Súperka Petry Vlhovej na to doplatila diskvalifikáciou: Lyžiarsky svet rieši zásadnú otázku

Nórska lyžiarka Ragnhild Mowinckelová Nórska lyžiarka Ragnhild Mowinckelová Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

PRAHA - Odborníci volajú po tom, aby aj rekreační bežci na lyžiach používali bezfluórové vosky.

Fluorované látky v doteraz bežne používaných voskoch sú nezničiteľnými škodlivými chemikáliami, ktoré kontaminujú cenné prírodné oblasti, uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Tomáš Cajthaml z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.

Bežecké lyžovanie síce stojí len za jedným či dvoma percentami svetového znečistenia fluórom, ale postihuje významné prírodné lokality vyhľadávané na tento šport. "Zanášame to do tej najčistejšej prírody, ktoré máme. Tam kontaminujeme sneh a prírodu. Ide o kontamináciu chránených krajinných území, to je eticky zle. Tie látky sú v podstate nezničiteľné a extrémne toxické," uviedol Cajthaml.

Jaroslav Semerád z Mikrobiologického ústavu Akadémie vied prezentoval výsledky meraní v bežeckých stopách na rôznych českých horách. "V stope sme našli výrazne vyššie množstvo večných chemikálií. Deklarovali sme tam oveľa viac večných chemikálií ako tie tri, ktoré sú zakázané. V stopách je potrebná stonásobná koncentrácia v porovnaní s tým, čo nám tečie v českých riekach. To je významná koncentrácia," uviedol.

Medzinárodná lyžiarska federácia FIS síce vo svojich pretekoch v bežeckom aj zjazdovom lyžovaní aj snowboardingu používanie fluórových voskov od tejto sezóny definitívne zakázala, ale pre amatérov zostali povolené a stále sa môžu bežne predávať. Najväčší svetový výrobca voskov Swix však už niekoľko rokov fluór nepoužíva.

Na nové pravidlo o používaní vosku doplatila aj nórska lyžiarka Ragnhild Mowinckelová, ktorú diskvalifikovali po prvom kole obrovského slalomu v Söldene, po ktorom figurovala na šiestej priečke, keďže neprešla povinným testom.

Nepochopená téma

"Prvá indikácia o tom, aké sú fluórové vosky škodlivé, prišla v roku 2019. V tom čase sa u nás zastavil vývoj fluórových voskov. Swix je od konca roku 2021 fluórfree," uviedol Jan Weisshäutel, zástupca tejto značky v Česku.

Téma fluórových a bezfluórových voskov považuje za veľmi nepochopenú. "Fluórové vosky sú zdrojom večných chemikálií a to sú jednoducho jedy. To, že sa bavíme o tom, aké sú výhody fluóru, je podľa mňa zle. Mali by sme sa pozrieť na to, že máme pre väčšinu ľudí plnohodnotnú alternatívu v podobe bezfluórových voskov," poznamenal.

Ragnhild Mowinckelová Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Vosky bez fluóru podľa neho prinesú porovnateľné výsledky až pre 90 percent rekreačných lyžiarov. "Uznávam, že na úrovni najväčších jedov, ako sú stopercentné fluórkarbónové urýchľovače, prášky, ešte vývoj bezfluórových voskov nie je tak ďaleko," povedal.

Swix chce prechod verejnosti na bezfluórové vosky podporiť zberom starých voskov. "Kto ich prinesie, dostane zľavu 50 percent na zodpovedajúci typ nového bezfluórového vosku. Je to naša iniciatíva, aby sme stiahli z obehu maximum fluórových voskov," dodal Weisshäutel.

Skrytý diabol

Fluórované látky sa používajú vo všetkých sférach ľudskej činnosti a ich stopy sú na celej planéte. "Sú toxické na bunkovej úrovni, takže prejavy toxicity sú rôzne. Sú to tie najhoršie kontaminanty, ktoré si ľudstvo dokázalo vyrobiť. Skrytý diabol spočíva v tom, že narúšajú bunkové pochody, tá kauzalita, ako sa to prejaví, sa dokázať veľmi nedá. Bývajú karcinogénne, narúšajú štítnu žľazu, škodia nenarodeným deťom," upozornil Cajthaml.

Celkovo ide zhruba o 10.000 rôznych zlúčenín. Semerád by bol za plošný zákaz perfluórovanej chémie, ku ktorému podľa neho aktuálne Európska komisia smeruje. Mohol by začať platiť v roku 2026 alebo 2027.

Ak by amatérski bežci na lyžiach plošne prešli na bezfluórové vosky, prírode by to pomohlo. "V chránených krajinných oblastiach nie je iný zdroj kontaminácie ako turistika alebo bežkovanie. Ak prestaneme používať kontaminované bežkárske vosky, je veľká šanca, že sa tieto oblasti za nejaký čas vyčistia alebo sa tá kontaminácia aspoň zredukuje," dodal Semerád.

Viac o téme: FIS Ragnhild Mowinckelová Jaroslav Semerád Tomáš Cajthaml Vosk Fluór
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK, Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy