Hotovo, je vybavené: Slávny pretekár a Saganov rival dáva zbohom cyklistike

Český cyklista Zdeněk ŠtybarČeský cyklista Zdeněk Štybar Zdroj: Profimedia

TÁBOR - Český cyklista Zdeněk Štybar nedeľňajším štartom na majstrovstvách sveta v cyklokrose v Tábore uzavrie profesionálnu kariéru.

Tridsaťosemročný trojnásobný majster sveta z rokov 2010, 2011 a 2014, ktorý má za sebou tiež úspešnú kariéru na ceste, to dnes povedal novinárom.

Práve v Tábore odštartoval Štybar pred 14 rokmi svoju cestu medzi cyklistickú špičku. Na ceste, kde vybojoval napríklad etapové víťazstvá na Tour de France (2015) a Vuelte (2013) a vyhral tiež Eneco Tour, či tri rôzne klasiky, pretekal naposledy vlani v októbri. Na cyklokrosovom šampionáte sa predstaví tiež ako finišman českého tímu v piatkovej štafete.

V predchádzajúcich sezónach sa Štybar trápil so zdravotnými ťažkosťami. Myšlienky o uzavretí kariéry prišli najmä po tom, ako austrálska stajna Jayco AlUla, ktorej farby minulý rok obhajoval, stratila záujem predĺžiť spoluprácu.

S odstupom času Štybar v posledných týždňoch zvažoval, že si kariéru na ceste ešte o jednu sezónu predĺži v domácej kontinentálnej stajni ATT Investments. Nakoniec sa ale rozhodol, že sa rozlúči v Tábore.

Český cyklista Zdeněk Štybar Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

"Myslím si, že si nemôžem vybrať lepšie preteky pre koniec kariéry ako práve majstrovstvá sveta v cyklokrose v Tábore," povedal Štybar.

Na juhu Čiech je na roztrhanie. Pre organizátorov je hlavnou tvárou šampionátu, kľúčovou postavou, ktorá bude mať významný vplyv na návštevnosť v areáli Komora. A s ohľadom na jeho kontakty v Belgicku, kde tiež trvalo žije, sa teší aj veľkému záujmu zahraničných médií.

"Snažím sa to vydržať a nejakým spôsobom si to užiť. Už v pondelok ale bude všetko inak. Skôr mám strach, že nebudem mať čo robiť. Nejaké veci v hlave mám, ale to nestojí za zmienku," uviedol Štybar.

Tímu ATT bude ale zrejme predsa len vypomáhať. Len zatiaľ nespresnil, v akej úlohe. V hre bola aj pozícia športového riaditeľa, prípadne mentora alebo ambasádora, ako uviedol pred troma týždňami šéf stajne Radim Kijevský.

"Bude to skôr poradenská úloha. Nadviažeme určitú spoluprácu. Aby som však šiel pretekať, to by sa muselo ešte počkať a určité veci vyladiť," vysvetlil Štybar.

Bicykel si budem už len užívať

Akonáhle uzavrie dráhu profesionála, chce si už bicykel iba užívať a jazdiť pre radosť. "Už nebudem pozerať na wattmeter, aký mám ísť interval zajtra, pozajtra... jednoducho si pôjdem užiť bicykel, až bude pekne. Ak nebude pekne ako včera, tak na bicykel jednoducho nepôjdem. Chcem si už bicykel len užívať a nebudem jazdiť na výsledky," tešil sa Štybar.

Už skôr naznačil ambície štartovať v iných cyklistických disciplínach. Lákala ho napríklad účasť na Cape Epic v JAR, maratónskom etapovom preteku dvojíc na horských bicykloch.

"Teraz to je veľmi skoro po Tábore. To by toho bolo trochu veľa. Ide určite o veľkú výzvu, ale to sú preteky, ktoré môžem ísť vždy. Za rok, za dva. Keby som išiel teraz, tak by všetci chceli, aby som išiel na výsledok. Všetci by očakávali, že budem bojovať o umiestnenie. Ale ja, keď skončím, tak chcem tú kariéru vážne ukončiť," vyhlásil Štybar.

Viac o téme: Zdeněk Štybar
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá