Žiadny psychopat ani chorý maniak: Americká tenisová sympaťáčka má otca zo zlata

Americká tenistka Coco GauffováAmerická tenistka Coco Gauffová Zdroj: SITA/AP/Asanka Brendon Ratnayake

OMAHA - Nadhodenie žltozelenej tenisovej loptičky, výrazné pokrčenie kolien, dopad guľatého čuda pomocou gravitácie smerom k zemi a vo vhodnom momente švih a nechytateľná pravou rukou na opačnú stranu kurtu. Nehybný súper, eso a fiftín pre chlapa, ktorý sa podobá na slávneho Stiflera z americkej tínedžerskej komédie Prci, prci prcičky.

Reč je, pravdaže, asi ste už zistili, o Andym Roddickovi, mužovi, ktorý ukončil kariéru po US Open 2012. Rodák z Nebrasky sa nikdy netajil tým, že si nedáva vreckovku pre ústa a vždy priamo hovoril presne to, čo mal akurát na srdci a hlboko v duši. Veď načo si mazať ústa falošne sladkým medom, ak niečo nie je pravda?

Roddick má aj svoj podcast, pravidelne ho spovedá napríklad americká tenisová televízia Tennis Channel, kde vyjadruje svoje postrehy na rôzne tenisové témy. Vo svojom podcaste najnovšie hovoril o vplyve tenisových rodičov. A jeho slová by sa pokojne mohli preklopiť i na iné športové disciplíny, keď chcú mať stvoritelia svojich detí výraznú úlohu a tvária sa, že sú lepší než samotní tréneri.

Jednou zo svetlých rodičovských osobností v tomto ohľade je Corey Cauff, otec stále iba 19-ročnej tenistky. Grandslamová víťazka sa mohla behom detstva spoľahnúť, že jej otec plne nechal trénerské tímy, aby pracovali s jeho dcérou.

Andy Roddick, niekdajší americký Galéria fotiek (2) Andy roddick, niekdajší tenisový bombardér Zdroj: SITA/AP/Mike Groll

Ako hovoril populárny slovenský zabávač z východného Slovenska - pekár nech pečie, maliar nech maľuje, úlohou trénerov je trénovať a zdokonaľovať svojich zverencov. Rodiča nič nepredurčuje k tomu, aby vedel, čo potrebuje jeho dieťa z profesionálneho športového hľadiska.

"Corey Gauff porozumel tomu, že bolo potrebné odísť nabok a nechať trénerov Coco, aby sa postarali o jej rozvoj ako mladej tenisovej hráčky. Bol tu a jeho schopnosť nesnažiť sa o to, aby bol v centre pozornosti a nepotreboval, aby išli informácie od neho, je niečo raritné a zdá sa, že ide o niečo, čo by malo byť jasné. Ale v histórii nášho športu nie je," povedala bývalá svetová jednotka.

Muž, ktorému Roger Federer zahatal niekoľko šancí na zisk grandslamového titulu, pripomenul, že vo svete tenisu existuje veľa rodičov s označením zlý príklad. "Je tu veľa varovných príkladov, nebudem ich menovať z dôvodu rešpektu voči ľuďom, ktorí by sa v tom našli, ale v našom športe to bolo nekontrolovateľné. Taktiež sa o tomto už trochu hovorilo, ale musíme hovoriť oveľa viac. Špeciálne v našom športe, kde máme negatívnu históriu otcov tenistov, ktorí boli psychopati a nezodpovední smerom k človeku ako celku," zakončil sa 41-ročný Američan.

Viac o téme: Andy Roddick Coco Gauffová Cory Gauffová

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy