O krok bližšie k olympijskej miestenke: Slovenskí chodci boli na stupňoch víťazov

Mária Katerinka Czaková Mária Katerinka Czaková Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

ANTALYA - Slovenskí chodci Mária Katerinka Czaková a Miroslav Úradník boli na stupňoch víťazov na bronzovom mítingu v Antalyi.

Zvýšili tak svoje šance na zisk olympijskej miestenky do Paríža. Czaková skončili na podujatí s bronzovým štatútom seriálu World Athletics Race Walking Tour v pretekoch na 20 km tretia. Úradník bol druhý o 46 sekúnd za Turkom Mazlumom Demirom.

Tridsaťpäťročná Czaková skončila za juniorskou vicemajsterkou Európy Eliškou Martínkovou z Česka o 2:40 minúty, na druhú Turkyňu Merye Bekmezovú mala manko 1:16 min. Slovenka sa tak priblížila ku svojej štvrtej účasti na olympijských hrách, keď dosiahla piaty najlepší čas na dvadsiatke v kariére. Pred sobotnými pretekmi v Antalyi jej v olympijskom kvalifikačnom rebríčku patrila 44. pozícia, pričom na OH 2024 bude štartovať 48 chodkýň.

Úradníkovi tiež pomôže výsledok v kvalifikácii na OH v Paríži. Z 58. miesta sa posunie dopredu a bude mať už na dosah miestenku, ktorú získa taktiež 48 chodcov.

"Vzhľadom na to, že som bol prechladnutý a trápila ma nádcha, hodnotím svoje vystúpenie pozitívne. S časom síce nie som spokojný, ale dôležité je, že sa v rankingu posuniem dopredu. Dúfam, že na jar pôjdem rýchlejšie a predvediem podstatne kvalitnejší výkon," povedal Úradník pre oficiálnu stránku Slovenského atletického zväzu atletika.sk.

Jeho krajan Michal Morvay skončil piaty (+3:54), Karin Devaldová zo Slávie TU Košice obsadila v súťaži žien 11. miesto.

Výsledky:

muži – 20 km: 1. Mazlum Demir (Tur.) 1:23:04 h, 2. Miroslav ÚRADNÍK (SR) +46 s, 3. Sahin Senoduncu (Tur.) +1:59 min, ...5. Michal MORVAY (SR) +3:54

ženy - 20 km: 1. Eliška Martínková (ČR) 1:30:08 h, 2. Merye Bekmezová (Tur.) +42 s, 3. Mária Katerinka CZAKOVÁ +2:40 min, ...11. Karin DEVALDOVÁ +17:56, nedokončili: Alžbeta ŽÁRSKA, Klaudia ŽÁRSKA (všetky SR)

Viac o téme: Miroslav Úradník Mária Katerinka Czaková