Česi sa chystajú na organizáciu majstrovstiev sveta: Na podujatie dorazí aj hlava štátu

Český cyklista Zdeněk ŠtybarČeský cyklista Zdeněk Štybar Zdroj: Profimedia

TÁBOR - Majstrovstvá sveta cyklokrosárov, ktoré sa uskutočnia od piatka do nedele v Tábore, uskutočnia za dôkladných bezpečnostných opatrení.

Dôvodom je nielen neutešená situácia vo svete či decembrová tragická udalosť na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, ale tiež očakávaná návšteva prezidenta Petra Pavla. Ako uviedol dnes v rozhovore pre ČTK šéf organizačného výboru a zároveň predseda komisie cyklokrosu Petr Balogh, opatrenia neboli nikdy v histórii rozsiahlejšie.

"Takéto bezpečnostné opatrenia - a nielen pri majstrovstvách sveta v Tábore - sme ešte nikdy nerobili. Prerobili sme celý evakuačný plán, bolo školenie veliteľov jednotlivých úsekov a každý má jasný pokyn, čo má robiť, keby sa čokoľvek stalo: kadiaľ by prebiehala evakuácia, kadiaľ by prichádzali záchranky, prípadne hasičské autá. Musím povedať, že v takom rozsahu je to pre mňa celkom novinka," povedal Balogh.

Nadšenie hneď opadlo

Priznal, že keď v čase najväčších príprav bolo potrebné stráviť bezpečnostným zabezpečením hneď niekoľko dní, nebol úplne nadšený. "Ale spätne si veľmi dobre uvedomujem, že je to hrozne dôležité. Aj preto, že majú sem prísť vrcholní zástupcovia českého politického života. Dnes už je asi jasné, že v sobotu príde pán prezident Pavel, v nedeľu potom pani Pekarová Adamová. Aj pre ich bezpečnosť chceme urobiť maximum. Ľudí, ktorí majú na starosť vyslovene túto ochranu, bude rádovo až 150," priblížil Balogh.

Celkovo je navýšenie personálu, ktorý bude mať na starosti hladký priebeh šampionátu, enormné. "Rámcovo je to asi triapolkrát viac ľudí, než v minulosti. Len usporiadateľov tu bude 350. Je to všetko celkom zložité zabezpečiť, ale na druhej strane - sú to majstrovstvá sveta. A to je len jedno, takže nemá cenu o tom veľmi špekulovať. Tak to jednoducho je a je potrebné to zvládnuť," povedal Balogh.

Ako už predtým uviedol, rád by, aby návštevnosť MS presiahla päťdesiattisíc ľudí. "V predpredaji sa blížime k méte 30-tisíc predaných - a tiež už vydaných - vstupeniek. Myslím, že tých zhruba dvadsaťtisíc sa môže pokojne predať na mieste, lebo ľudia nie sú tak úplne zvyknutí kupovať si vstupenky na cyklokros v predpredaji. Mne osobne by sa páčilo, keby sme sa dostali napríklad až cez hranicu 70-tisíc ľudí, avšak tých päťdesiat by sme mali určite prekonať," uviedol Balogh.

V Tábore sa bude bojovať o svetové medaily štvrtýkrát po rokoch 2001, 2010 a 2015. Na šampionát je akreditovaných okolo 120 novinárov. Približne dve tretiny z nich dorazí na juh Čiech zo zahraničia, rovnako ako aj divákov. Najväčšiu vlnu možno očakávať z Belgicka a Holandska, dvoch hlavných cyklokrosových veľmocí.

Viac o téme: Cyklokros MS v cyklokrose Petr Pavel Peter Balogh
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá