Rekordér a muž veľkých pretekov: Smútok atletického sveta, odišla jedna z najväčších legiend

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PARÍŽ - Vo veku 87 rokov zomrela niekdajšia hviezda francúzskej atletiky Michel Jazy, strieborný olympijský medailista v behu na 1500 metrov z Ríma 1960 a dvojnásobný majster Európy. O jeho úmrtí dnes informovala Francúzska atletická federácia.

"Som zdrvený," povedal agentúre AFP šéf francúzskej atletiky André Giraud. "Pre atletický svet a našu federáciu je to obrovská strata, zvlášť v roku olympijských hier v Paríži," dodal.

Jazy na hrách v Ríme nestačil len na Austrálčana Herba Elliota, ktorý zvíťazil vo svetovom rekorde 3:35,6. O dva roky neskôr sa stal v Belehrade majstrom Európy na 1500 metrov v pretekoch, v ktorých dobehol tretí československý reprezentant Tomáš Salinger.

V roku 1966 na kontinentálnom šampionáte v Budapešti ovládol Jazy 5000 metrov a na tisícpäťstovke skončil druhý. Počas kariéry vytvoril deväť svetových rekordov na neolympijských tratiach.

Viac o téme: Michel Jazy