Quo Vadis, Holger? Mal naháňať Alcaraza a Sinnera, zatiaľ nie a nie nájsť východ z tunela

Dánsky tenista Holger RuneDánsky tenista Holger Rune Zdroj: SITA/AP/Asanka Brendon Ratnayake

BRATISLAVA – Perfektný servis umiestnený takmer presne na téčko, bleskový nábeh na sieť a následne pomerne atypický bekhendový liftovaný volej smerujúci von z dvorca. Celkom zaujímavý recept na víťazný fiftín, dokonca proti mečbalu súpera, no nie?

Lenže z opačnej strany kurtu prišla ešte rafinovanejšia, priam nekompromisná odpoveď. Pre mnohých relatívne neznámy mladík, ktorého okrem evidentného sebavedomia zdobí aj šiltovka, tetovanie či náušnica, sa pred rozvášnenými divákmi na treťom najväčšom štadióne v Melbourne Parku predviedol v najlepšom možnom svetle.

Horko-ťažko zachytený ritern a najmä brilantné čítanie hry podčiarknuté fenomenálnym obhodením bezmocného protivníka. A potom už iba oslava životného víťazstva. Navonok trochu chladná, skoro ako v podaní ľadového muža menom Björn Borg, ale vo vnútri celkom určite skákal od šťastia. A niečo predsa len poslal aj von. Raketa pustená k zemi, zaťatá päsť, ukazovák namierený na hlavu v štýle Stana Wawrinku, no a šup-šup k sieti podať ruku jednému z najlepších tenistov sveta.

Game, set, match, Arthur Cazaux!

Haló, hľadá sa forma

Dvadsaťjedenročný Francúz, v tom čase až 122. muž rebríčka ATP, ktorý mal pred príchodom do krajiny protinožcov na konte jediné víťazstvo na profi okruhu, zdolal v zaplnenej Aréne Margaret Courtovej ôsmeho nasadeného Holgera Runeho a oplatil mu prehru z finále juniorského Roland Garros v roku 2019.

"Prvý set prehral v tajbrejku, potom v druhom dejstve stratil hneď prvý gem na podaní. Bolo to skôr víťazstvo Arthura ako prehra Holgera. Francúz hral pôsobivo," povedal kouč nadaného severana Boris Becker.

Mimoriadne úspešný tréner a jeden z najslávnejších hráčov všetkých čias, ho v minulosti označil za neobrúsený diamant, ktorý treba vycibriť. Dnes je Holger Vitus Nodskov Rune, ako znie jeho celé meno, etablovaným členom TOP 10, no ešte stále nepredviedol všetko zo svojho "repertoáru". A to ani zďaleka.

"Od prípravy až doteraz som pracoval na tom, aby som bol najlepší. Samozrejme, som sklamaný, že som prehral, ale teraz sa musím posunúť vpred a zlepšiť sa. Je to škoda, ale musíme sa pozrieť na to, čo fungovalo a čo nie. Musím sa vrátiť silnejší a premýšľať o veciach, ktoré potrebujem zlepšiť," reagoval Rune na tlačovej konferencii po vypadnutí z Australian Open. V Melbourne nezápasil len so súpermi, ale aj s bolesťami v kolene, na tie sa však nechcel vyhovárať.

Nech to znie akokoľvek zvláštne, prehra suverénne najlepšieho dánskeho tenistu, člena elitnej desiatky svetového rebríčka, proti len o rok staršiemu súperovi pohybujúcom sa na rozhraní prvej stovky, nie je ničím šokujúcim.

Ak si odmyslíme finálovú účasť na januárovom "prípravnom" turnaji v Brisbane (v bitke o titul podľahol znovuzrodenému Grigorovi Dimitrovovi), potom Rune naozaj nezažíva ideálne obdobie. Veď od lanského Wimbledonu odohral 28 zápasov, z ktorých vyhral iba trinásť. Na hráča TOP 10 vskutku tristná štatistika. Nad sily škandinávskeho supertalentu boli aj takí tenisti ako Marcos Giron, Roberto Carballes Baena či Thiago Monteiro.

"Keď ste tam, kde som ja, každý hrá proti vám uvoľnene, to isté sa mi stalo v Brisbane proti Ševčenkovi. Ale keď im dovolíte hrať dobre, určite budú drieť na sto percent, pretože nemajú čo stratiť. Na tejto úrovni už niet slabého súpera. Ani Arthur nemal čo stratiť, snažil sa a ja som mu dovolil až príliš veľa. Avšak začínam si na to čoraz viac zvykať. Nevyvíjal som na neho dostatočný tlak, on hral dobre a zaslúži si uznanie," uviedol držiteľ štyroch singlových titulov.

Ten najväčší zaknihoval pred pätnástimi mesiacmi v parížskej hale Bercy. Mimochodom, krátko po triumfe v hlavnom meste Francúzska Rune premiérovo prenikol do elitnej desiatky a stal sa zároveň prvým hráčom v histórii (od začiatku rebríčka ATP v roku 1973), ktorý porazil päť tenistov z TOP 10 na jednom turnaji, ak nerátame koncoročný ATP Finals.

Veľký grandslamový boom sa temperamentnému Holgerovi doteraz vyhýba a ktovie, kedy naň dosiahne. Jeho doterajším maximom je postup do štvrťfinále (French Open 2022 a 2023 + Wimbledon 2023). Okrem toho sa iba raz vklienil medzi šestnásť najlepších a väčšinou vyletel už v prvom alebo druhom kole. Napríklad pri troch účastiach na US Open zvíťazil len v dvoch stretnutiach.

Runemu je dozaista jasné, že pri ceste za trofejou na turnaji veľkej štvorky by za štandardných okolností musel vyprevadiť z pavúka aspoň dvoch z kvarteta Novak Djokovič – Carlos Alcaraz – Daniil Medvedev – Jannik Sinner.

Dán Holger Rune počas Galéria fotiek (16) Dánsky tenista Holger Rune Zdroj: SITA/AP/Andy Wong

V prospech niekdajšej juniorskej svetovej jednotky hovorí bilancia vzájomných zápasov s členmi súčasnej TOP 4. Srbského velikána zdolal v dvoch z doterajších piatich zápasov (vrátane finále podniku ATP Masters 1000 v Paríži), s Rusom a Španielom má vyrovnanú bilanciu 1:1 a nad čerstvým šampiónom Australian Open dokonca vedie 2:1.

Pozitívna či neutrálna štatistika s vyššie uvedenými borcami nie je dielom náhody. Sebavedomému Runemu vyhovuje, keď nie je pod tlakom, keď hráva pred vypredanými tribúnami, jednoducho v žiare reflektorov a proti najkvalitnejším hráčom sveta. Práve vtedy si hru skutočne užíva a proti rivalom má trojnásobnú motiváciu predviesť svoj najlepší tenis.

Musí sa však naučiť staré známe pravidlo, že grandslam sa nedá vyhrať za päť, sedem ani za deväť dní a že k nemu vedie kľukatá cesta, počas ktorej musí neustále potvrdzovať rolu papierového favorita a porážať aj súperov druhého či tretieho sledu, nielen Djokoviča, Alcaraza a spol.

Dream Team

Rodák z mestečka Gentofte ležiacom na severnom predmestí Kodane môže profitovať aj zo skúseností a neoceniteľných rád svojho trénerského tímu, ktorému nevelí nikto iný ako Boris Becker, držiteľ 49 titulov z turnajov vo dvojhre a najmä trojnásobný wimbledonský víťaz.

Dvojica sa dohodla na spolupráci vlani v októbri po tom, čo sa Dán rozišiel s Francúzom Patrickom Mouratogloum. Pôvodne mal jedného z najtalentovanejších hráčov súčasnosti koučovať len do konca lanskej sezóny, napokon sa však obe strany dohodli na predĺžení kontraktu aj pre rok 2024.

"Nikdy nie je jednoduché zvrátiť negatívnu trajektóriu, akou som si prešiel, a Boris mi s tým pomohol. Vrátil som sa takmer odnikiaľ, z obdobia, keď som neustále prehrával v prvom kole, v takom veľkom zápase proti Novakovi Djokovičovi (štvrťfinále tisícky v Paríži, pozn. red), blízko mojej top úrovne.

Pred dvoma mesiacmi by som tento zápas určite prehral v dvoch setoch. To len ukazuje, ako ďaleko som sa dostal," povedal Rune o Beckerovom vplyve po ich druhom spoločnom turnaji v Paríži.

Boris Becker, tréner Holgera Galéria fotiek (16) Runeho tréner Boris Becker Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

Historicky prvý dánsky tenista v TOP 10 sám seba považuje predovšetkým za agresívneho baselinera. Najlepšie sa cíti na antuke, kde dosiahol zatiaľ najviac úspechov, ale dokáže sa prispôsobiť prakticky akémukoľvek povrchu od hardu, cez najrýchlejšiu trávu až po halové podmienky.

S výškou 188 cm (takisto ako Novak Djokovič a Jannik Sinner) disponuje optimálnymi fyzickými parametrami na to, aby mohol podanie využívať ako svoju zbraň a zároveň ho výška nijakým spôsobom nelimitovala pohybovo či koordinačne.

Nemecký superkouč Holgera Runeho ale vidí rezervy vo forhende a v efektívnejšom využívaní hornej rotácie. "A musí zapracovať aj na mentálnej stránke. Na kurte má veľa inšpirácie, no zároveň je to problém. Ide o to vedieť, kedy a čo má robiť. Kedy riskovať a kedy hrať defenzívne. Tenista sa pohybuje na tenkom ľade," myslí si najmladší šampión v dejinách All England Clubu, ktorý bol pred dvomi rokmi odsúdený na dva a pol roka odňatia slobody za nepriznanie všetkého majetku po vyhlásení osobného bankrotu. Napokon strávil vo väzení osem mesiacov.

Aby toho nebolo málo, tak od decembra bol súčasťou trénerského štábu aj skúsený Švajčiar Severin Lüthi. Rune teda dostával rady od ostrieľaných expertov, ktorí v minulosti pomáhali najväčším legendám v histórii tenisu. Boris Becker bol mimoriadne úspešným koučom grandslamového rekordéra Novaka Djokoviča, Lüthi zase strávil 15 rokov v lóži Rogera Federera, spolupracoval s ním na dennej báze a stal sa jedným z jeho najbližších partnerov i priateľov.

Niektorí kritici s miernou nadsázkou a dávkou irónie konštatovali, že tím Holgera Runeho je lepší než je on sám...

Tak, či onak, nikto nemôže poprieť, že okolo dvadsaťročného mladého muža sa skoncentrovala vskutku pozoruhodná zostava. A to všetko pod drobnohľadom Runeho matky a manažérky v jednej osobe Aneke, s ktorou už mal horkokrvný talent v minulosti aj priamo na kurte niekoľko ostrých výmen názorov.

"Je úžasné mať pri sebe bývalého trénera Rogera Federera. Roger bol mojím detským idolom a je skvelé mať kúsok z neho v mojom tíme," napísal k angažovaniu Lüthiho dvojnásobný panovník 250-tkového podniku v Mníchove.

"Som veľmi nadšený a poctený, že sa Severin pripojil k nášmu tímu. Tenis je možno individuálny šport, ale na úspech je vždy potrebné tímové úsilie," pridala sa bývalá svetová jednotka na sociálnej sieti X.

To ešte netušili, že spolupráca s kapitánom švajčiarskeho daviscupového tímu vydrží sotva 40 dní. Runeho mama dánskej televízii TV2 Sport zvestovala, že načasovanie nebolo optimálne a Lüthi by nemohol byť s jej synom tak často, ako dúfali. V Runeho trénerskom tíme tak po neúspechu na Australian Open zostali Boris Becker a Kenneth Carlsen.

Chcem byť legendou

Každá minca má dve strany. Zatiaľ čo po tenisovej stránke je všeobecne uznávaný ako jeden z najperspektívnejších hráčov sveta, z hľadiska osobnosti neraz čelí kritike za svoje správanie a emočné výlevy na dvorci. Nejeden fanúšik považuje Runeho za nafúkaného a arogantného. A nájdu sa aj takí, ktorí mu ani nevedia prísť na meno.

"Dám ti jednu radu do budúcna. Prosím, prestaň sa správať ako dieťa," povedal v tom čase ešte tínedžerovi na parížskom Masters trojnásobný grandslamový šampión Stan Wawrinka.

