Slováci dobyli srbskú pevnosť a zaradili sa k elite: Zaskakujúci kapitán hodnotí postup

Lukáš Klein a Igor Zelenay dostávajú pokyny od nehrajúceho kapitána Ľubomíra KurhajcaLukáš Klein a Igor Zelenay dostávajú pokyny od nehrajúceho kapitána Ľubomíra Kurhajca Zdroj: TASR/Martin Baumann

KRALJEVO - Pre srbských daviscupových reprezentantov bolo Kraljevo nedobytnou pevnosťou.

Slovenskí tenisti však v hale Ibar uštedrili piatemu tímu rebríčka jednu z najkrutejších domácich prehier. Po triumfe 4:0 si premiérovo zahrajú v skupinovej fáze finálového turnaja, Srbov čaká v septembri baráž o udržanie sa v prvej svetovej skupine. 

Zaskakujúci kapitán slovenského tímu Ľubomír Kurhajec už po štvrtkovom žrebe prognózoval, že v Kraljeve by sa mohlo zrodiť prekvapenie na úkor vlaňajšieho semifinalistu. Bol rád, že začne Lukáš Klein, ktorý sa na turnajoch v Austrálii prezentoval v úvode sezóny vo výbornom svetle. Jeho víťazstvo nad srbskou jednotkou Miomirom Kecmanovičom bolo podľa Kurhajca tým správnym stimulom pre Alexa Molčana.

Na snímke vľavo slovenský Galéria fotiek (3) Alex Molčan a Ľubomír Kurhajec Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Všetko klaplo na 120 percent. Kleinik to super odštartoval a dopomohol Alexovi Molčanovi k tomu, že bol v dueli proti Dušanovi Lajovičovi viac ´zažratý´. Prehral síce prvý set, no potom súpera prevalcoval. Príkladne bojoval a odviedol kus dobrej práce.

Chcel by som vyzdvihnúť celý kolektív. Dôležité bolo, že všetci verili vo víťazstvo. Nemalú zásluhu na skvelom úspechu má aj Tibor Tóth, ktorý pre chorobu nemohol sedieť na kapitánskej lavičke. Nesmiem samozrejme zabudnúť ani na osvedčený realizačný tím," zdôraznil Kurhajec.

Smoliarska séria prelomená

Slováci postúpili na finálový turnaj na piaty pokus. V roku 2019 prehrali v kvalifikácii v bratislavskom NTC s Kanadou 2:3. O 13 mesiacov neskôr podľahli v tom istom tenisovom stánku Česku 1:3. V marci 2022 doma poriadne potrápili Taliansko, no napokon podľahli úradujúcemu šampiónovi 2:3. Vlani nestačili v Groningene na Holandsko 0:4.

Slovenskí daviscupoví reprezentanti sa Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Je skvelé, že sa nám konečne podarilo prelomiť smoliarsku sériu. Vyhrať 4:0 v Srbsku, to je fantázia. Postup na finálový turnaj je o to krajší, že v Kraljeve sme neboli favoritmi. Po premenenom mečbale vo štvorhre sme cítili neskutočnú eufóriu, na tie momenty človek nezabudne do konca života," vyznal sa deblový špecialista Igor Zelenay. 

V skupinovej fáze finálového turnaja sa predstaví 16 tímov, ktoré rozdelia do štyroch štvorčlenných skupín. Dva najlepšie z každej z nich postúpia do novembrovej vyraďovacej fázy v Malage. Účasť v skupinovej fáze mali v predstihu istú vlaňajší finalisti Taliansko a Austrália i Španielsko s Veľkou Britániou ako držitelia voľných kariet.

Okrem Slovenska si v kvalifikácii už zabezpečili postup Kanada, Holandsko, Nemecko, USA, Brazília a Fínsko. O zostávajúcich piatich účastníkoch sa rozhodovalo v nedeľu.   

Viac o téme: Igor Zelenay Slovensko Srbsko Ľubomír Kurhajec
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy