Raz hovoria tak, potom zas inak: Organizátori ZOH 2026 sa konečne dohodli

Taliansko bude hostiť zimné olympijské hry v roku 2026Taliansko bude hostiť zimné olympijské hry v roku 2026 Zdroj: Profimedia

RÍM - Súťaže v ľadovom koryte na ZOH 2026 v Miláne a Cortine d'Ampezzo sa napokon budú konať v Taliansku.

Organizátori hier sa dohodli na výstavbe novej bobovej dráhy so stavebnou firmou Pizzarotti. V piatok to potvrdilo tamojšie ministerstvo infraštruktúry a dopravy.

Taliani momentálne nemajú k dispozícii vyhovujúce dráhy pre sánkovanie, boby a skeleton. Šéf organizátorov hier Giovanni Malago v októbri uviedol, že talianska vláda nariadila presunúť disciplíny inam z dôvodu stúpajúcich nákladov na výstavbu športovísk. Dodal, že súťaže v sánkovaní, boboch a skeletone sa budú pravdepodobne konať mimo Talianska. Ako náhrada pripadal do úvahy rakúsky Innsbruck, ponuku predložilo aj Nemecko.

Proti plánu presunúť súťaže do zahraničia sa vyjadril minister dopravy a podpredseda vlády Matteo Salvini, ktorý v decembri vyhlásil, že ZOH 2026 musia byť talianskymi olympijskými hrami. Neskôr ho v tom podporili aj zvyšní ministri. Podľa informácií agentúry DPA má výstavba novej dráhy stáť 81,6 milióna eur.

MOV skritizoval rozhodnutie organizátorov

Medzinárodný olympijský výbor skritizoval rozhodnutie talianskych organizátorov postaviť novú bobovú dráhu pre ZOH 2026 v Miláne a Cortine d'Ampezzo. Podľa MOV by si mali usporiadatelia pripraviť záložný plán pre súťaže v boboch, sánkovaní a skeletone, ak by nová dráha nebola hotová do marca 2025.

Organizátori podpísali v piatok zmluvu o výstavbe novej dráhy v Cortine namiesto pôvodne plánovanej renovácie areálu v Cesene, ktorý sa používal na ZOH 2006 v Turíne. Uzavreli ho v roku 2011. MOV však jednoznačne uprednostňuje využitie existujúcej bobovej dráhy, najmä z finančných dôvodov a z dôvodov udržateľnosti.

"MOV má vážne obavy o realizáciu tohto projektu v požadovanom termíne do marca 2025, ktorý je potrebný na validáciu a homologizáciu trate. Doteraz žiadna bobová dráha ešte nebola postavená v takom krátkom čase. Tieto obavy zdieľajú aj Medzinárodná bobová a skeletonová federácia a Medzinárodná sánkarská federácia," citovala z vyhlásenia MOV agentúra DPA.

Viac o téme: Miláno MOV CORTINA D'AMPEZZO ZOH 2026
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy