VIDEO Slafkovský bodoval, Montreal hanebne prehral: Debakel utŕžilo aj Nemcovo New Jersey

Juraj Slafkovský a Brad MarchandJuraj Slafkovský a Brad Marchand Zdroj: SITA/AP/Michael Dwyer

BOSTON - Slovenský hokejista Juraj Slafkovský zaznamenal v noci na nedeľu asistenciu za Montreal, ktorý prehral v zápase zámorskej NHL na ľade Bostonu 4:9.

Za domácich si pripísal hetrik Danton Heinen a to isté sa podarilo aj Loganovi O'Connorovi z Colorada. To vyhralo vo Philadelphii 7:4. V akcii boli okrem Slafkovského aj Šimon Nemec (New Jersey), Martin Fehérváry (Washington) a Adam Ružička (Calgary), ale ani jeden z nich nebodoval a ich tímy prehrali.

V St. Louis si uctili nových členov Siene slávy Blues, kam sa dostal aj Pavol Demitra. Pred zápasom s Washingtonom (3:0) hodila čestné buly jeho manželka Maja, ktorú sprevádzali Demitrove deti Zara a Lucas.

Heinen dosiahol prvý hetrik v kariére vo svojom 450. zápase v základnej časti. Krídelník štvrtej formácie tak prispel k víťazstvu, ktoré bolo pre jeho tím štvrté za sebou. "Sú zápasy, keď máte pocit, že hráte dobre, ale nepadne vám tam nič. Naopak dnes som sa necítil herne úplne v pohode, ale bol som efektívny. Som rád, pretože vždy chcem tímu pomôcť," povedal autor hetriku pre nhl.com.

Bruins zároveň predĺžili sériu zápasov s bodom na osem. Úvodný gól zápasu vsietil za hostí Cole Caufield a skóroval v piatom dueli v rade. Práve jemu asistoval Slafkovský a získal tak 18. kanadský bod v prebiehajúcej sezóne (6+12). Okrem toho mal tri mínusové body, dve strely na bránku, štyri hity a na ľade strávil 20:06 minúty.

Český útočník "medveďov" David Pastrňák strelil svoj 30. gól v sezóne, pridal aj asistenciu a v štvrtom zápase za sebou zaznamenal viac ako jeden bod. Presadil sa aj Brad Marchand, pred jeho 20. gólom v tomto ročníku spravil chybu Slafkovský a potom vo frustrácii zlomil hokejku o vlastnú bránku.

Montreal po štyridsiatich minútach prehrával 4:5, ale v záverečnom dejstve strelili domáci štyri góly. "Dve tretiny to bol výborný zápas, dobre sa na to pozeralo. V poslednej časti sme začali kopiť chyby a v tejto lige to tímy dokážu potrestať,” povedal tréner Canadiens Martin St. Louis.

Premiérový hetrik a nesebecké gesto

Hetrik vo Philadelphii bol premiérový aj pre O'Connora. Dvadsaťsedemročný americký útočník ho skompletizoval gólom do prázdnej bránky, keď mu namiesto zakončenie posunul puk Nathan MacKinnon. Ten strelil v zápase dva góly, pridal dve asistencie a tak isto mohol zaznamenať hetrik, ale venoval ho spoluhráčovi.

"Bolo to nesebecké gesto od Nathana. Takisto strelil dva góly, mohol pohodlne ísť do bránky a pridať tretí, ale dá určite oveľa viac hetrikov ako ja a tak mi puk posunul. Krajšie zakončenie tripu som si ani nevedel predstaviť," povedal O’Connor. MacKinnon bodoval v jedenástom stretnutí v rade a so 77 bodmi sa dostal na prvé miesto v produktivite NHL.

Logan O'Connor a Nathan Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Derik Hamilton

Cale Makar zaznamenal asistenciu a stal sa druhým najrýchlejším obrancom v histórii NHL s 300 bodmi. Hviezdny zadák "lavín" na to potreboval 280 zápasov, lepší bol len Bobby Orr (279). V domácom drese nazbieral tri body (1+2) Cam Atkinson. Avalanche zastavili päťzápasovú víťaznú sériu Philadelphie.

S prehrami aj Nemec a Fehérváry

New Jersey v zostave s ďalším Slovákom Šimonom Nemcom prehralo s Dallasom 2:6. Dvoma gólmi sa na tom podieľal Roope Hintz, ktorý v druhej tretine dostal Stars v oslabení do vedenia 2:0, keď sa peknou kľučkou zbavil Nemca. Hintzov spoluhráč Wyatt Johnston mal bilanciu 1+1 a tím podržal aj brankár Scott Wedgewood. Pripísal si 29 úspešných zákrokov, ktoré mu priniesli 93,5-percentnú úspešnosť.

"Dnes sme podali komplexný výkon a dobre sme zareagovali na prehru s Philadelphiou," povedal tréner "hviezd" Peter DeBoer. Nemec mal dve mínusky i bloky, v prostrednom dejstve dostal dvojminútový trest za držanie a na ľade strávil 19:09 minúty. “Treba uznať, že boli vo všetkom lepší. Dobre korčuľovali, napádali a vyhrávali súboje. Vyhrali zaslúžene,” uznal kapitán Devils Nico Hischier.

Martin Fehérváry bráni Brendona Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Jeff Roberson

Demitrova rodina na slávnostnej ceremónii

Slovenský obranca Martin Fehérváry zaznamenal s Washingtonom prehru 0:3 na ľade St. Louis. Domáci tím si pred zápasom uctil troch nových členov klubovej siene slávy vrátane zosnulého Slováka Pavla Demitru.

Do Siene slávy Blues vstúpili aj brankár Mike Liut a útočník Keith Tkachuk, ktorí spoločne s Demitrovou manželkou Majou, dcérou Zarou a synom Lucasom hodili úvodné symbolické buly medzi hokejky kapitána Blues Braydena Schenna a bývalého hráča St. Louis T.J. Oshieho.

Brankár "bluesmanov" Jordan Binnington sa blysol 18 zákrokmi a zaznamenal 14. shutout v kariére, jeho spoluhráč Robert Thomas asistoval pri dvoch góloch vrátane víťazného. Blues tak ukončili trojzápasovú sériu prehier.

Fehérváry obdržal jeden dvojminútový trest na konci úvodného dejstva za nešportové správanie. Mal aj jednu strelu na bránku, jeden hit a ice time 19:25 minúty. Práve bodyček odštartoval šarvátku, účasťou v ktorej si vyslúžil dve trestné minúty.

Olejári prepísali klubové dejiny

Calgary v zostave s Adamom Ružičkom prehralo s Edmontonom 1:3. Oilers vyhrali 13. zápas za sebou, čo je najdlhšia víťazná séria kanadského tímu v histórii NHL. Víťazný gól strelil v 42. minúte Sam Gagner, pričom jeho hviezdni spoluhráči Connor McDavid a Leon Draisaitl nebodovali.

Kapitán tímu tak prišiel o 12-zápasovú sériu s bodovým zápasom, naposledy vyšiel naprázdno pred vyše mesiacom na ľade New Yorku Islanders (1:3). Jeho nemecký spoluhráč sa nezapísal do štatistík produktivity v rovnakom období len štvrtýkrát.

Ružička mal dve trestné minúty hneď na začiatku duelu za nedovolené bránenie. Na ľade bol 6:03 minúty, čo je preňho druhý najkratší ice time v tejto sezóne. Jeho krajan Martin Pospíšil nehral v dôsledku zranenia v hornej časti tela, ktoré utrpel v noci na piatok v dueli s Torontom (3:4).

Černák nehral kvôli zraneniu

Pre zranenie hornej časti tela vynechal tretí zápas za sebou aj obranca Erik Černák, jeho Tampa Bay vyhrala v Buffale 3:1. V prvej tretine skórovali v priebehu 52 sekúnd Nick Paul a Tyler Motte, brankár Jonas Johansson zaznamenal 26 úspešných zásahov.

Clayton Keller prispel dvoma gólmi k víťazstvu Arizony nad Nashvillom 3:2. Roman Josi strelil 167. gól v drese Nashvillu a dostal sa na prvé miesto v klubovej histórii medzi obrancami, keď prekonal zápis Shea Webera.

Hokejisti Vancouveru vyhrali v kanadskom derby nad Torontom 6:4 a bodovali v ôsmom zápase za sebou. Dva góly a asistenciu zaznamenal Conor Garland, dvakrát sa do streleckej listiny zapísal aj Nils Höglander. Brankár Thatcher Demko zlikvidoval 42 striel Maple Leafs a obranca Quinn Hughes si pripísal tri asistencie. Za Toronto skóroval dvakrát William Nylander.

výsledky:

Buffalo Sabres - Tampa Bay Lightning 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 34. Cozens (Peterka, Dahlin) - 7. Paul (Hagel, Cirelli), 8. Motte, 59. de Haan (Hagel, Paul). Brankári: Luukkonen - Johansson, strely na bránku: 27:16.

Philadelphia Flyers - Colorado Avalanche 4:7 (0:2, 2:3, 2:2)
Góly: 22. Farabee (Frost, Atkinson), 33. Konecny (Tippett, Poehling), 46. Foerster (Frost, Atkinson), 49. Atkinson (Ristolainen, Cates) - 10. O'Connor (Colton, Malinski), 19. Rantanen (MacKinnon, Colton), 21. MacKinnon (Wood, Manson), 29. O'Connor (Wood, Colton), 38. MacKinnon (Manson, Kiviranta), 53. Rantanen (Makar, Drouin), 60. O'Connor (MacKinnon, Toews). Brankári: Hart (41. Ersson) - Georgijev, strely na bránku: 40:25.

Arizona Coyotes - Nashville Predators 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Góly: 10. Keller (Guenther, Durzi), 22. Keller (Maccelli), 30. Carcone (McBain, Durzi) - 24. Josi (Nyquist, Sissons), 59. Novak (Forsberg, Josi). Brankári: Ingram - Saros, strely na bránku: 24:32.

Ottawa Senators - Winnipeg Jets 1:2 pp (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 45. Kelly (Tarasenko, Norris) - 35. Appleton (Niederreiter, Samberg), 65. Ehlers (Pionk, Namestnikov). Brankári: Korpisalo - Hellebuyck, strely na bránku: 35:29.

Boston Bruins - Montreal Canadiens 9:4 (3:2, 2:2, 4:0)
Góly: 13. Carlo (Frederic, Lauko), 19. DeBrusk (van Riemsdyk), 20. Heinen (Grzelcyk, McAvoy), 31. Heinen (Boqvist, Lindholm), 32. Coyle (Pastrňák, Marchand), 42. Pastrňák, 45. Marchand (Coyle), 50. Zacha (DeBrusk, van Riemsdyk), 51. Heinen (Geekie, Shattenkirk) - 10. Caufield (Monahan, SLAFKOVSKÝ), 15. Armia (Roy, Monahan), 27. Matheson (Monahan, Suzuki), 33. Gallagher (Harvey-Pinard). Brankári: Ullmark - Montembeault (50. Primeau), strely na bránku: 36:21.

New Jersey Devils - Dallas Stars 2:6 (0:1, 0:3, 2:2)
Góly: 54. Bratt (Meier, Hischier), 59. Toffoli - 6. Pavelski (Benn, Robertson), 28. Hintz (Suter), 37. Duchene (Seguin, Harley), 40. Hintz (Johnston, Suter), 43. Smith (Dellandrea, Harley), 48. Johnston (Robertson, Lindell). Brankári: Daws - Wedgewood, strely na bránku: 31:36.

Vancouver Canucks - Toronto Maple Leafs 6:4 (3:0, 1:3, 2:1)
Góly: 4. Höglander (Lafferty, Hughes), 6. Höglander (Aman, Garland), 13. Garland (Blueger, Joshua), 39. Garland (Blueger), 48. Miller (Hughes, Pettersson), 51. Pettersson (Miller, Hughes) - 25. Nylander (Rielly, Brodie), 28. McCabe (Marner, Matthews), 29. Nylander (Rielly), 44. Marner. Brankári: Demko - Jones, strely na bránku: 21:46.

St. Louis Blues - Washington Capitals 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 3. Parayko (Thomas), 28. Schenn (Faulk, Bučnevič), 56. Neighbours (Thomas, Kyrou). Brankári: Binnington - Lindgren, strely na bránku: 29:18.

Calgary Flames - Edmonton Oilers 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Góly: 22. Weegar (Coleman) - 16. McLeod (Foegele, Desharnais), 42. Gagner (Ceci, Holloway), 60. Hyman (Nugent-Hopkins). Brankári: Vladař - Skinner, strely na bránku: 27:33.

San Jose Sharks - Anaheim Ducks 5:3 (0:0, 3:2, 2:1)
Góly: 36. Vlasic (Couture), 38. Burroughs (Hertl), 40. Zetterlund (Carpenter), 53. Rutta (Zetterlund, Hoffman), 60. Hertl (Sturm) - 36. LaCombe (Henrique), 40. Henrique (Terry, Carlsson), 56. McTavish (Terry). Brankári: Blackwood - Gibson, strely na bránku: 19:35.

Vegas Golden Knights - Pittsburgh Penguins 3:2 (0:0, 0:2, 3:0)
Góly: 46. Marchessault (Barbašev, Martinez), 47. Dorofejev (Stephenson, Stone), 50. Brisson (Barbašev, Pietrangelo) - 30. Graves (Karlsson, Malkin), 35. Guentzel (Crosby, Pettersson). Brankári: Thompson - Jarry, strely na bránku: 29:25.

Los Angeles Kings - New York Rangers 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 20. Fiala (Moore), 39. Byfield - 35. Kreider (Fox, Zibanejad). Brankári: Rittich - Quick, strely na bránku: 26:23.

Slováci v akcii:
Juraj Slafkovský (Montreal)         20:06 0 1 1 -3 2 0
Martin Fehérváry (Washington)       19:25 0 0 0  0 1 2
Adam Ružička (Calgary)              06:03 0 0 0  0 0 2
Šimon Nemec (New Jersey)           19:09 0 0 0 -2 0 2

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 9

Viac o téme: Washington Capitals NHL Vancouver Canucks Philadelphia Flyers New York Rangers Boston Bruins Edmonton Oilers Montreal Canadiens San Jose Sharks New Jersey Devils Colorado Avalanche Los Angeles Kings Nathan MacKinnon Anaheim Ducks Toronto Maple Leafs Calgary Flames David Pastrňák Martin Fehérváry Adam Ružička Martin Pospíšil Danton Heinen Šimon Nemec Juraj Slafkovský Logan O'Connor