vystrieľal v nedeľňajšom futbalovom El Clásicu svojmu tímu Vinícius Júnior.

Jeho Real Madrid zdolal v saudskoarabskom finále Barcelonu jasne 4:1, Brazílčan skompletizoval v prvom polčase hetrik a už v desiatej minúte strelil víťazný gól. Finále španielskeho Superpohára sa konalo v saudskoarabskom Rijáde v formáte Final Four. "Biely balet" si poradil v semifinále s mestským rivalom Atléticom Madrid 5:3 po predĺžení, Barcelona zas zdolala Osasunu 2:0.

Vinícius dostal už v siedmej minúte pas za obranu od Judea Bellinghama a následne vyškolil brankára Inakiho Penu. O tri minúty našiel Dani Carvajal podobným spôsobom Rodryga, ktorému poslal dlhý pas z hĺbky obrany. Útočník potom ukážkovo kombinoval s Viníciusom, ktorý zakončil do odkrytej brány. V čistom hetriku mu zabránil Robert Lewandowski, ktorý našiel po vyše polhodine hry odkryté miesto volejom z hranice šestnástky.

Gólové oslavy futbalistov Realu Galéria fotiek (9) Hráči Realu Madrid sa radujú z gólu do siete Barcelony Zdroj: SITA/AP

Gól bol dôsledok zvýšeného tlaku Barcelony, keď Ferran Torres trafil brvno a brankára Andrija Lunina následne preveril Robert Lewandowski. Jeho spoluhráč Ronald Araujo však ešte pred polčasom fauloval nabiehajúceho Viníciusa na hranici päťky, obdržal žltú kartu a súperovi umožnil skórovať z bieleho bodu a zavŕšiť hetrik.

Uruguajčan sa stal antihrdinom zápasu, keď fauloval Viníciusa znova v druhom polčase o jeho tím dohrával v početnej nevýhode. Ešte predtým však upravil na konečných 4:1 Rodrygo. Madridčania tak oplatili odvekému rivalovi vlaňajšiu prehru 1:3 a v historických tabuľkách majú len o jeden superpohár menej než Barca.

"Vinícius potreboval dva až tri zápasy, aby nadobudol svoju najlepšiu formu. Už ju má," povedal tréner víťazného tímu Carlo Ancelotti pre AFP.

Vyhrali sme zaslúžene

"Bolo to finále, ktoré sme chceli vyhrať. Vyhrali sme ho zaslúžene. Začali sme veľmi dobre a na začiatku sme využili vysoko postavenú líniu," dodal skúsený taliansky lodivod.

Futbalisti Realu Madrid získali Galéria fotiek (9) Futbalisti Realu Madrid získali trinásty španielsky Superpohár Zdroj: SITA/AP

Kanonier hral tretí duel po mesačnej absencii spôsobenej zranením stehenného svalu. Od návratu skóroval premiérovo, zaznamenal prvý hetrik v El Clásicu a zdvojnásobil počet gólov proti Barcelone.

"Som veľmi spokojný s trofejou a s gólmi, ktoré som dal. Poďakoval som svojmu osobnému fyzioterapeutovi a všetkým lekárom v Reale Madrid, mojim spoluhráčom, trénerovi a celému trénerskému personálu. Dodali mi sebadôveru, aby som dnes prišiel v mojej najlepšej verzii. Zatiaľ na tom nemôžem byť najlepšie, pretože som odohral len tri zápasy, ale s dneškom som veľmi spokojný a chcem takto pokračovať," vyhlásil hrdina zápasu Vinícius.

V predošlých pätnástich zápasoch dal dokopy tri. Jeho tréner dosiahol s tímom jedenástu trofej a v klubovej histórii sa vyrovnal Zinedinemu Zidanovi. Väčšie úspechy mal len Miguel Munoz (1959, 1960-1974), ktorý získal s tímom 14 trofejí. "Mám radosť, ale teraz musíme pracovať na dvanástej trofeji," zhodnotil Ancelotti.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 9

Viac o téme: Carlo Ancelotti FC Barcelona Real Madrid Xavi Hernández Vinícius Júnior