Nemec dostáva mraky minút a on nič? Frustrácia v AHL utopeného Čecha eskaluje

Český bek David JiříčekČeský bek David Jiříček Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

COLUMBUS - Pred NHL draftom 2022 sa skloňovali dve mená obrancov, ktorí by mohli byť vybraní ako prví spomedzi tohto postu - Šimon Nemec a David Jiříček.

Debaty boli o čosi pestrejšie aj v československom prostredí, novinári i fanúšikovia sa predháňali v predpovediach, názoroch a pohľadoch, ktorý hráč má väčší potenciál a mal by byť vybraný ako prvý. Napokon ním bol Šimon Nemec, a to už na druhom mieste. Jiříček musel čakať, kým si ho zo šiestej priečky nevybral Columbus Blue Jackets.

Obaja chlapci odvtedy urazili dlhú cestu, Nemec opustil Nitru, minulý ročník odohral za Uticu Comets, farmu New Jersey v AHL. Viackrát zdôrazňoval v rozhovoroch, že na farme nie je zle, ale chcel by hrať NHL čo najskôr. Pochopiteľne, najslávnejšia liga sveta je lákadlom, tobôž ak viete, že nie ste od nej na míle ďaleko. Jiříček si vyskúšal NHL, zahral si štyri zápasy, celý rok však prevažne strávil v AHL.

Kým minulý rok sa ani od jedného hráča neočakávalo, že by hral väčšie minúty v NHL, prebiehajúca sezóna už mala písať iný príbeh. Šimon Nemec sa v tréningovom kempe dlho bil o miesto, napokon bol poslaný do AHL, ale dlhodobé zranenie kľúčového beka Dougieho Hamiltono nenechalo New Jersey inú možnosť, iba povolať Nemca a venovať mu jedinečnú príležitosť opantať si zadné rady Devils spolu s mladým kolegom Lukeom Hughesom.

Prvý Jiříčkov gól v NHL

Zaobchádzanie s jeho kolegom z draftového ročníka, 20-ročným Jiŕíčkom, spôsobilo mnoho otázok v končinách štátu Ohio, kde sídlia Blue Jackets. Tréner Pascal Vincent povedal, že neverí, že v súčasnosti je jeho mladý český zverenec jedným zo šiestich obrancov mužstva, preto bol poslaný na farmu už štvrtýkrát v ročníku. Rodák z mesta Klátovy však neshúlasí a začína byť frustrovaný.

"V NHL som hral dobrý hokej, v súčasnosti som NHL hráčom. To je môj názor a práve teraz by som mal byť v NHL. Vidím chlapcov môjho draftového ročníka - Šimon Nemec, Kevin Korchinski, dostávajú šancu aj v presilovkách, hrajú tony minút. Sú to síce iné tímy, iné situácie, ale môžem sa s nimi porovnávať. Chcem iba šancu," myslí si Jiříček.

Je síce celkom v poriadku, že sa porovnáva so svojimi rovesníkmi, ale treba podotknúť, že New Jersey bolo nútené siahnuť po Nemcovi po vážnom zranení Dougieho Hamiltona, a Chicago sa nachádza v prestavbe, Kevin Korchinski mal možnosť hrať v páre so Sethom Jonesom, najskúsenejším obrancom tímu, takisto s momentálne zraneným Connorom Murphym, či Rusom Nikitom Zajcevom.

Nevraviac o tom, že situácia nielen každého hokejistu, ale i človeka, je jedinečná a nemožno sa porovnávať s inými.

Columbus sa v lete odhodlal pre zisk dvoch ostrieľaných hráčov do obrany - Ivana Provorova a Damona Seversona. Navyše, so Seversonom podpísal osemročný kontrakt na 50 miliónov dolárov. Môžeme predpokladať, že ak by sa jeden z nich, nedajbože, zranil, predovšetkým pravák Severson, tak Jiříček by bol prvým povolaným z Clevelandu.

Na snímke český obranca Galéria fotiek (2) Český obranca David Jiříček Zdroj: SITA/AP/Jay LaPrete

Jiříček hral v NHL naposledy 9. januára pri prehre Columbusu 0:5 na ľade Winnipegu, pričom na ľade si odkrútil iba 15 minút a 45 sekúnd. Potom strávil tri zápasy ako zdravý náhradník a následne ho poslali do AHL. Minulú nedeľu bol znova povolaný pred odchodom Jackets na päťzápasový trip po klziskách súperov. V utorok nehral a vo štvrtok bol poslaný na farmu.

Kým Jiříček nie je dvakrát nadšený zo zaobchádzania s ním, Blue Jackets tvrdia, že v jeho prípade konajú tak ako s ktorýmkoľvek iným prospektom, rozhodnutia vraj smerujú smerom na dlhodobú budúcnosť. "Máme pocit, že ak aj nehrá v roli, ktorú bude v budúcnosti v NHL plniť, pre jeho rozvoj je najlepšie hrať proti NHL hráčom a trénovať proti nim. Už dokázal, že v tejto lige je dobrým hráčom," vysvetlil GM Jackets Jarmo Kekäläinen.

Ak je to tak, ako tvrdí fínsky manažér, prečo potom nedostáva Jiříček poriadnu šancu v NHL? Skúšanie psychickej odolnosti mladého hokejistu, ako zvládne opakované presuny na trase NHL - AHL a späť? Možno. Keď sa Jiříček zdržiaval v prvom tíme a nehral, tak s trénermi aspoň pracoval na korčuľovaní, takže jeho čas bol využitý prínosne a robil pokroky.

"Vidíme v ňom obrovský potenciál. Tento mladý muž musí hrať veľa minút a byť na ľade, na presilovke. Musí hrať v závere každej tretiny. Má úžasné zručnosti, také, ktoré sa nedajú naučiť," povedal tréner Pascal Vincent.

Pravá strana obrany patrí Erikovi Gudbransonovi, v druhom páre hráva Damon Severson. Ak v Columbuse uplatňujú metódu, že hokejistu radšej nechajú dozrieť v AHL a hrať 20-25 minút v každej hernej situácii, než aby ho dusili 15 minútami v tretej obrannej dvojici v NHL, potom ich postup dáva zmysel.

Čo však nedáva väčší význam, sú slová vedenia klubu, ktoré mu v novembri 2023 oznámilo, aby si v Columbuse našiel bývanie. Takýto rozhovor často znamená, že hráč presvedčil natoľko, že už zostane v prvom tíme. Jiříček tak urobil a apartmán v Columbuse zíva prázdnotou, zatiaľ čo býva v clevelandskom hoteli.

"Chlapci v Clevelande sú úžasní, rovnako tak tréneri. Byť tam je zábava, pretože aj veľa vyhrávame. Je tam dobrá energia, ale stále... toto nie je to, čo chcem, správne?" položil Jiříček rečnícku otázku novinárom.

Jiříček nateraz zostane v AHL a jedine výkonmi môže presvedčiť pánov na úrovni NHL, že tam patrí aj on. Blue Jackets však hrajú naposledy zajtra na ľade St. Louis, potom sa chystajú na 10-dňovú pauzu, pretože NHL čaká prestávka pre Zápas hviezd.

Kedy ho najbližšie uvidíme v drese Columbuse Blue Jackets, tak pre túto chvíľu zostáva v prvom rade na ňom. Alebo netrpezlivosť naberie nečakané kontúry a požiada o výmenu? Uzávierka prestupov nás čaká v piatok 8. marca.

Viac o téme: Columbus Blue Jackets Šimon Nemec David Jiříček Pascal Vincent

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy