Nikto netušil, čo bude nasledovať: Spomienka na rok 1924 a prvú zimnú olympiádu
CHAMONIX - Keď sa pred sto rokmi vo francúzskom horskom stredisku Chamonix zišli vyše tri stovky športovcov z 16 krajín pri príležitosti Týždňa zimných športov, nikto z nich zrejme netušil, že stoja pri zrode významnej udalosti.
Divácky veľmi úspešné podujatie, ktoré prebehlo od 25. januára do 5. februára 1924, bolo spätne uznané za prvé zimné olympijské hry a z pôvodne skromnej akcie sa časom stal športový sviatok, okolo ktorého sa aj vďaka sponzorom či televíznym právam točí čoraz viac peňazí.
Súťaže v behu a skoku na lyžiach, severskej kombinácii, ľadovom hokeji, rýchlokorčuľovaní, jazde na boboch, curlingu a pretekoch vojenských hliadok (predchodcovia dnešného biatlonu) mali pôvodne byť len predohrou letnej olympiády v Paríži. K jej organizovaniu dostali Francúzi súhlas od Medzinárodného olympijského výboru už v roku 1921, avšak k definitívnemu uznaniu akcie za prvú zimnú olympiádu došlo až na kongrese MOV v Prahe v máji 1925.
Premiérový triumf dosiahol americký rýchlokorčuliar Charles Jewtraw, ktorý ovládol preteky na 500 metrov. Najúspešnejším športovcom hier sa stal jeho fínsky kolega Clas Thunberg, ktorý k trom zlatým pridal po jednej striebornej aj bronzovej medaile. Tri výhry vybojoval aj nórsky lyžiar Thorleif Haug, obe severské krajiny suverénne opanovali medailové poradie krajín.
Československá výprava
Československá výprava 27 športovcov sa z Chamonix vracala bez cenného kovu, hoci štvrtého krasokorčuliara Josefa Slívu pripravila o bronz len nepriazeň rozhodcov. Hokejisti skončili piati, do elitnej desiatky sa zmestili ešte lyžiari Josef Adolf, Walter Buchberger a Franz Wende. O historicky prvú čs. medailu zo zimných olympiád sa o štyri roky neskôr v Svätom Moritzi postaral bronzový skokan Rudolf Burkert.
Hry sa potom s výnimkou vojnového obdobia konali v pravidelnom štvorročnom cykle v rovnakých rokoch ako letné OH až do roku 1992. Po Albertville hostil podľa rozhodnutia MOV Lillehammer hry už v roku 1994, odvtedy sa zimné a letné olympiády striedajú po dvoch rokoch.
Z doterajších 24 ZOH sa ich 14 uskutočnilo v Európe, šesť v Amerike a štyri v Ázii, o usporiadateľstvo sa rozdelilo 13 krajín. Najčastejším hostiteľom sú USA, kde najväčší sviatok zimných športov prebehol už štyrikrát. Počet disciplín medzitým stúpol zo 16 o rovnú stovku, počet zúčastnených sa viac ako desaťnásobil. Českí a čs. športovci doteraz vybojovali 12 zlatých, 19 strieborných a 28 bronzových medailí.
- Autor: © Zoznam/
- Zdroj: ČTK