Kým Alcaraz i Sinner, lídri novej generácie a dnes už aj grandslamoví víťazi, sa tešia veľkej priazni medzi fanúšikmi, Rune je kapitola sama osebe. Kam príde, tam sa dejú veľké veci. A nie vždy v pozitívom slova zmysle.

Stačí pripomenúť incident z turnaja v Taliansku, kde v priebehu zápasu nepochopiteľne vybuchol a svojho protivníka dourážal hlava-nehlava. Nehovoriac o predminuloročnom Roland Garros, počas ktorého obvinil neskoršieho finalistu Caspera Ruuda z nešportového správania v útrobách štadióna.

"Nepovedal by som, že som namyslený. Nelietam v oblakoch, stojím nohami na zemi. Na kurte sa správam inak ako v bežnom živote. Asi preto, že som mimoriadne zanietený a súťaživý, ale mimo kurtu som úplne iný človek," opísal svoju osobnosť pre Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Iste, nie všetci majú s Runeho mentalitou problém. Taký Jimmy Connors, jedna z najväčších legiend minulého storočia, víťaz 109 turnajov ATP, z toho ôsmich grandslamových, taktiež známy svojím búrlivým a excentrickým správaním, sa postavil na obranu Holgera a poradil mu, aby sa nikdy neospravedlňoval za prejavenie emócií.

Holger Rune Galéria fotiek (16) Holger Rune Zdroj: SITA/AP/Asanka Brendon Ratnayake

Ako hovorí slovenský klasik, kto je vinný, nech hodí kameňom. Vzhľadom na Runeho vek a jeho tvrdohlavú povahu i obrovskú chuť preraziť v neľútostnom svete športu sa niektoré z vyššie uvedených excesov dajú pripísať skôr mladíckej nerozvážnosti. Koniec koncov, nikto z nás nie je dokonalý, že?

Holger Rune má všetky ingrediencie potrebné pre úspech. Nechýba mu talent, odhodlanie ani špičkový tím odborníkov. V týchto dňoch štartuje na podujatí ATP 250 v Montpellieri, kde dostal divokú kartu. V pozícii turnajovej jednotky vyzve v osemfinále Pabla Llamasa Ruiza zo Španielska.

"Chcem byť legendou, na ktorú budú spomínať ako na skvelého hráča, človeka a športovca. Som perfekcionista, najmä v tréningu. V hre nie až tak a to je dobré. Pretože v zápasoch nezáleží na tom, ako dobre vyzerá váš tenis, dôležité je nájsť spôsob, aby ste vyhrali.

Ak máte zlý deň a chcete stoj čo stoj zahrať perfektný úder, onedlho zistíte, že ste prehrali. Keď sa na to spätne pozriem, bez tenisu by som asi nemal takú mentalitu, tenis zo mňa urobil človeka, akým som dnes. Som posadnutý tenisom.

Ak sa chcete stať najlepším hráčom, akým môžete byť a nežijete pre svoj šport, ak preň nedýchate, myslím, že to nikdy nedokážete. Nemyslím len na tenis 24/7, ale 24/7 premýšľam o tom, čo potrebujem pre môj tenis," nechal sa počuť v dvojdielnom špeciále magazínu ATP Uncovered zverenec Borisa Beckera.

Bude zaujímavé sledovať, ako si pod jeho taktovkou bude počínať v aktuálnom ročníku. Potenciál na prvé reálne grandslamové úspechy, ak nezaspí na vavrínoch a bude na sebe tvrdo pracovať, jednoznačne má. Čo sa podarilo Carlosovi Alcarazovi a Jannikovi Sinnerovi, môže pokojne dokázať i Holger Rune. Či prerazí už tento rok, alebo si ešte bude musieť počkať, ukáže až čas.

Jedno je isté, Holger Rune má našliapnuté na výnimočnú kariéru a je len na ňom, ako vysoko sa vydriape.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 16

Viac o téme: Novak Djokovič Boris Becker Severin Luthi Daniil Medvedev Casper Ruud Jimmy Connors Jannik Sinner Carlos Alcaraz Holger Rune Arthur Cazaux Australian Open 2024
  • Autor: © Zoznam/ Patrik Seman
  • VIDEO: YouTube/Australian Open TV; X/holgerrune
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy