Nežiada sa nič, iba konečný rezultát: Ruská hriešnica stále netuší, čo ďalej s kariérou

Kamila ValijevováKamila Valijevová Zdroj: SITA/AP/Alexander Zemlianichenko

LAUSANNE - Športový arbitrážny súd začne v utorok prejednávať prípad dopingu krasokorčuliarky Kamily Valijevovej z decembra 2021, ktorý významne ovplyvnil zimné olympijské hry 2022 v Pekingu.

Pozitívny nález z ruského šampionátu vtedy vyšiel najavo až po súťaži družstiev, v ktorej Valijevová štartovala. Tímy tak za ňu zatiaľ nedostali medaily a nie je jasné, kedy sa ich dočkajú. CAS nezverejnil termín, kedy rozhodne.

Tento týždeň budú arbitri CAS štyri dni na diaľku prostredníctvom videokonferencie vypočúvať teraz sedemnásťročnú krasokorčuliarku, odborníkov a ďalších svedkov. Na stole majú tri rôzne odvolania proti verdiktu ruského tribunálu, ktorý začiatkom tohto roku rozhodol, že Valijevová nenesie za svoju dopingovú kauzu žiadnu vinu.

WADA požaduje štvorročný zákaz štartov, ISU chce nechať rozhodnutie o dĺžke trestu na arbitráži. Zároveň ale ISU žiada diskvalifikáciu Valijevovej zo všetkých súťaží od dátumu pozitívneho nálezu, ktorý mala vtedy pätnásťročná krasokorčuliarka v decembri 2021 na ruskom šampionáte. Arbitráž tak má rozhodnúť aj o konečnom poradí súťaže družstiev na hrách v Pekingu.

Bez postihu nechce na rozdiel od vlastnej disciplinárnej komisie dopingový nález nechať ani RUSADA. Navrhuje ale udeliť mladej reprezentantke len napomenutie a žiada o ponechanie zlatej medaily z olympijskej súťaže družstiev. Valijevová mala pozitívny test na trimetazidín. Obhajovala sa tvrdením, že sa jej zakázaná látka do tela dostala náhodou z liekov starého otca.

Medzinárodný olympijský výbor kvôli kauze odložil udelenie tímových medailí, ale Valijevovej umožnil nastúpiť do súťaže žien. V nej bola hlavnou favoritkou, ale vystúpenie pod tlakom okolností nezvládla a obsadila až štvrté miesto. Rovnako ako ďalší ruskí krasokorčuliari teraz nesmie kvôli agresii na Ukrajine štartovať na medzinárodnej scéne, ale na domácej pôde naďalej preteká. Vlani v decembri bola druhá na majstrovstvách Ruska.

Uzavretie dlhotrvajúcej kauzy zatiaľ márne vyzerajú ostatní medailisti zo súťaže krasokorčuliarskych družstiev na ZOH 2022 - druhé Spojené štáty americké a tretie Japonsko - aj štvrtá Kanada, ktorá by sa mohla posunúť na stupne víťazov.

Americký krasokorčuliar Vincent Zhou v rozhovore pre BBC kritizoval, že viac ako rok a pol od olympiády majú stále prázdne ruky a minimum informácií o tom, čo sa okolo dopingového prípadu Valijevovej deje. "Nemáme žiadny dôvod sa domnievať, že sú naše záujmy adekvátne reprezentované," povedal.

Spoločne s kolegami z amerického krasokorčuliarskeho tímu požiadal, aby mohol rokovanie sledovať. CAS to odmietol s tým, že výpovede budú neverejné. To sa Zhouovi nepáči. "Otvorené a transparentné vypočutie by rozhodne pomohlo k tomu, aby športovci pochopili akékoľvek rozhodnutie, ktoré urobia. Priehľadnosť by vytvorila dôveru v globálny antidopingový systém, ktorý ju stratil u svojich najdôležitejších aktérov - športovcov," rozčuľoval sa majiteľ dvoch bronzových medailí z MS.

Viac o téme: Čas Športový arbitrážny súd Vincent Zhou Kamila Valijevová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy