Včera diskvalifikácia, dnes nečakaná správa: Kanaďania hromžia, Rusi neprídu o medailu

Ruská krasokorčuliarka Kamila ValijevováRuská krasokorčuliarka Kamila Valijevová Zdroj: SITA/AP/Alexander Zemlianichenko

LAUSANNE - Medzinárodná korčuliarska únia rozhodla, že po diskvalifikácii Kamily Valijevovej za doping získa Rusko za súťaž krasokorčuliarskych družstiev na zimných olympijských hrách v Pekingu 2022 namiesto zlata bronz.

Valijevová príde aj o titul z majstrovstiev Európy, ktoré sa konali mesiac pred olympiádou. ISU dnes po pondelkovom verdikte Športového arbitrážneho súdu, ktorý potrestal Valijevovú štvorročným zákazom štartov a diskvalifikáciou od decembra 2021, zverejnila nové poradie súťaže družstiev zo ZOH, ktorú vyhralo Rusko. Na prvé miesto sa podľa očakávania posunul tím USA, druhé je pôvodne tretie Japonsko.

Ruský tím však diskvalifikovaný nebol a ISU mu iba odpočítala body za výsledky Valijevovej, nepripočítala ale body ostatným družstvám. Rusko tak kleslo z prvej na tretiu pozíciu, ktorú obhájilo o bod pred Kanadou, ktorá sa tak nedočkala posunu na medailovú priečku. 

Zástupcovia Kanady a Ruska v prvej reakcii uviedli, že zvážia možnosť odvolania. "Skate Canada je postojom ISU v dlho očakávanom prípade udeľovania medailí mimoriadne sklamaná," oznámila národná korčuliarska federácia. "Silno s rozhodnutím ISU nesúhlasíme a zvážime všetky možnosti odvolania," dodala Skate Canada.

Bronzovú medailu Valijevová nedostane

Vtedy 15-ročná Valijevová získala v olympijskej súťaži družstiev pre Rusko maximálny počet 10 bodov za víťazstvo v krátkom programe a voľnej jazde. Bez jej 20 má v upravenom poradí Rusko na konte 54 bodov, o bod viac ako štvrtá Kanada. Bronzovú medailu však vzhľadom na svoju diskvalifikáciu Valijevová nedostane.

"ISU je v súvislosti s realizáciou tohto rozhodnutia v úzkom kontakte s Medzinárodným olympijským výborom a príslušnými členskými federáciami," uviedla ISU.

Kvôli diskvalifikácii zo súťaží od 25. decembra 2021 odobrala korčuliarska únia podľa očakávania Valijevovej titul majsterky Európy, ktoré sa konali v januári 2022 v Tallinne. Na prvú pozíciu sa posunula jej krajanka Anna Ščerbakovová, na druhú priečku ďalšia Ruska Alexandra Trusovová a svoju medailovú zbierku rozšírila bronzom Belgičanka Loena Hendrickxová, ktorá pred dvoma týždňami vyhrala ME v Kaunase. 

Valijevová prišla tiež o štvrté miesto z individuálnej súťaže na ZOH v Pekingu, do ktorej mala podmienečne nastúpiť po zverejnení svojho dopingového prípadu a pod tlakom okolností nenaplnila úlohu favoritky. 

Doping sa jej do tela dostal náhodou

Valijevová mala v decembri 2021 na ruskom šampionáte pozitívny test na trimetazidín. Po zverejnení dopingového nálezu počas ZOH v Pekingu sa obhajovala tvrdením, že sa jej zakázaná látka do tela dostala náhodou z dedkových liekov. Ruský tribunál začiatkom minulého roka rozhodol, že pretekárka nenesie za kauzu žiadnu vinu.

Proti tomu sa k CAS odvolali svetová aj ruská antidopingová agentúra. WADA požadovala pre Valijevovú štvorročný zákaz štartov. RUSADA navrhovala udeliť mladej reprezentantke len napomenutie a žiadala o ponechanie zlatej medaily z olympijskej súťaže družstiev.

ISU žiadala jej diskvalifikáciu zo všetkých súťaží od dátumu pozitívneho nálezu. Arbitráž kauzu prerokovala v novembri a napokon sa priklonila na stranu WADA a ISU.

Viac o téme: Rusko ZOH 2022 OH Peking Kamila Valijevová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy