Krutá facka pre organizátora šampionátu: 60-tisíc divákov zmeravelo, historický debakel

Victor Osimhen a Edgar v súboji Nigérie s Guinea-BissauVictor Osimhen a Edgar v súboji Nigérie s Guinea-Bissau Zdroj: SITA/AP/Themba Hadebe

ABIDJAN - Futbalisti Rovníkovej Guiney sa stali prekvapujúcimi víťazmi A-skupiny Afrického pohára národov.

V pondelkovom záverečnom treťom stretnutí zdolali domáci tím Pobrežia Slonoviny 4:0. Spolu s nimi ide ďalej z druhého miesta Nigéria. Z "béčka" si zaistili postup Kapverdy a Egypt po vzájomnej remíze 2:2.

Organizátor šampionátu Pobrežie Slonoviny duel nezvládol a k úspechu mu nepomohla ani podpora zaplneného štadióna v Abidjane s kapacitou 60.000 divákov. Nigéria zvíťazila nad Guineou-Bissau 1:0 a rovnako ako Rovníková Guinea získala v skupine sedem bodov. Má však horšie skóre a do osemfinále tak postúpila z 2. priečky. Pobrežie Slonoviny má na konte tri body a stále sa môže dostať medzi najlepších 16 tímov. Musí však čakať na vývoj vo zvyšných piatich skupinách.

Kapverdy mali už pred stretnutím istotu prvej priečky v tabuľke. Napriek tomu komplikovali postupové šance Egypta, ktorý nastúpil bez zraneného Mohameda Salaha a držali nerozhodný stav 1:1 až do 93. minúty, keď skóroval Mostafa Mohamed. V deviatej minúte nadstavenia vyrovnal na 2:2 Bryan Teixeira, no to už Egypťania vedeli, že rovnakým výsledkom skončil aj druhý súboj v skupine.

Ghana predviedla proti Mozambiku kolaps v úplnom závere, keď v nadstavenom čase inkasovala dvakrát. Najprv v 91. minúte znížil na 1:2 z penalty Geny Catamo a v 94. minúte uzavrel skóre Reinildo Mandava. Ghana sa stále môže dostať medzi štyri najlepšie mužstvá na 3. priečke zo šiestich skupín, no iba s dvoma bodmi to bude mať náročné.

Africký pohár národov

A-skupina:

Rovníková Guinea - Pobrežie Slonoviny 4:0 (1:0)

Mozambik - Ghana 2:2 (0:1)
Góly: 90.+1. Catamo (z 11 m), 90.+4. Mandava - 15. a 70. Ayew (oba z 11 m)

Kapverdy - Egypt 2:2 (1:0)
Góly: 45.+1. Benchimol, 90.+9. Teixeira - 50. Trezeguet, 90.+3. Mustafa Mohamed

1. Kapverdy 3 2 1 0 7:3 7*
2. Egypt 3 0 3 0 6:6 3*
3. Ghana 3 0 2 1 5:6 2
4. Mozambik 3 0 2 1 4:7 2

Viac o téme: Nigéria Pobrežie Slonoviny Africký pohár národov Rovníková Guinea Guinea-Bissau