Verdikt, na ktorý čaká celý športový svet: Kedy sa rozhodne dopingový prípad ruského talentu?

Krasokorčuliarka Ruského olympijského výboru (ROC) Kamila ValijevováKrasokorčuliarka Ruského olympijského výboru (ROC) Kamila Valijevová Zdroj: SITA/AP/David J. Phillip

LAUSANNE - Športový arbitrážny súd vynesie svoj verdikt v dopingovom prípade ruskej krasokorčuliarky Kamily Valijevovej v januári 2024.

Svetová antidopingová agentúra (WADA) a Medzinárodná korčuliarska únia sa odvolali proti rozhodnutiu Ruskej antidopingovej agentúry, že Valijevová nenesie žiadne zavinenie ani nedbanlivosť za pozitívny test z 25. decembra 2021.

RUSADA potrestala Valijevovú za užitie lieku proti angíne iba zrušením výsledku z dňa, v ktorom sa jej liek vo vzorke objavil, teda z 25. decembra 2021. Informácia o náleze sa zverejnila až počas ZOH 2022 v Pekingu, MOV vtedy 15-ročnej Ruske umožnil štartovať s odôvodnením, že ide o chránenú osobu pre jej vek. Prípad v septembri odročili po tom, ako si vyžiadali ďalšiu dokumentáciu, ale komisia si odvtedy vypočula záverečné vyjadrenia a na začiatku budúceho roka vydá rozhodnutie.

"Strany sme informovali, že CAS zodpovedný za tento prípad bude rokovať a pripraví rozsudok obsahujúci rozhodnutie a odôvodnenie," uviedol CAS vo vyhlásení.

Top kauza ZOH 2022

Valijevová pomohla Rusku k zisku zlatej medaily na minuloročných ZOH v Pekingu v tímovej súťaži. Vo veku 15 rokov sa stala prvou korčuliarkou, ktorá v olympijskej súťaži skočila štvoritý skok. Na druhý deň jej oznámili, že pred hrami mala pozitívny test na trimetazidín, liek používaný na liečbu angíny, ktorý je pre športovcov zakázaný.

WADA a ISU požadujú až štvorročný zákaz a anulovanie všetkých výsledkov Valijevovej od konca roka 2021. Ruská krasokorčuliarka vysvetľovala celý prípad kontamináciou príboru, o ktorý sa delila so svojím starým otcom. Ten spomínaný liek užíval a každý deň ju vozil na tréning.

Viac o téme: Čas Kamila Valijevová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy