VIDEO Výnimočný deň pre obe krajiny: Jágr smeruje do Siene slávy, dočká sa aj Slovák!

Jaromír Jágr v drese KladnaJaromír Jágr v drese Kladna Zdroj: Profimedia

PRAHA - Bývalého slovenského útočníka Igora Libu uvedú do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Riadiaci orgán svetového hokeja na májových MS v Prahe a Ostrave vymenuje okrem Libu aj stále aktívneho Čecha Jaromíra Jágra, či zlatého olympijského medailistu Ryana Smytha z Kanady.

Do spoločnosti 244 členov Siene slávy sa dostane Liba ako desiaty Slovák v histórii. Pred ním sa to podarilo Jozefovi Golonkovi (1998), Vladimírovi Dzurillovi (1998), Jánovi Staršiemu (1999), Petrovi Šťastnému (2000), Ladislavovi Horskému (2004), Ladislavovi Trojákovi (2011), Petrovi Bondrovi (2016) a naposledy v roku 2019 dvojici Miroslav Šatan a Žigmund Pálffy.

Do osemčlenného zoznamu nových laureátov sa dostali aj Fín Petteri Nummelin, Švéd Kenny Jönsson, Čech Jaroslav Pouzar, americká hokejistka Natalie Darwitzová a bývalá kanadská trénerka Melody Davidsonová. Historický výbor IIHF tiež odhlasoval udelenie tzv. Míľnikovej ceny českému národnému tímu z roku 1998, ktorý získal zlatú medailu na ZOH v Nagane.

Jeden z najuniverzálnejších hokejistov

Liba bol považovaný za jedného z najuniverzálnejších hokejistov svojich čias v Československu i vo svete. Vo federálnej reprezentácii Československa bol člen pamätného útoku s Dáriusom Rusnákom na pozícii centra a s Vincentom Lukáčom na krídle. Majster sveta z roku 1985 a dvojnásobný olympijský medailista (strieborný zo Sarajeva 1984 a bronzový z Albertville 1992) patril k oporám československej reprezentácie.

Za ČSSR si pripísal 211 štartov, strelil 66 gólov, raz reprezentoval SR. Zahral si na šiestich svetových šampionátoch, odkiaľ si okrem pražského zlata 1985, priviezol aj dve striebra (1982, 1983) a dva bronzy (1987, 1992). Okrem olympijských turnajov v Sarajeve a Albertville hral aj v Calgary 1988 (6. miesto).

Igor Liba Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Milan Kapusta

Počas kariéry hral za ZPA Prešov, VSŽ Košice (2x majster ČSSR, 1xSR), Spišskú Novú Ves, Trebišov, Duklu Jihlava (2x majster ČSSR), v zahraničí vo švajčiarskom Bieli, talianskom Cavalese, fínskom Turku a v rakúskom Zeltwegu. Okúsil aj zámorskú NHL v dresoch New Yorku Rangers (10 zápasov, 2 góly, 5 asistencií) a Los Angeles Kings (37 zápasov, 7+18), kde bol počas výjazdov za súpermi v hoteli spolubývajúcim legendárneho Wayna Gretzkého.

V čs. najvyššej súťaži a v slovenskej extralige odohral 589 zápasov, strelil 285 gólov. V ročníku 1981/82 sa s 35 gólmi stal kráľom ligových strelcov. Za sezónu 1983/84 získal Zlatú hokejku pre najlepšieho čs. hokejistu, v ankete časopisu TIP ho vyhlásili za najlepšieho útočníka. V roku 2005 sa stal členom Siene slávy slovenského hokeja.

Viac o téme: Jaromír Jágr Igor Liba Jaroslav Pouzar
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: X/IIHF
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy