VIDEO Absolútna katastrofa pre Nórsko: Prestížny slalom mal nečakaného víťaza

Nemecký lyžiar Linus Strasser sa raduje v cieli druhého kola slalomu Svetového pohára alpských lyžiarov v rakúskom stredisku Kitzbühel.Nemecký lyžiar Linus Strasser sa raduje v cieli druhého kola slalomu Svetového pohára alpských lyžiarov v rakúskom stredisku Kitzbühel. Zdroj: TASR/AP/Giovanni Auletta

KITZBUHEL - Nemecký lyžiar Linus Strasser vyhral prestížny slalom Svetového pohára v Kitzbüheli. V rakúskom stredisku triumfoval v nedeľu s náskokom 14 stotín sekundy pred Švédom Kristofferom Jakobsenom, ktorý viedol po 1. kole. Tretí skončil minuloročný víťaz Švajčiar Daniel Yule (+0,20).

Strasser zvíťazil na Ganslernhangu prvýkrát v kariére, celkovo si pripísal štvrté prvenstvo v SP, tretie v slalome. Tridsaťjedenročný pretekár bol po prvom kole až štvrtý so stratou štyroch desatín na Jakobsena, najlepšou druhou jazdou sa však vyšvihol na najvyšší stupienok.

"V Kitzbüheli som absolvoval svoje prvé preteky a vždy som sníval, že sa sem raz vrátim vo Svetovom pohári a že tu zvíťazím. Teraz je misia splnená. Aj tak sa mi tomu ťažko verí," vyznal sa Strasser pre nemecké médiá. V 2. kole sa pred desiatkami tisícov divákov predviedol odvážnou, ale precíznou jazdou, ktorá bola parádnou bodkou za 84. ročníkom Hahnenkammu.

"Som extrémne hrdý. Ak tu chcete vyhrať, musí všetko ´klapnúť´, a to sa mi podarilo. Cítim sa na lyžiach tak dobre, ako nikdy predtým," dodal 31-ročný Nemec, ktorý zinkasoval víťaznú prémiu 100.000 eur.

Jakobsen štartujúci s číslom 20 síce neudržal prekvapujúce vedenie po prvom kole, ale konečnou druhou priečkou vyrovnal svoje najlepšie umiestenie v kariére. Na pódium vystúpil celkovo tretíkrát.

Feller mimo pódia

Prvýkrát v sezóne nevyhral slalom rakúsky reprezentant. Doterajší suverén a víťaz troch pretekov (Gurgl, Adelboden, Wengen) Manuel Feller obsadil štvrté miesto (+0,79), čo nepotešilo domácich fanúšikov. Po súťaži priznal, že zľadovatený povrch mu až tak nevyhovoval.

"V predchádzajúcich pretekoch bol úplne iný sneh. Množstvo vypadnutí ukazuje, aké náročné bolo jazdiť na tejto podložke. Navyše je to jeden z najťažších svahov v kalendári. V prvom kole som cítil tlak, v druhom som už jazdil uvoľnenejšie. Samozrejme, som sklamaný, po troch víťazstvách chcete znovu stáť na pódiu. Taký je však šport," povedal pre ORF Feller, ktorý si aj štvrtým miestom upevnil vedúce postavenie v priebežnej klasifikácii disciplíny.

Rakúsky lyžiar Manuel Feller Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/AP/Giovanni Auletta

Vedie ju s náskokom 187 bodov pred Strasserom. V celkovom poradí SP sa posunul na piatu priečku, na čele zostal Švajčiar Marco Odermatt, ktorý v slalomoch neštartuje.

Náročná, selektívna trať opäť "sedela" Daveovi Rydingovi, skúsený Brit skončil na obľúbenom svahu na piatom mieste (+0,96). Preteky sa absolútne nevydarili Nórom. Už 1. kolo nedokončili spolufavoriti Atle Lie McGrath, Sebastian Foss-Solevaag a Alexander Steen Olsen, ktorý vypadol v treťom slalome za sebou.

Henrik Kristoffersen 30. časom tesne prekĺzol do 2. kola, no v ňom sa majster sveta z Courchevelu a trojnásobný držiteľ malého glóbusu (2016, 2020, 2022) nedokázal výraznejšie posunúť a skončil nakoniec na 21. priečke (+3,75). Nástrahy prvého kola nezvládli ani domáci Fabio Gstrein, Michael Matt, Bulhar Albert Popov, Chorvát Filip Zubčič.

V 2. kole vypadli aj olympijský šampión z Pekingu 2022 a piaty po 1. kole Clement Noel z Francúzska či ďalší Nór Timon Haugan. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.